Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
دایره‌ی شکسته

«مرگ را به مساوات تقسیم کنید»

2011 August 20

مه‌شب ‌تاجیک/ رادیو کوچه

سومالی در شاخ آفریقا بر اساس گزارش سازمان ملل دچار قحطی بزرگی شده است. اما این قحطی چه معنایی دارد؟ اگرچه ممکن اندکی شگفت‌آور باشد، اما تعریف قحطی چیزی فراتر و پیچیده‌تر از یک کمبود غذای ساده است. در حدود این دو ماه قحطی اعلام شده در این کشور شاید بیش از هزاران نفر که بسیاری از آنان کودکان به خصوص کودکان زیر پنج سال بوده‌اند در اثر قحطی جان باخته‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اصطلاح «جامعه‌ی قحطی» به جامعه‌ای گفته می‌شود که بخش بزرگی از سرزمین‌شان در اقلیم خشک است و بیش‌تر جمعیت نیز نزدیک این اقلیم زندگی می‌کنند. بر‌خلاف پدیده‌های طبیعی دیگر مانند سیل یا زلزله که ممکن است طومار زندگی مردم بسیاری را در هم بپیچد، قحطی به عنوان یک پدیده‌ی طبیعی در بسیاری از اوقات شامل حال مردم فقیر و فرودست جامعه می‌شود، زیرا علاوه بر این‌که قحطی پدیده‌ای طبیعی است بسیاری از موارد دیگر مانند سیاست‌های غلط دولت‌ها، بی‌فرهنگی، جنگ و خشونت و استعمار و استبداد نیز به این مسئله دامن می‌زند.

در سرزمینی که محل آیند و روند قحطی است و مستعد و مناسب برای این پدیده است، نخستین چیزی که همیشه مردم این اقلیم را تهدید می‌کرده است چگونگی کسب درآمد برای دولت‌ها و حکومت‌ها بوده. و با تاسف بیش‌تر این دول به فکر کسب درآمد و پرکردن جیب‌های دولت‌مردان‌شان بوده‌اند تا اداره‌ی یک مملکت به سبک و سیاقی که بتوان بر این بلای خانمان‌سوز غالب شد. و در این برهه‌ها ابتدایی‌ترین و حیاتی‌ترین مسئله برای ادامه‌ی حکومت که اعتماد ملت به دولت است از بین می‌رود. بدین سان اعتبار سیاسی بسیاری از دولت‌ها هم از بین می‌رود و زمینه‌ساز جنگ و استقرار گروه‌های بنیادگرا نیز می‌شود.

امروز این پدیده از مسلمات دانش اقلیم‌شناسی است. ولی در گذشته برداشت مردم از این پدیده نه یک رخداد طبیعی بلکه یک کیفر آسمانی بوده است. این پدیده سبب نبود استقرار و استمرار نسبی و در نتیجه وضع نامتعادل جامعه و به دنبال آن نبود فرهنگ و دانش لازم در بین مردم نیز شده است. قحطی در بسیاری از موارد زمینه‌ساز کوچ، مهاجرت‌های اجباری و حتا جنگ شده است. ناپایدار بودن شرایط در این کشورها مانع از یک شکل‌گیری درست حکومت و منابع مالی شده است و به دنبال آن بسیاری دیگر از آفات اجتماعی که این بدبختی امروز را دامن می‌زنند.

پدیده‌ی گرسنگی یک پدیده‌ی ژئوپلتیکی می‌باشد که با وجود منابع سرشار و غنی در آفریقا به دلیل بسیاری از سیاست‌های نادرست گریبان مردمان بی‌پناه کشور  سومالی را گرفته است. خشک‌سالی‌های مدوام در منطقه شاخ آفریقا به موضوعی همیشگی تبدیل شده است، اما در این میان جنگ میان طرف‎های درگیر در سومالی، تهاجم اتیوپی و اقدامات آمریکا و متحدانش علیه شبه‌نظامیان الشباب، بیش از پیش به بحران بی‌ثباتی در این منطقه دامن زده است.گرسنگی در کشور سومالی آن‌قدر شدید شده است که هزاران نفر برای رسیدن به اردوگاه‌هایی که بتوانند در آن شکم‌شان را اندکی سیر کنند کیلومترها را پای پیاده طی می‌کنند. به گفته‌ی کارکنان سازمان‌های امدادرسانی، مادرانی که کودکان‌شان را با خود می‌برند مجبورند دست به انتخاب‌های دشواری بزنند. آن‌ها مجبورند کودکانی را که ضعیف شده‌اند و امیدی به زنده ماندن‌شان نیست در کنار جاده به حال خود رها کنند تا بمیرند و با کودکانی که قوی‌تر هستند خود را به نخستین مرکز امدادرسانی برسانند. مشکل دیگری که مردم قحطی‌زده سومالی با آن دست به گریبان هستند آن است که اغلب مناطق قحطی‌زده تحت کنترل نیروهای «الشباب» هستند و به دلیل وضعیت بد امنیتی موجود در این مناطق گروه‌های امداد‌رسانی به هیچ وجه تمایلی برای حضور در این مکان‌ها ندارند.

در همین رابطه سازمان ملل سه منطقه از سومالی را به عنوان مناطق قحطی‌زده شناسایی کرده اما به دلیل حضور گروه بنیادگرای دیگر یعنی «القاعده» در این مناطق امداد‌رسانی به آن‌ها نیز با مشکل روبه‌رو شده و این در حالی است که دست کم 450 هزار سومالیایی در مناطق تحت کنترل القاعده زندگی می‌کنند. وخامت اوضاع سومالی به حدی است که سازمان ملل برای دومین بار پس از سال1992 اعلام قحطی کرده است. در آفریقا جان انسان‌ها ارزان‌ترین کالا بوده و تجاوز به زنان و کودکان‌، غارت و نسل‌کشی به عنوان یکی از مشخصه‌های این آن یاد می‌شود اما قحطی شاخ آفریقا به مانند چوب حراجی بر انسان‌ها جان آن‌ها را می‌ستاند.

امروز علاوه بر کمک‌های مردمی به مردم گرسنه که شاید بسیاری حتا به آن‌ها نرسد، باید به فکر یک کمک درازمدت انسانی برای مردم آفریقا بود. صحنه‌های دردناک رنج و گرسنگی مردمی که به علت نبود غذا می‌میرند، فقط به همین سادگی نبود غذا نیست. عوامل بسیاری به این نبودن کمک می‌کند تا بچه‌ای بی‌گناه از نبود غذا بمیرد یا مادران مجبور به انتخاب بین فرزندان خود شوند تا بقای دیگر به قیمت فنای آن یکی باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd1573628 prednisolone purchase celexa