Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«خبرهای بیست و یکم اوت ۲۰۱۱»

2011 August 20

سخن‌گوی مخالفان معمر قذافی:

«وقوع درگیری‌های شدید در پایتخت لیبی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مخالفان مسلح سرهنگ قذافی، ساعاتی پس از تصرف کامل شهرهای استراتژیک زاویه و زلیتن، از انجام عملیاتی در طرابلس خبر داده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از وقوع درگیری‌های شدید شبانه در این شهر است که طی آن صدای بلند مسلسل و انفجارهایی شنیده شد.

به گزارش الجزیره، هم زمان، هواپیماهای ناتو چند هدف را در طرابلس بمباران کرده‌اند.

یکی از مقام های شورای ملی انتقالی لیبی در شهر بنغازی، اعلام کرد که مخالفان سرهنگ قذافی در داخل پایتخت از قبل برای این عملیات برنامه‌ریزی کرده بودند.

اما موسی ابراهیم، سخن‌گوی دولت لیبی، گفت که نیروهای حکومتی برای حدود نیم ساعت با افراد مسلح درگیر شدند و ماجرا پایان یافته است.

مخالفان، کنترل کامل دو شهر زاویه و زلیتن در غرب و شرق پایتخت را در دست گرفته اند و تلاش می‌کنند از سه جبهه غربی، شرقی و جنوبی خود را به این شهر برسانند.

تلویزیون وابسته به مخالفان از مردم طرابلس خواسته بود که خود را برای ورود آن‌ها آماده کنند.

از سوی دیگر، دولت تونس، مخالفان معمر قذافی را به عنوان تنها حاکمیت مشروع لیبی به رسمیت شناخته است.

هم‌چنین نیروهای سرهنگ قذافی هم‌چنان در بندر نفتی بریقه به نبرد با مخالفان ادامه داده‌اند.

بریقه، واقع در شرق لیبی، دارای بزرگ‌ترین تاسیسات نفتی این کشور است و مخالفان پیش‌تر از تصرف کامل آن خبر داده بودند.

افزایش درگیری‌ها در اطراف طرابلس، باعث گرفتار شدن مردم این شهر شده و در حال حاضر آن‌ها با کمبود سوخت و غذا روبه‌رو هستند.

…………………………………………..

معمر قذافی در پیامی صوتی:

«فرانسه تنها به دنبال نفت لیبی است»

خبر / رادیو کوچه

در پی تبادل آتش در طرابلس، پایتخت لیبی، روز یک‌شنبه، 21 اوت، سرهنگ قذافی، رهبر این کشور در یک پیام صوتی اعلام کرد که حامیانش در طرابلس، کسانی را که او «خائنان به میهن» خواند، از میان برداشته‌اند.

سرهنگ قذافی در این پیام صوتی، مخالفان دولت لیبی را متهم کرد که به دنبال نابودی لیبی هستند.

وی هم‌چنین از نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه به شدت انتقاد کرد و گفت فرانسه تنها به دنبال نفت لیبی دست به بمباران این کشور زده است.

یکی از رهبران مخالفان سرهنگ قذافی در شهر بنغازی گفته است که طرف‌دارانشان در طرابلس، هماهنگ با پیش‌روی این نیروها از شرق، غرب و جنوب به سمت طرابلس، به پاخاسته‌اند.

مخالفان دولت در شهر زلیتن در کم‌تر از ۱۵۰ کیلومتری طرابلس هم در حال تثبیت کنترل خود بر این شهر هستند.

…………………………………………..

در پی کشته شدن 5 پلیس مصری در مرز اسراییل،

«تجمع معترضان مصری مقابل سفارت اسراییل در قاهره»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 21 اوت، صدها نفر در قاهره مقابل سفارت اسراییل تجمع کرده‌اند تا علیه کشه‌شدن پنج مامور پلیس مصر در حمله هوایی اسراییل در منطقه مرزی این کشور، اعتراض کنند.

به گزارش الجزیره، یکی از معترضان از ساختمان سفارت بالا رفت، پرچم اسراییل را پائین کشید و پرچم مصر را جای‌گزین آن کرد.

دولت مصر در واکنش به کشته شدن پنج پلیس این کشور، سفیرش را از تل آویو فرا خوانده است.

ایهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، نیز از این حادثه ابراز تاسف کرده است.

این در حالی است که معترضان اعلام کردند که عذرخواهی برای چنین حادثه‌ای کافی نیست.

وی دستور داده که در این زمینه تحقیق مشترکی با ارتش مصر انجام شود.

آقای باراک گفت که نیروهای اسراییلی در تعقیب پی‌کارجویانی بودند که به غیرنظامیان اسراییلی حمله کردند و هشت نفر را کشتند.

از سویی دیگر نیروهای هوای ارتش اسراییل روز گذشته به بمباران در غزه ادامه داده بود. در پی این بمباران‌ها 30 تن کشته وده‌ها نفر زخمی شدند.

…………………………………………..

نشست مخالفان جهت تشکیل شورای ملی سوریه در ترکیه،

«فرستادگان سازمان ملل متحد وارد سوریه شدند»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه شنبه، 20 اوت، هیتی از نمایندگان سازمان ملل متحد وارد سوریه شد تا در شرایطی که برخورد نیروهای دولتی با معترضان هم‌چنان ادامه دارد، وضعیت مردم این کشور را ارزیابی کند.

به اعضای این هیت گفته شده است که می‌توانند از تمام مناطق آشوب‌زده و ناآرام سوریه بازدید کنند.

به گفته فعالان حقوق بشر، روز گذشته، تعدادی از تانک‌های ارتش سوریه وارد حمص شده و بر اثر تیراندازی به سوی معترضان 8 تن از آن‌ها کشته شدند.

هم‌زمان مخالفان بشار اسد رییس جمهوری سوریه در داخل و خارج این کشور در ترکیه گرد هم آمده‌اند تا جهت تشکیل «شورای ملی» به مذاکره بپردازند. این نشست دو روزه در هتلی در استانبول با شرکت 100 تا 150 نفر در دو روز برگزارش خواهد شد.

…………………………………………..

به دلیل کشته شدن 5 نظامی مصری در مرز اسراییل،

«مصر سفیر خود را از اسراییل فرا می‌خواند»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های مصری روز شنبه، 20 اوت، اعلام کردند به دنبال کشته شدن پنج نیروی امنیتی این کشور در مرز با اسراییل، سفیر خود را از تل آویو فرا می‌خوانند.

به گزارش خبرگزاری مصر، منا، این پنج نفر روز پنج‌شنبه در جریان تعقیب پیکارجویان فلسطینی توسط نیروهای اسراییلی کشته شدند.

این پیکارجویان پیش‌تر با انجام حمله‌ای در نزدیکی مرز مصر باعث کشته شدن ۸ اسراییلی شده بودند.

اسراییل گفته که نیروهایش مسوول مرگ این پنج مصری نیستند اما در این باره تحقیق خواهد کرد.

از سویی دیگر بمباران غزه توسط نیروی هوایی ارتش اسراییل ادامه دارد. بر اثر این حملات از روز جمعه 14 تن کشته و 3 نفر زخمی شدند.

…………………………………………..

وزیر نیروی جمهوری اسلامی:

«احمدی‌نژاد لیست اموال خود را منتشر می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

براساس اظهارات وزیر نیرو در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌های داخلی ایران، محمود احمدی‌نژاد قصد دارد در انتهای ریاست جمهوری خود تمام اموال خود را در پیش از حضور در جای‌گاه ریاست دولت و پایان دوران 8 ساله خود اعلام عمومی کند.

آقای احمدی‌نژاد هم‌چنین از دیگر مسوولان پیش از خود نیز بخواهد اموال خود را چون او، قبل و بعد مدیریتشان اعلام کنند.

به گزارش خبرآنلاین، وزیر نیرو، محید نامجو تصریح کرد‌: «چند روز پیش رییس جمهوری در سفر به من می‌گفتند آقای نامجو من می‌خواهم بعد از پایان ریاست جمهوریم  همه دارایی‌هایم را اعلام کنم تا تمام مردم از دارایی‌های من قبل و بعد از اتمام ریاست جمهوریم مطلع شوند و بعد بخواهم آقایان دیگر هم بیایند و اموال و دارایی‌های خود را قبل و بعد از مدت مدیریتشان اعلام کنند.»

وی در ادامه افزود: «الان واقعن کشور در فضای آرامی است و باید این آرامش حفظ شود اجازه دهیم کارها و سیاست‌هایی که رییس جمهوری دارد اجرا بشود سیاست‌های پولی و مالی  که  می‌تواند تولید ثروت کند که می‌تواند باندهای ثروت‌اندوز نامشروع را به هم بریزد بنابراین باید به ایشان زمان داد و کمکشان کرد که طرح‌ها و برنامه‌های ملی به سرانجام برسد.»

آقای نامجو در پایان توضیح داد: «من معتقدم احمدی‌نژاد یکی از قوی‌ترین مدیرانی است که من در طول فعالیت کاری دیده‌ام. واقعن هیچ شخصی با قدرت و درایت ایشان نمی‌تواند دولت را اداره کند. اما به هر حال هر کسی ایراداتی هم دارد. باید به کسی که مردم انتخاب کرده‌اند کمک کرد. حتا کسانی که مخالف دولت هستند هم باید به نظر مردم احترام بگذارند و سعی کنند به جای سنگ‌اندازی به ایشان در راهبرد مقاصد ملی کمک کنند.»

این در حالی است که در ماه‌های اخیر تنش میان مجلس و دولت جمهوری اسلامی افزایش یافته و برخی از نزدیکان به دولت از سوی قوه قضاییه به اتهام فساد مالی و اخلاقی بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

این تنش‌ها از زمانی آغاز شد که محمود احمدی‌نژاد با استعفای وزیر اطلاعات موافقت کرد اما پس از آن آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، طی دستوری تحت عنوان «حکم حکومتی» حیدر مصلحی را در پستش ابقا کرد.

پس از آن محمود احمدی‌نژاد نزدیک به دو هفته در محل کار و جلسات هیت دولت شرکت نکرد که همین امر موجب ایجاد موجی از انتقادات از سوی چهره‌های اصول‌گرا و نمایندگان مجلس علیه وی شد.

…………………………………………..

با رای شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران،

«هشت‌سال حبس محکومیت دو آمریکایی زندانی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 20 اوت، شین بائر و جاشوا فتال، دو کوه‌نورد آمریکایی زندانی در ایران، که به اتهام ورود غیرقانونی و جاسوسی بازداشت شده بودند با رای دادگاهی در تهران هر یک به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

در همین حال پس از انتشار این خبر دولت آمریکا خواستار آزادی این دو شهروند شده است.

شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی، امروز به نقل از «یک منبع آگاه دست‌گاه قضایی» گزارش کرد که این حکم توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر شده و تا ۲۰ روز قابل اعتراض است.

شین باوئر و جاشوا فتال، همراه با سارا شورد، روز ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ توسط ماموران ایرانی در منطقه مرزی ایران و عراق دستگیر شدند و به تهران انتقال یافتند و زندانی شدند.

مقامات ایرانی پس از مدتی اعلام کردند که این سه نفر به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به خاک ایران محاکمه خواهند شد؛ در حالی که به نقل از منابع آمریکایی گفته شده است که آنان هنگام گردش در منطقه مرزی کردستان عراق با ایران، توسط ماموران ایرانی دستگیر شدند.

به گزارش شبکه خبر ایران، مطابق رای دادگاه بدوی، شین بائر و جاشوا فتال به خاطر «ورود غیر مجاز به خاک جمهوری اسلامی ایران» به سه سال حبس و به اتهام «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی آمریکا» به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

به گزارش این شبکه، پرونده متهم ردیف سوم سارا شرود که با وثیقه آزاد شده هم‌چنان باز است. خانم شورد پس از خروج از ایران به آمریکا رفت.

این در حالی است که علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه، 6 اوت، در مصاحبه‌ای اظهار امیدواری کرده بود که شین باوئر و جاشوا فتال، دو کوه‌نورد آمریکایی که از دو سال پیش به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی در ایران زندانی هستند، در نهایت آزاد شوند.

…………………………………………..

به دلیل انتشار مدارک جان‌بازی،

«احضار شماری از دراویش جان‌باز به اداره اطلاعات سمنان»

خبر / رادیو کوچه

اداره اطلاعات جمهوری اسلامی در استان سمنان برخی از دراویش گنابادی این شهرستان را که مدارک و اسناد جان‌بازی خود را در یکی از سایت‌های حامی حقوق دراویش منتشر کرده بودند احضار کرده و مورد بازجویی قرار داد.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور، اداره اطلاعات سمنان برخی از این دراویش را به صورت تلفنی و حضوری بازجویی کرده و از آنان خواسته است علت انتشار مدارک جان‌بازی خویش را بیان کرده و نام و هویت کسانی را که این اسناد در اختیارشان گذاشته شده است فاش کنند و‌ علیه آنان در مراجع قضایی اقامه شکایت نمایند.

لازم به ذکر است پس از واقعه تخریب حسینیه شریعت در قم و تبلیغات علیه دراویش گنابادی، عده‌ای از خانواده‌های کشته‌شدگان و جانبازان انقلاب و جنگ ایران و عراق برای روشن‌گری افکار عمومی اسناد و مدارک خود را در وبلاگی انتشار دادند تا اعلام کنند باید از حقوق قانونی و اجتماعی بهره‌مند باشند.

اکنون پس از گذشت 6 سال از راه‌اندازی این وبلاگ که نامی از آن منتشر نشده است، مراکز امنیتی این امر را بر خلاف قوانین جمهوری اسلامی تشخیص داده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,