Saturday, 18 July 2015
17 June 2021

«گیاهان هم زندگی اجتماعی دارند»

2009 December 05

کنجکاو

محققان دانشگاه مک مستر در تحقیقات خود نشان دادند که گیاهان تنها وسیله‌ای برای زیبا کردن باغ‌های خانگی نیستند بلکه موجودات زنده‌ای هستند که همانند گونه‌های جانوری زندگی اجتماعی دارند.

این محققان پس از سال‌ها تحقیقات کشف کردند که گیاهان نیز همانند جانوران و انسان‌ها از توانایی زندگی با خانواده برای مبارزه با دشمنان، شکار، توسعه و رشد به بهترین روش ممکن استفاده می‌کنند.

سرپرست این تیم تحقیقاتی در این خصوص اظهار داشت: «زمانی که یک دانشجوی جوان بودم محققان می‌گفتند که برخی از گیاهان به دلایل ژنتیکی بیش از بقیه رشد می‌کنند و هیچ کس هرگز فکر نکرد که شاید عناصر اجتماعی نیز در رشد بهتر این گیاهان نقش داشته باشند به همین دلیل تصمیم گرفتم به دنبال دلایل اجتماعی این مسئله بگردم و وقتی این دلایل را کشف کردم بسیار شوکه شدم.»

این محقق با بررسی رفتار گیاه حنا با نام علمی Impatiens pallida دریافت که این گیاه زمانی که از طریق ریشه‌های خود با خویشاوندان پیرامون ارتباط برقرار می‌کند بهتر رشد می‌کند.

به اعتقاد این دانشمندان گیاهان برای رشد بهتر نیاز دارند تا با همخون‌های خود ارتباط برقرار کنند این رفتار برای دنیای حیوانات کاملن شناخته شده است.

به گفته این محققان، عناصر انکارناپذیری وجود دارند که ثابت می‌کنند گیاهان نیز از توانایی تشخیص همنوعان خود برخوردارند به طوری‌که وقتی به صورت گروهی زندگی می‌کنند بیشتر رشد می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,