شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016

«تمام رخ»

۱۳۹۰ شهریور ۰۱

آرش حسینی‌پژوه/ رادیو کوچه

…………………………………….

«هوشنگ امیر‌احمدی، رابطه‌ای با مشایی ندارم» «هوشنگ امیر‌احمدی، رابطه‌ای با مشایی ندارم»

در چند روز گذشته برخی تارنما‌های خبری به قطعیت حضور «هوشنگ امیراحمدی» در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کردند. آقای امیر‌احمدی در تماس رادیو کوچه این خبر را تایید کرد …

…………………………………….

«از مثلث اصول‌گرایان، تا آزادی مهدی هاشمی» «از مثلث اصول‌گرایان، تا آزادی مهدی هاشمی»

هر چند هم‌چنان نمی‌شود به صورت رسمی کاندیداهای این دوره انتخابات را مشخص کرد اما هفته به هفته پرده‌های بیش‌تری از حواشی انتخابات عمومی می‌شود، در هفته‌ای که گذشت خبرهای مهمی حول محور دولت یازده‌ام منتشر شد.

…………………………………….

«عارف اصلاح طلب، یا مستقل» «عارف اصلاح طلب، یا مستقل»

یک هفته دیگر به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک شدیم، هفته‌ای که بیش‌تر اخبارش حول محور نحوه حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو بود، انتشار بیانیه جبهه مشارکت پس از صحبت‌های موسوی خوئینی‌ها در واقع نشان‌دهنده نحوه موضع‌گیری بسیاری از اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو بود.

…………………………………….

«تا دولت یازده‌ام» «تا دولت یازده‌ام»

اول هفته با سخنان آیت‌اله موسوی خوئینی‌ها شروع شد، او که بیراه نیست پدر معنوی اصلاح‌طلبان خوانده شود، به شدت به موضع اصول‌گرایان در خصوص اعلام برائت از میر‌حسین موسوی و کروبی به عنوان شرط ورود به عرصه سیاسی، حمله کرد.

…………………………………….

«آغاز زمزمه‌های انتخاباتی، تا دولت یازده‌ام» «آغاز زمزمه‌های انتخاباتی، تا دولت یازده‌ام»

هفت ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی‌ست، انتخاباتی می‌توان گفت در طول حیات جمهوری اسلامی یکی از مهم‌ترین و حساسیت برانگیز‌ترین‌ها خواهد بود.

…………………………………….

 «احمدی‌نژاد در یک قدمی استیضاح»

به نظر می‌رسد داستان اختلاس بزرگ بانکی، بار دیگر آتش اختلاف اصول‌گرایان را شعله‌ور کند، با این‌که از ابتدای افشای این اختلاس بزرگ انگشت اتهام اصول‌گرایان به سمت دولت و نزدیکان آن به خصوص جریان موسوم به «انحرافی» و «اسفندیار رحیم‌مشایی» رفت،

…………………………………….

 «وال استریت پایان راه نیست»

«وال استریت» نام خیابان معروفی‌ست در کلان شهر نیویورک، منطقه «منتهن»، وال استریت یکی از بزرگ‌ترین بورس‌های جهان از نظر میزان معاملات و حجم مالی است، خیابانی که بزرگ‌ترین بازار بورس جهان در آن وجود دارد…

…………………………………….

  «ایران طرح محمود عباس را وتو می‌کند؟»

طرح «محمود عباس» که به بان‌کی‌مون رییس سازمان ملل در اجلاس سازمان ملل داده شده بود، دو مخالف بزرگ داشت، اولی اسراییل و دومی آمریکا که تهدید کرده بود این طرح حتا در صورت تصویب از سوی آن‌ها وتو خواهد شد.

…………………………………….

 «احمدی‌نژاد ناراضی از نامه‌نگاری با رهبری»

مشایی اما از دل‌خوری احمدی‌نژاد برای پاسخ نگرفتن نامه‌اش می‌گوید: «احمدی‌نژاد از این‌که نامه‌اش از سوی اوباما پاسخ نگرفت دل‌خور شد، و وقتی دید اوباما به جای پاسخ دادن به احمدی‌نژاد برای آیت‌اله خامنه‌ای نامه نوشته است به شدت ناراحت شد.»

…………………………………….

 «مجازات سنگین در انتظار مفسدین اقتصادی»

اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی که هر روز بخشی از آن کم می‌شود و به عدد کم‌تری می‌رسد، به دلیل حواشی فراوان، یک سوال سخت پیش روی همه گذاشته است؛ چرا و چگونه این اختلاس به‌وجود آمد؟ به گفته سخن‌گوی قوه قضاییه، مهم‌ترین دلیل به‌وجود آمدن این فساد مالی بزرگ،

…………………………………….

 «کشته شده‌ها بسیجی بودند»

«محمود احمدی‌نژاد» در هشتمین سفر خود به نیویورک، طی یک نشسته خبری که با حضور خبرنگاران رسانه‌های آمریکایی در هتل محل اقامت وی برگزار شده بود، معترضان به نتیجه انتخابات را عده‌ای قلیل و خشونت‌طلب نامید.

…………………………………….

 «صلح با مهر قطع‌نامه»

«محمود عباس» در حالی مشغول دفاع از آرمان‌های فلسطین‌یان بود و در حالی به سیاست‌های اسراییل می‌تاخت که صندلی‌های روبه‌رو‌یش پر بود و حتا بارها سخن‌رانی‌اش با تشویق حاضرین هم روبه‌رو شد، درست بر عکس محمود دیگر که سخنانش و حملاتش به اسراییل گوش شنوایی نداشت.

…………………………………….

 «از پوریای ولی تا پهلوان پنبه‌های امروز»

جامعه ایرانی، فعالین اجتماعی، سیاست‌مداران، قانون‌مداران، و هر آن‌که نام‌اش، در میان مردمان نامی‌ست، در این تلخ اعدام تاریخ اگر مقصر نباشند مسوولند، با تکیه بر همین اصل مسوول بودن است که پهلوانان امروز را خطاب قرار داده‌ام.

…………………………………….

 «انکار یک قتل»

«هاله سحابی» دختر «عزت‌اله سحابی»، رییس شورای فعالان ملی-مذهبی در حالی که تنها چند روز از آزادی موقتش از زندان گذشته بود، در مراسم خاک‌سپاری پدرش به صورت مشکوکی به قتل رسید.

…………………………………….

 «سفر به نیویورک با محوریت جریان انحرافی»

«محمود احمدی‌نژاد»‌، رییس دولت دهم روز دوشنبه بیست و هشتم شهریور ماه برای هشتمین بار راهی نیویورک ‌شد، طبق گزارش‌های منتشر شده در این سفر «اسفندیار رحیم‌مشایی»، «حمید بقایی»، «مجتبی ثمره هاشمی» و «علی سعیدلو»، احمدی‌نژاد را هم‌راهی می‌کنند،

…………………………………….

 «اختلاس در نظام بیمار»

داستان اختلاس سه هزار میلیاردی در ایران هم‌چنان ادامه دارد، در همین رابطه روز گذشته مجلس شورای اسلامی ایران، جلسه غیر‌علنی را برپا کرد تا در آن به این اختلاس رسیدگی کنند.

…………………………………….

 «ترس آیت‌اله از انتقاد»

باش‌گاه خبرنگاران جوان در خبری، مدعی شد که تعدادی از هم‌کاران شبکه بی‌بی‌سی فارسی در نقاط مختلف بازداشت شده‌اند. خبرنگاران جوان در این مورد نوشته است: «ساعتی پیش چند هم‌کار بی‌بی‌سی فارسی در مکان‌های مختلف دستگیر شدند و مراحل تحویل آن‌ها به دست‌گاه‌های مسوول هم اکنون در جریان است.

…………………………………….

 «دولت دزدگیر متهم به دزدی»

روزنامه «تهران امروز»، در گزارشی خبر داد این اختلاس از طریق واگذاری تسهیلاتی از سوی بانک صادرات به شرکت «امیر منصور» و شرکت «مه آفرید» که متعلق به فردی با نام «ا.خ» است صورت گرفته، و قرار بوده با این وجه بیستمین بانک خصوصی کشور تاسیس شود.

…………………………………….

 «لب‌خند، زیر چوبه دار»

چهار صبح روز سه‌شنبه 22 شهریور ماه، محلی داربست زده و طناب داری به آن آویزان، که با پلاکاردی به عنوان «محل اجرای مراسم اعدام عامل جنایت پل مدیریت» مشخص شده بود، شاهد اجرای حکم اعدام جوانی بود که با ضربات چاقو دختر مورد علاقه خود را به قتل رسانده بود.

…………………………………….

 «خواهشی برای به میدان آمدن رقیب»

به نظر می‌رسد پس از آزادی و عفو یک‌صد تن از زندانیان سیاسی، نزدیکان فکری ناطق‌نوری گمان می‌کرده‌اند که به شروط مطرح شده از سوی خاتمی نزدیک شده‌اند و بر همین اساس شاید قصد داشتند باب گفت‌وگو را پیرامون انتخابات پیش رو باز کنند.

…………………………………….

 «کنگره‌ای که پخته نشد»

«مجتبی واحدی» فعال سیاسی و مشاور مهدی کروبی در مصاحبه اختصاصی که با بخش فارسی رادیو فرانسه داشته، خبر از تشکیل کنگره ایرانیان داده است، وی در این‌باره گفته است: «داریم به جهتی می‌رویم که دیگر شرایط فقط شرایط انتقاد و مخالفت نیست، ما باید برای آینده‌ی ایران برنامه‌ریزی بکنیم.

…………………………………….

 «بحران دیپلماتیک اسراییلی‌ها»

بعد‌از‌ظهر جمعه (۹ سپتامبر/۱۸ شهریور) صدها تن از تظاهرکنندگان مصری نخست با پتک و میله‌های فلزی، دیواری حفاظتی در برابر سفارت اسراییل در قاهره را فرو ریختند، بعد از آن پرچم اسراییل را پایین کشیدند و آن را به میان جمعیت پرتاب کردند.

…………………………………….

 «سریال ادامه‌دار اختلاف‌ها»

پس از گذشت سه ماه از اظهارات سید علی خامنه‌ای و حمایت از اعطای القاب نظامی به فعالین فرهنگی، محمود احمدی‌نژاد، در جمع رایزنان فرهنگی، با اشاره به موضوع جنگ فرهنگی گفت: « بنده به این موضوع اعتقاد ندارم، زیرا جنگ فرهنگ با بی‌فرهنگی و تعالی با سکوت است.

…………………………………….

 «خفقان حتا در آستانه انتخابات»

جلسات هفتگی هیت نظارت بر مطبوعات روزهای دوشنبه برگزار می‌شود، در روزی معمولی برای مردمی که هر روز صبح نگاه‌شان به دکه‌های روزنامه فروشی‌هاست؛ اما این روز معمولی برای روزنامه خوان‌ها، روز خاصی برای روزنامه‌نویس‌‌هاست.

…………………………………….

 «راه سبز امید دو سال پس از تولد»

«میر‌حسین موسوی» آن روزها راهی که مردم ایران پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال هشتاد و هشت می‌رفتند را راه سبز امید نام‌گذاری کرد و تنها جاده رسیدن به خواست‌های مردمی را تداوم و ادامه این راه دانست.

…………………………………….

 «تجاوز در مستطیل سبز»

حاشیه‌های فوتبال ایران کم نیستند، از لابی‌گری‌ها تا فعالیت دلال‌ها و بعد هم روی سکو لیدر‌ها و پول‌های کلانی که رد و بدل می‌شود و ده‌ها مدل حاشیه دیگر فوتبال ایران را شاید در صدر حاشیه‌دارترین‌ها قرار دهد.

…………………………………….

 «آذربایجان در مه»

تنها چند روزی از وقایع شهر ارومیه گذشته بود که فعالین آذربایجانی، تجمع اعتراضی دیگری را تدارک دیدند، این تجمع هم همانند تجمع چند روز پیش در آذربایجان، هم در ارومیه و هم در تبریز با سرکوب شدید نیروهای امنیتی مواجه شد.

…………………………………….

 «رهبر در دایره منتقدین»

«آیت‌اله خامنه‌ای» در دیدار با رییس و اعضای هیت دولت انتقادات بی سابقه‌ای را متوجه دولت کرد، که نشان دهنده اوج گرفتن اختلافات و نارضایتی رهبر جمهوری اسلامی از دولتیان است.در ماه‌های گذشته روابط خوبی میان رییس دولت و رهبری وجود نداشته است.

…………………………………….

 «عفو زندانیان گامی به پیش یا فریبی انتخاباتی»

تا حدود ساعت دو همه کنار خیابان نشسته بودند، دست در دست هم، خنده‌هایی که از ته دل بود، شادی‌هایی که تمامی نداشت، می‌گفتند باور نداشتند که آزاد شوند، شب قبلش با هم می‌گفتند نهایتن 10، 12 نفر اما به یک‌باره شنبه خبردار شدند که آزاد می‌شوند باید کاغذی را امضا می‌کردند و می‌آمدند بیرون.

…………………………………….

 «مشایی در سایه به دنبال کرسی‌های مجلس»

به نظر می‌رسد در کوران درگیری‌های سیاسی اصول‌گرایان و در سکون سیاسی اصلاح‌طلبان، مشایی سیاست‌‌مدار، قدم زدن در راه انتخابات مجلس را آغاز کرده است، قدم‌هایی که با برنامه‌ریزی برداشته شده است و به نظر می‌رسد تا روز آخر هم برای قدم به قدم آن برنامه‌‌ریزی شده باشد.

…………………………………….

 «راهی برای فرار از فشار»

نام «هولوکاست» پیش از این‌ها در میان مردم کوچه و خیابان شهرهای ایران، نام آشنایی نبود و کم‌تر کسی می‌دانست هولوکاست به چه معناست، اما این روز‌ها شاید تا نام هولوکاست آورده می‌شود حداقل در ایران مردم یاد رییس جمهوری دولت نهم‌شان می‌افتد…

…………………………………….

 «انتظار منجی در دنیای مدرن»

از روزی که امام موسی صدر، ربوده شد، سال‌ها گذشته است، آن روحانی جوان امروز باید هشتاد سالی داشته باشد. حامیان و مریدان‌اش چشم انتظار بازگشت امام‌شان هستند و معتقد‌ند پس از این همه سال اسارت نوبت به آزادی صدر هم خواهد رسید.

…………………………………….

 «مداحان بیت رهبری»

امروزه مداحان همان مداح‌های ساده اهل بیت پیامبر نیستند که داستان صحرای کربلا را روایت کنند و از وقایع تاریخی و یا افسانه‌ای مذهب شیعه مدیحه‌سرایی کنند، امروز مداحان را می‌توان مداح اهل بیت رهبری «آیت‌اله خامنه‌ای» دانست.

…………………………………….

 «آتش راه‌حل بحران کردستان نیست»

مرزهای ایران و عراق در منطقه کردستان طی یک ماه گذشته در معرض حملات توپ‌خانه‌ای سپاه پاس‌داران جمهوری اسلامی و جنگنده‌های نظامی ارتش ترکیه قرار گرفته، حملاتی که با خسارات فاجعه بار انسانی، به ویژه کشتار غیرنظامیان، هم‌راه بوده است.

…………………………………….

 «لیبی در فردای انقلاب»

طرابلس در مقابل مخالفین قذافی تسلیم شده است، سرهنگ قذافی که مخالفین خود را «موش» می‌خواند، مشخص نیست با وجود نیروهای فدایی که مدعی بود حکومت او را حفظ خواهند کرد، در حال حاضر در کدام نقطه از لیبی مخفی شده است.

…………………………………….

 «دریاچه ارومیه یک قدم تا نابودی»

دریاچه «ارومیه» که در گذشته «چی چست» و «کبودان» نام داشت، بزرگ‌ترین و شورترین دریاچه دایمی ایران و یکی از دریاچه‌های فوق اشباع از نمک دنیاست. این دریاچه مدت‌هاست با خطر خشکی و نابودی مواجه است.

……………………………………

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,