Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
روز شنبه، 20 اوت، روی داد،

«پدرخوانده تلویزیون آمریکا درگذشت»

2011 August 23

خبر / رادیو کوچه

رضا بدیعی کارگردان ایرانی سینمای هالیوود و سازنده سریال‌های محبوب تلویزیونی چون «بالاتر از خطر» و «هاوایی فایو او» بعد از ظهر روز شنبه ٢٠ آگوست پس از یک عمل جراحی در بیمارستان «یوسی‌ال‌ای» در شهر لس آنجلس درگذشت. او هنگام مرگ ۸۱ سال داشت.

این کارگردان ایرانی که به «پدرخوانده تلویزیون آمریکا» نیز شهرت داشت، در طول شش دهه گذشته از فعال‌ترین چهره‌ها در صحنه فیلم‌سازی هالیوود و سریال‌های تلویزیونی آمریکا به شمار می‌رفت و چندی پیش نیز مراسمی به منظور تجلیل از او، با حضور چهره‌های سرشناس سینمای آمریکا و دوستان و هم‌کاران ایرانی او در دانشگاه لس آنجلس برگزار شد.

رضا بدیعی در روز هفدهم آوریل ۱۹۳۰ در«اراک» به دنیا آمد و با پایان دوران دبیرستان در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران به تحصیل مشغول شد. او بعدها مدال طلای افتخار را برای ساختن یک فیلم مستند از دست محمدرضا پهلوی دریافت کرد و در سال ۱۹۵۵ از طریق دولت ایالات متحده آمریکا دعوت شد تا در این کشور حرفه فیلم‌سازی را دنبال کند.

رضا بدیعی در آمریکا و پس از فارغ التحصیلی از دانش‌گاه «سیراکیوس» در رشته سینما، به عنوان فیلم‌بردار مشغول به کار شد. حرفه‌ای که او را از نیویورک به کانزاس سیتی و در نهایت به لس آنجلس کشاند. در لس آنجلس «بدیعی» توانست در کنار کارگردان‌های صاحب نامی چون «رابرت آلتمن» و «سام پکین‌پا» به کار بپردازد.

رضا بدیعی از اوائل دهه شصت میلادی به کارگردانی فیلم‌های تلویزیونی پرداخت و در طول ۶ دهه گذشته بیش  از ۴۳۰ قطعه فیلم تلویزیونی و چندین فیلم سینمایی ساخت.

او کارگردانی بسیاری از سریال‌های تلویزیونی از جمله «بالاتر از خطر»، «هاوایی فایو او»، «بارتا»، «مرد شش میلیون دلاری»، «کاگنی و لیسی»، «بافی قاتل خون آشام» و «پیشتازان فضا» و بسیاری فیلم‌های دیگر را برعهده داشته است. او توانست جایزه یک عمر فعالیت هنری «اتحادیه کارگردانان سینمای آمریکا» را برای کارگردانی بیشترین تعداد سریال‌های یک ساعته تلویزیونی نیز به دست آورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,