Saturday, 18 July 2015
29 September 2023

«دروغ نگویید، بچه‌های ما را بعد از انتخابات کشتند»

2011 August 23

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: روزآنلاین

سحام‌نیوز: خانواده‌های جان باختگان بعد از انتخابات در مصاحبه با «روز» از رییس قوه قضاییه خواستند با حضور بر سرمزار فرزندان آن‌ها، توضیح دهد که این جانباختگان چرا و چگونه جان باخته‌اند و چرا زیر خاک خفته‌اند.

صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه در نشستی با مسولان قضایی مدعی شد که در اعتراضات بعد از انتخابات در ایران تنها یک نفر کشته شده که “تا به آخر هم معلوم نشد به دست چه کسانی کشته شده”.

 او به وقایع اخیر انگلیس اشاره کرده و گفت: «در جریان فتنه ۸۸ همه شما مشاهده کردید که غربی‌ها چطور مسائل را منعکس می‌کردند. شخصی در آن آشوب‌ها کشته شد که تا به آخر هم معلوم نشد به دست چه کسانی کشته شده و حتا احتمال این‌که در جریان آن مسئله دخالت مستقیم آشوب‌گران و در نهایت دخالت خود غربی‌‌ها در کار بوده، وجود دارد. اما دیدید غربی‌ها علیه جمهوری اسلامی چه جنجالی راه انداختند که بگویند جمهوری اسلامی ایران با شهروندان خودش این‌طور برخورد می‌کند، در مقابل در آشوب‌های انگلیس در طول دو سه روز شش نفر کشته شدند اما ندای سازمان‌های حقوق بشری بلند نشد.»

و اکنون خانواده‌های فاطمه سمسارپور، شبنم سهرابی، محمد مختاری، میثم عبادی، مصطفی کریم بیگی و بهمن جنابی که طی دوساله گذشته و در پی اعتراضات مردمی به انتخابات مخدوش ۲۲ خرداد ۸۸ جان باختند در مصاحبه با «روز» اعلام کردند که رییس قوه قضاییه دروغ می‌گوید اما واقعیت را نمی‌توان همیشه کتمان کرد به خصوص که مردم شاهد کشته شدن فرزندان آن‌ها بوده‌اند.

با گذشت ۲۶ ماه از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که اعتراضات مردمی و کشته‌شدن بیش از صد نفر را معترضان و مردم عادی را به دنبال داشت هنوز آماری رسمی و دقیق از میزان قربانیان در دست نیست. حکومت نیز تاکنون از پذیرش مسولیت کشتارهای بعد از انتخابات سرباز زده است. اکنون با گذشت بیش از دو سال رییس قوه قضاییه در حالی جان باختگان بعد از انتخابات را در یک نفر خلاصه می‌کند که خانواده‌های بسیاری از جان باختگان با طرح شکایتی رسمی در قوه قضاییه خواهان معرفی و محاکمه قاتل فرزندان خود شده‌اند.

دیوار عوام فریبی ترک بر می‌دارد

فاطمه سمسارپور، ۳۰ خرداد ۸۸ در مقابل منزلش بر اثر اصابت گلوله جان باخت و همسر او در واکنش به سخنان اخیر رییس قوه قضاییه به روز می‌گوید: هر چه‌قدر که منکر شوند اما هرگز نمی‌توانند واقعیت را برای مدت طولانی کتمان کنند. مردم شاهد کشته شدن عزیزان ما بوده‌اند. پزشکی قانونی رسمن تایید کرده و گواهی داده و در گواهی فوت رسما نوشته «علت مرگ بر اثر اصابت گلوله.» کالبد شکافی کردند و گفتند کالیبر ۹ میلی‌متری بوده و کلت برتا بوده سلاحی که در اختیار خودشان است و نه دست مردم. همسر من را با این اسلحه و گلوله کشته‌اند. پسرم هم‌راه همسرم با همین اسلحه و گلوله زخمی شده، در کوچه ما ۶ نفر را با همین اسلحه زدند یک نظامی بازنشسته و یک پسر جوان ۱۸ ساله که هنوز آثار گلوله در آن‌ها است. حالا آقای لاریجانی بگوید تنها یک نفر کشته شده و کتمان کند مگر می‌توان برای همیشه کتمان کرد؟

حسن میراسدالهی می‌افزاید: ما دستمان جایی بند نیست اما مردم شاهد بوده‌اند از چه کسی می‌خواهند پنهان کنند از مردمی که به چشم خود این کشتار را دیده‌اند؟ یک جوان ۲۵ ساله که ماسک بر صورت داشته جلیقه بر تن داشته و ته ریشی هم از معلوم بوده در پناه ۷ تا ۸ نفر نیروی نظامی در کوچه ما ۶ نفر را با گلوله هدف قرار داده همسر من شهید شده، مدارک پزشکی قانونی است پرونده‌های شکایات ما است؟ آقای لاریجانی بیاید این مدارک را ببیند و بگوید چرا به شکایات ما پاسخ داده نمی‌شود؟ هر از چند گاهی ما را احضار می‌کنند و سر می‌دوانند.

آقای لاریجانی سری به قطعه‌های ۲۵۷- ۳۰۱ و ۳۰۲ بهشت‌زهرا بزند حتمن می‌بیند چه تعدادی از جوانان و بچه‌های ما بعد از انتخابات کشته شده‌اند

همسر خانم سمسارپور سپس با اشاره به سخنان مسولین درباره کشته شدگان کشورهای دیگر می‌گوید: شیعیان بحرین و یمن را مطرح می‌کنند از کشته شدگان کشورهای دیگر می‌گویند اما به ایران که می‌رسد می‌گویند تنها یک نفر کشته شد. قبلن برادر آقای لاریجانی، یعنی اردشیر لاریجانی تا آن‌جا پیش رفت که گفت ندا آقا سلطان فیلم بازی می‌کرد و…. آخر به این‌ها چه باید گفت جز این‌که دیوار عوم فریبی هرچقدر هم کلفت باشد بالاخره ترک برمی‌دارد و ای کاش انسان‌ها عاقل باشند و به جای انکار و کتمان حقیقت در صدد حل و رفع مشکلات بر آیند واقعیت‌ها را ببینند و اجازه ندهند بیش از این مردم بی‌گناه کشته شوند و مملکت از دست برود.

آثای میراسدالهی سپس خطاب به رییس قوه قضاییه می‌پرسد: اگر عزیز خودتان بود تحمل می‌کردید؟ به این سادگی از کنار قضیه عبور می‌کردید؟ این‌قدر راحت به انکار می‌نشستید؟ ماه رمضان است و ایام شهادت امام علی و شما مدام در تلویزیون از زن یهودی می‌گویید و آن قضیه خلخال پایش. حال به من بگویید یک زن بی‌گناه در مقابل خانه‌اش با گلوله کشته شد چرا؟ مگر شما ادعای ادامه راه علی و مسیر او را ندارید؟ کو؟

همسر خانم سمسارپور می‌گوید: پسر بزرگ من که هم‌راه مادرش گلوله خورده بود هنوز با گذشت دو سال نتوانسته از آن مساله با من حرف بزند. پسر کوچکم که از پشت شیشه شاهد این قضیه بوده هنوز تحت درمان روان‌پزشک است و مدام او را به دکتر می‌برم. ما یک خانواده ۴ نفره بودیم که با هم مردیم ، فاطمه را به خاک سپردیم و ما سه نفرشدیم مرده‌های متحرک. اما ما به هیچ عنوان دنبال انتقام‌جویی نیستیم حتا اگر قاتل همسرم معرفی شود کینه‌ای نداریم تنها دنبال عدالت هستیم و این‌که به ما بگویند جرم عزیزان ما چی بود که بی‌گناه کشته شدند بای ذنب قتلت؟

لاریجانی بگوید چرا محمد کشته شد

محمد مختاری از جان باختگان روز ۲۵ بهمن اخیر است و با گذشت ۶ ماه از جان باختن او، شکایت خانواده‌اش تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده.

اسماعیل مختاری، پدر محمد مختاری در مصاحبه با«روز» از رییس قوه قضاییه می‌خواهد با مراجعه به دادسرای اوین، پرونده محمد را مطالعه کرده و پاسخ دهد که محمد چرا کشته شده است.

او می‌گوید: مگر می شود رییس قوه قضاییه از کشته شدن بچه‌های ما اطلاع نداشته باشد؟ حاشا کردن کاری ندارد اما پرونده پسر من در دادسرای اوین است شماره پرونده او هم این است ۴ / پ / ۹۰۰۰۱۶٫ به تاریخ ۸۹/ ۱۱/ ۲۶٫ آقای لاریجانی بروند و پرونده را ببینند و بگویند چرا پسر من کشته شد.

آقای مختاری که با طرح شکایت خواستار معرفی قاتل فرزندش شده می‌گوید: پرونده صانع ژاله و پسر مرا به دادسرای اوین فرستادند. رفتم شکایت نوشتم و روی پرونده گذاشته شد و گفتند اگر خبری شد خودمان خبر می‌دهیم اما هیچ خبری ندادند و هر بار هم برای پی‌گیری رفتیم فقط همین را گفتند.

او می‌افزاید: آقای لاریجانی که می‌گوید تنها یک نفر کشته شده سر خاک بچه‌های ما بیاید. مدارک و قبر بچه‌هایمان را به او نشان دهیم شاهدان شهادت فرزندان‌مان زنده هستند و شهادت می‌دهند و ایشان هم توضیح دهد که بچه‌های ما چی شدند؟ وقتی می‌گویند فلان جا بمب گذاشته‌اند یک ساعت نشده می‌گویند بمب‌گذار را گرفتیم بعد هم اعدام می‌کنند حال چطور قاتل بچه‌های ما را نمی‌توانند معرفی کنند؟ این همه انسانی که بی گناه کشته شدند را منکر می شوند و می گویند یک نفر کشته شد تازه قاتل او را هم نیافتند در حالیکه همه می‌دانیم گلوله شناسنامه دارد. کسانی که سربازی رفته‌اند می‌دانند نوع گلوله، ساخت و تاریخ و همه چیز گلوله ثبت می‌شود این همه گلوله بعد از انتخابات زدند حتا یکی هم مشخص نشد کی شلیک کرده؟

پدر محمد مختاری سپس با اشاره به سکوت خانواده‌های جان باختگان بعد از انتخابات می‌گوید: ما سکوت کرده‌ایم آقایان ول کن نیستند دروغ می‌گویند و انکار می‌کنند. مدام از کشته شدگان کشورهای دیگر حرف می‌زنند و کشور خودمان را نمی‌بینند آخر دست ما بسته است و ساکت هستیم دیگر چرا این‌قدر دروغ می‌گویید؟ اگر بچه‌های ما بعد از انتخابات کشته نشدند چرا هر موقع می‌خواهیم بهشت‌زهرا برویم این همه مامور می‌ریزند بهشت زهرا؟ اصلن ۱۹ شهریور تولد محمد من است من اعلام کنم که سر خاک او تولد می‌گیریم کلی مامور می‌ریزند بهشت زهرا. خب چرا؟ اگر کشته نشده چرا این همه مامور می‌ریزید؟

از آقای مختاری درباره دوست محمد می‌پرسم. شاهد اصابت گلوله و جان باختن محمد که پس از تماس تلفنی و اطلاع به خانواده او، بازداشت شده بود. آقای مختاری می‌گوید: ۳۵ روز بازداشت بود بعد از او تعهد گرفتند که حرفی نزند و سکوت کند و آزادش کردند. او موقع گلوله خوردن محمد، کنارمحمد بوده، شاهد شهادت اوست.

اگر بچه‌ها کشته نشدند چرا دیه می‌دهند

اشکان سهرابی هم از جان باختگان بعد از انتخابات است که ۳۰ خرداد ۸۸ بر اثر اصابت گلوله جان باخته.

زهرا نیک پیما، مادر اشکان در واکنش به سخنان رییس قوه قضاییه به «روز» می‌گوید: آقای لاریجانی سری به قطعه‌های ۲۵۷- ۳۰۱ و ۳۰۲ بهشت‌زهرا بزند حتمن می‌بیند چه تعدادی از جوانان و بچه‌های ما بعد از انتخابات کشته شده‌اند. کلاهش را قاضی کند و به عنوان رییس قوه قضاییه حق ما را ادا کند و بگوید بچه‌های ما به چه گناهی کشته شدند.

او می‌افزاید: سخنان اخیر آقای لاریجانی نهایت بی‌لطفی است نهایت چیزی است که نمی‌دانم چه اسمی باید رویش بگذارم. اگر فقط یک نفر کشته شده، پس بچه‌های ما چی شدند؟ چرا الان زیر خروارها خاک هستند؟ من که نباید وظایف قوه قضاییه را یادآوری کنم ایشان بگوید چرا به شکایات ما رسیدگی نمی‌شود و به جای معرفی قاتل مساله دیه مطرح می‌شود؟

مادر اشکان سهرابی درباره سرنوشت شکایت‌اش می‌گوید: دیگر دنبالش نمی‌روم به صدت اعصاب ما را به هم می‌ریزند نمی‌دانید چقدر فشار عصبی وارد می شود وقتی قضیه دیه را مطرح می‌کنند. بچه‌های ما بی‌گناه کشته شدند و من شکایت کردم قاتل بچه‌ام را معرفی کنند شکایت نکردم که دیه به من بدهند. قوه قضاییه ما این‌قدر توانایی ندارد که قاتل را معرفی کند؟ حالا تازه می‌گویند تنها یک نفر کشته شده. چه باید بگویم؟ شنونده باید عاقل باشد. دروغ هم حدی دارد. به جای این‌که به خانواده‌های آسیب دیدگان و کسانی که عزیزان‌شان را از دست دادند سر بزنند دل‌جویی کنند و قاتلان بچه‌های ما را معرفی کنند انکار می‌کنند. حال سوال من این است که اگر واقعن بچه‌های ما را نکشته‌اند چرا قضیه دیه را مطرح می‌کنند؟ چرا نامه می‌فرستند که بیایید دیه بگیرید؟ پس قبول کرده‌اند که بچه‌های ما کشته شده‌اند قاتل را معرفی کنند.

خانم نیک پیما می‌افزاید: بچه من تنها طالب آزادی بود همین و بس و چیز دیگری نمی‌خواست و ما نیز ساکت نخواهیم نشست تا روزی که زنده هستم از قوه قضائیه خواهم پرسید به چه گناهی بچه من کشته شد. این بچه‌ها خون‌شان خیلی پاک بود آدم جگرش آتش می‌گیرد. من دو سال است که زندگی ندارم اصلن نمی‌دانم چه می‌خورم. کجا می‌خوابم فقط راه می‌روم و زنده‌مانی می‌کنم نه زندگانی. اما می‌پرسم و باز خواهم پرسید به چه گناهی بچه من کشته شد و فقط آرزویم این است که همین بلایی که سر ما آمد سر خودشان هم بیاید.

لاریجانی بر مزار و دیدار خانواده‌های شهدا برود

شبنم سهرابی، زن جوانی که روز عاشورای، زیر ماشین نیروی انتظامی له شد دیگر جان باخته وقایع بعد از انتخابات است. مادر او نیز به «روز» می‌گوید: بگذارید انکار کنند شنونده باید عاقل باشد. بچه من روز عاشورا رفت و دیگر نیامد. به خدا که دیگر نمی‌توانند دروغ بگویند من هم شکایت به خدا برده‌ام که بالاترین مقام است.

او می‌افزاید: به من که اجازه ندادند شکایت کنم. یعنی رفتم پرونده تکمیل دادم و نوشتم که از نیروی انتظامی شاکی هستم اما نتیجه‌ای نگرفتم. گفتند باید اسم ببری گفتم من اسم طرف را از کجا بدانم؟ شما باید پیدا کنید. چرا نمی‌گویم موتوری زده یا آمبولانس زده و… من که دشمنی با نیروی انتظامی ندارم اما دخترم را ماشین نیروی انتظامی له کرده کلی شاهد است و… اما گفتند برو از این حرف‌ها نزن. من هم آمدم و سپردم به خدا. فوقش این‌ها می‌خواهند چه بکنند؟ دیه بدهند؟ من با این‌که احتیاج مالی دارم اما دیه نمی‌گیرم خون دخترم را معامله نمی‌کنم. همان که سپرده‌ام به خدا و من معجزه‌های خدا را دیده‌ام. من مادر هستم یتیم بزرگ کرده‌ام و آه یتیم می‌گیرد و باور کنید من جای این آقایان، می‌ترسم از این آه و چوب خدا.

مادر شبنم سهرابی سپس می‌گوید: آقای لاریجانی اگر خبر ندارد بیاید سر قبر بچه‌های ما را ببیند. بیاید پرونده‌های بچه‌های ما را بخواند اگر خبر ندارد بیاید خانه‌های ما و خانواده‌های شهدا را ببیند و بگوید دختر من مگر چه کرده بود؟ نیروی انتظامی که باید امنیت مردم را تامین کند او را زیر گرفت دلم برای بچه‌ام می‌سوزد که مظلومانه رفت و شاید زنده بود بعد از این‌که به او زده بودند دیگر چرا از رویش رد شدند؟ حال بگذارید انکار کنند مگر همین دو روزه است؟ اما خبر دارد و من می‌پرسم آخر بعد این همه درد، جای اذیتی هم مانده که نشده باشیم؟ واقعن باید ما را اذیت کنند؟ جای دل‌داری دادن‌شان است؟ ما مسلمان هستیم که یاد گرفته‌ایم که دروغ‌گو بزرگ‌ترین دشمن خدا است بچه من رفت جایش را پیش خدا پیدا کرد و دیگر در این مملکت اعصابش خورد نمی‌شود و من که با کار در بیمارستان او را بزرگ کرده بودم پیش مردم و خدا روسفید هستم.

لاریجانی از مادران بپرسد

مصطفی کریم‌بیگی یکی از جان‌باختگان عاشورای ۸۸ است که بر اثر اصابت گلوله جان باخته است. شهنار اکملی، مادر او در واکنش به سخنان لاریجانی، به «روز» می‌گوید: بیایند از مادران بپرسند بیایند توی خانواده‌ها ببینند خانواده‌ها چه می‌گویند. می‌گویند تنها یک نفر کشته شده یعنی شبنم و مصطفی دروغ‌ند؟ سهراب و اشکان و علی و بقیه دروغ‌ند؟ اگر این‌طور است شب و روز هم دروغ است.

آقای لاریجانی بیاید من نشانش بدهم. بیاید بهشت زهرا و بگوید اگر فقط یک نفر کشته شده چرا بچه‌های ما زیر خاک هستند

او می‌افزاید: من هم مثل سایر مادران می‌گویم آقای لاریجانی بیایید سر مزار بچه من و ببینید مصطفای من دروغ است؟ مصطفی اگر بعد از انتخابات کشته نشد پس الان کجاست؟ کسی که شبانه دفن کردند ماموران خودشان آوردند و شبانه دفن کردند و فیلم گرفتند همه این‌ها دروغ است؟ کهریزک دروغ است؟ آن را که دیگر خودتان هم حداقل یه نفر را پذیرفتید که در کهریزک شهید شده‌اند؟ چه‌طور حال می‌گویید تنها یک نفر کشته شده؟ آن همه کشتارکه در خرداد خیابان را خون برداشته بود در عاشورا خیابان‌های تهران را خون برداشته بود دروغ است؟ تنها یک نفر کشته شده؟ والا اگر روز و شب دروغ است این‌ها هم دروغ‌ند.

مادر مصطفی سپس خبر از بی‌نتیجه ماندن شکایت شان داده و می‌گوید: هم‌چنان پی‌گیر هستیم و به هیچ کجا نرسیده‌ایم اما من که از خون فرزندم نمی‌گذرم بارها گفته‌ام فقط زمانی می‌گذرم که زندان‌یان آزاد شوند آن‌ها هم فرزندان ما هستند اما تا زنده هستم زبان مصطفی و مصطفی‌ها خواهم بود و فریاد آزادی خواهم زد. شاید صدای مصطفی‌ها را بریدند اما ما مادران صدای فرزندان‌مان هستیم صدای سهراب‌ها، نداها، اشکان‌ها و…

خانم اکملی می افزاید: چطور می‌گویند تنها یک نفر کشته شده مگر خدایی بالای سر این‌ها نیست یعنی اشک‌های ما مادران را نمی‌بینند؟ این همه خون بی‌گناه ریخته شده دامن قاتلان را نخواهد گرفت که به این راحتی می‌گویند یک نفر کشته شده؟

اگر یک نفر کشته شده چرا بچه‌ها ما زیر خاک هستند؟

میثم عبادی، اولین جان باخته بعد از انتخابات و نوجوانی ۱۶ ساله بود که یک روز بعد ازانتخابات یعنی ۲۳ خرداد ۸۸ بر اثر اصابت گلوله جان باخت و اصغر عبادی، پدر او در واکنش به سخنان لاریجانی به «روز» می‌گوید: این اولین بار نیست که دروغ می‌گویند و انکار می‌کنند. کنار قبر میثم، ۵ قبر دیگر از بچه‌هایی است که بعد از انتخابات شهید شده‌اند آقای لاریجانی بیاید من نشانش بدهم. بیاید بهشت زهرا و بگوید اگر فقط یک نفر کشته شده چرا بچه‌های ما زیر خاک هستند؟ کلی پرونده و شکایت موجود است من علاوه بر شکایت در دادسرا، به دفتر آقای لاریجانی رفتم و شکایت نامه دادم هرچند نگذاشتند او را ببینم اما شکایت رسمی به دفتر او دادم به دفتر احمدی نژاد نامه و شکایت دادم به بیت رهبری نوشتم و….

آقای عبادی معتقد است که امکان ندارد رییس قوه قضاییه از این مسائل بی‌خبر باشد. او می‌گوید: به جای انکار اعلام کنند آسیب دیدگان مالی و جانی بعد از انتخابات بیایند و رسیدگی کند. آن وقت خواهد دید چه تعداد انسان کشته شده‌اند و چه تعداد آسیب دیده‌اند. برخی خانواده‌ها حتا نمی‌دانند چه بلایی سر بچه‌شان آمده قبرشان کجاست و… بیاید آقای لاریجانی آن‌ها را ببیند.

پدر میثم عبادی درباره سرنوشت شکایت خودش می‌گوید: قاضی اول پرونده خوب رسیدگی می‌کرد اما او را کنار گذاشتند و پرونده را به قاضی دیگری دادند. او هم گفت پرونده مختومه است. گفتم من چه باید بکنم؟ گفت برو دهانت را باز کن به آسمان. گفتم بعد از دو سال این جواب را به من می‌دهید؟ گفت دست من نیست برو یقه قاتل را بگیر. قاتل را هم که اوایل بازداشت کرده بودند و بعد آزادش کرده‌اند. بیت رهبری، ریاست جمهوری و دفتر رییس قوه قضاییه و هر جای دیگری که رفتم یا شماره گفتند زنگ می‌زنیم که تا به حال زنگ نزده‌اند یا شماره تلفنی به من دادند که برو زنگ بزن پی‌گیری کن هر کدام را زنگ زدم شماره‌ها قلابی بود.

آقای لاریجانی پیش قاضی تر دست بروید

بهمن جنابی از جان باختگان ۳۰ خرداد ۸۸ است که او نیز بر اثر اصابت گلوله جان باخته. برادر او به «روز» می‌گوید: دو سال است پرونده‌های ما در قوه قضاییه در جریان است. گواهی فوتی که صادر شده و هم‌چنین زیر شناسنامه که علت فوت را می‌نویسند نوشته‌اند که اصابت گلوله. ما گواهی را داریم و این چیزی نیست که بخواهند و بتوانند پنهان کنند. حال چطور و چرا آقای لاریجانی این حرف را زده واقعن جای تعجب و تاسف دارد.

هومن جنابی می‌افزاید: ایشان اگر انصاف دارند پیش قاضی تردست بروند که پرونده بسیاری از خانواده‌های شهدای بعد از انتخابات در دست اوست. برود و پرونده را مطالعه کند.

او سپس با اشاره به جان باختگان بازداشت‌گاه کهریزک می‌گوید: وقتی می‌گویند تنها یک نفر کشته شده پس بگویند قضیه کهریزک چه بود؟ این را که دیگر خودشان هم پذیرفتند و در صدا و سیما هم فیلم مستندی از کهریزک پخش کردند و با خانواده‌های شهدای کهریزک مصاحبه هم کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,