Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
برای دور تازه تحریم‌ها در شورای امنیت سازمان ملل

«ژانویه ماه اقدام آمریکا برای تحریم ایران »

2009 December 05

واشینگتن در اوایل ماه ژانویه برای دور تازه تحریم‌ها در شورای امنیت سازمان ملل دست به کار خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود در دولت باراک اوباما گزارش داده‌است، با پایان یافتن مهلت باراک اوباما به ایران برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش، دولت آمریکا پس از تغییر در اعضای غیردایم شورای امنیت در یکم ماه ژانویه، برای جلب حمایت متحدان اروپایی، روسیه و چین اقدام خواهد کرد تا دور تازه تحریم‌ها علیه ایران وضع شود.

20091205-pol-tahrim

‌به گزارش رادیو فردا، در چند روز گذشته، دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی و از جمله هیلاری کلینتون، سکاندار وزیر خارجه آمریکا و معاونش جیمز اشتاینبرگ در نشست‌های مختلف با وزیران خارجه اروپایی در آتن و بروکسل درباره اهمیت اتخاذ تدابیر تازه درباره ایران بحث و رایزنی کرده‌اند.

یک مقام آمریکایی به آسوشیتدپرس گفته‌است که هنوز مفاد بسته تحریم‌های پیشنهادی در شورای امنیت هنوز «منسجم» و «روشن» نیست اما احتمال دارد که شماری از اعضای سپاه پاسداران و صنعت نفت ایران از جمله هدف‌های این تحریم‌ها باشد.

به گفته این مقام آمریکایی هنوز درباره این‌که این تحریم‌ها تا چه اندازه باشد که به بازار نفت آسیب وارد نشود، اختلاف نظر وجود دارد.

این مقام آمریکایی که نامی از وی برده نشده، در این باره می‌گوید: «ما به دنیال چیزی هستیم که همه قبول داشته باشند ضمن حداکثر تاثیرگذاری،‌ کم‌ترین اثر را بر روی مردم ایران خواهد داشت.»

آسوشیتدپرس به نقل از این مقام آمریکایی و دیگر منابع خود که از آن‌ها نامی نبرده، می‌افزاید که هم‌اکنون دولت آمریکا سرگرم کار بر روی پیشنها‌د تحریم‌های ایران است.

در همین حال  سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد، واشینگتن امیدوار است در نشست شورای اروپا در روز دهم و یازدهم دسامبر در بروکسل، بیانیه‌ای محکم که اشاره به تحریم‌های احتمالی نیز اشاره داشته باشد، درباره ایران صادر شود.

ایان کلی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه به خبرنگاران گفت: «در این نشست بحث جامعی درباره گام‌های بعدی صورت خواهدگرفت… انتظار می‌رود اتحادیه اروپا بیانیه‌ای مکتوب درباره ایران داشته باشد.»

سخن‌گوی وزارت خارجه ایالات متحده تصریح کرد: «تمرکز ما هم‌اکنون بیشتر بر فشار متمایل شده است.» پیشتر کاخ سفید اعلام کرده‌بود که  ایران برای جلوگیری از افزایش تحریم‌ها تا پایان سال فرصت دارد.

بنا به این گزارش، در چند روز گذشته، دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی برای جلب حمایت روسیه و چین تلاش کرده‌اند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، خود با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در حاشیه نشست ناتو درباره ایران گفت‌وگو کرد.

خانم کلینتون هم‌چنین ویلیام برنز معاون خود را راهی چین خواهدکرد تا این موضوع ایران را در پکن پی‌گیری کند.

به گفته سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا، ویلیام برنز تلاش خواهدکرد مقام‌های چینی را برای تشکیل نشست گروه ۱+۵ پیش از کریسمس امسال ترغیب کند. این نشست می‌تواند مقدمه‌ای برای ارایه پیش‌نویس تحریم‌های ایران در ماه ژانویه باشد.

آسوشیتدپرس به نقل ازمنابع خود در دولت آمریکا آورده‌است که چین تاکنون از پاسخ‌دادن برای زمانبندی نشست ۱+۵ خودداری ورزیده‌است.

ایران تاکنون پاسخی به پیشنهاد وین برای مبادله اورانیوم غنی‌شده نداده است. ایران هم‌چنین پس از تصویب قطع‌نامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ساخت ۱۰ کارخانه غنی‌سازی دیگر را در دستور کار قرار خواهدداد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,