Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در ارتباط با موشک‌های اس‌-300،

«ابراز شگفتی روسیه از شکایت ایران به دادگاه بین‌المللی»

2011 August 26

خبر/ رادیو کوچه

وزارت خارجه روسیه از تصمیم دولت جمهوری اسلامی برای شکایت از روسیه به یک دادگاه بین‌المللی به دلیل امتناع از تحویل موشک‌های اس‌-300 به ایران ابراز شگفتی کرده است.

به گزارش اینترفاکس، الکساندر لوکاشویچ، سخن‌گوی وزارت خارجه روسیه گفته است: «با توجه به روابط دوجانبه دوستانه و قدیمی دو طرف، ما تنها می‌توانیم از این مسیر مشخصی که مقام‌های ایرانی در پیش گرفته‌اند، ابراز شگفتی کنیم.»

محمودرضا سجادی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو از شکایت دولت کشور متبوعش از روسیه به «دادگاه بین المللی کیفری» به دلیل آن‌چه وی «نقض» قرارداد تحویل سامانه موشکی اس‌-300 دانسته خبر داده بود.

آقای سجادی در یک کنفرانس خبری در مسکو درباره این قرارداد گفته بود: «در قرارداد هست که اگر یکی از دو طرف به تعهدات خویش عمل نکند، دیگری می‌تواند به آی‌سی‌سی (دادگاه بین‌المللی کیفری) مراجعه و شکایت کند. یکی از مقامات روسیه که در این رابطه سفری به ایران داشت، به ما مطرح نمود که اگر شما به آی‌سی‌سی شکایت کنید و آن‌ها اعلام کنند که تحویل سامانه اس‌-300 مغایر با قطع‌نامه نیست، ما آن را به شما خواهیم داد.»

سال گذشته دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه فرمانی صادر کرد که بر اساس آن تحویل موشک‌های زمین به هوای اس‌-300 به ایران به دلیل «تبعیت از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد» لغو شد.

بیشتر بخوانید:

«‌شکایت از روسیه در مورد تحویل موشک‌های اس-۳۰۰»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,