Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
گزارش روز تاجیکستان،

«فرزانه خورشید؛ محبوس عشق پس از ۱۸ ماه زندان آزاد شد»

2011 August 26

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

فرزانه خورشید، آوازخوان جوان تاجیک پس از ۱۸ ماه که صحنه را به زندان عوض کرده بود، سند آزادی را دریافت و دیوار بلند پر از سیم خار را پشت سر گذاشت. این آوازخوان تاجیک، که تا دو سال پیش صدایش به تن هزارها عاشق جان می‌دمید، به جرم مساعدت به فرار دوست پسرش از تالار دادگاهی‌ در شهر «دوشنبه» به دو سال زندان محکوم شده بود.

‌او می‌خواست دوست پسرش «فروخ روزی‌یف» را که حالا در زندان به سر می‌برد، از تالار دادگاه آزاد کرده و به وصال هم برسند. ولی‌ هر دو به زندان کشیده شدند. دو عاشق زندانی، ولی‌ از هم جدا. مطبوعات تاجیکستان که محاکمه دادگاهی «فرزانه خرشید» را پی می‌گرفتند، با اشاره به داستان عشقی‌اش او را «محبوس عشق» نامیدند. اگرچه تا زمان پایان ختم محهت جزای «فرزانه خورشید» ۶ ماه دیگر باقی مانده بود، ولی‌ به اجرا درامدن قانون عفو راه را برای آزادی‌اش هموار کرد.

 وی زمانی‌ که پای خودرا از دروازه زندان به بیرون گذاشت و از هوای آزادی نفس کشید، زمین را بوسید و گفت، «فکر می‌کنم دوباره تولد شده‌ام.» فرزانه خورشید که خواهر ستاره موسیقی پاپ تاجیکستان «شبنم ثریا» و دختر آوازخوان محبوب و سرشناس «ثریا قاسیم» است، ۲۲ سال سن دارد و در شهر «کولاب»، جنوب تاجیکستان زاده شده است. او هنوز ۱۱ سال پیش از این به روی صحنه پای گذاشته بود. ولی‌ تا زمان محکومیتش به زندان تنها یک البوم ترانه‌های او به بازار درآمده و دو سال پیش نخستین کنسرت بزرگش در «دوشنبه» برپا گردیده بود.

«یار بیا، یار»، «درد نهان دارم» و «چشم خمار» از معروف‌ترین ترانه‌های او هستند. فرزانه به فرق از «شبنم» که بیش‌تر به ترانه‌های افغانی توجه دارد، ترانه‌های ایرانی را بازخوانی کرده است. ولی‌ بیش‌تر تحلیل‌گران موسیقی «فرزانه» را شاگرد نوپای در صحنه تاجیک می‌دانند و می‌گویند «او باید خیلی‌ زحمت بکشد، تا به قله مراد برسد.»

فرزانه می‌گوید، ۱۸ ماه زندگی در زندان نگاه او به انسان‌ها و روزگار را تغییر داده است. او که تا زمان رفتن به زندان با شیوه اروپای لباس به بر می‌کرد و ترانه‌های شاد می‌خواند، گفته است، که در زندان روی به نماز آورد و خودرا هرچه بیش‌تر به اسلام نزدیک‌تر ساخت.

ولی‌ با این حال گفت، صحنه را ترک نخواهد کرد، بلکه با ترانه‌های جدید به نزد هوادارانش که در تاجیکستان کم نیستند، برخواهد گشت. اما فرزانه تنها هنرمندی نیست که زندگی در زندان را تجربه می‌کند. چند سال پیش «غالب یوسف‌اف» یک آوازخان جوان دیگر تاجیک در شمال تاجیکستان با جرم قتل همسرش زندانی شد و دوباره آزاد گردید و روی صحنه آمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۸ Comments


 1. ذبیح الله کریم سوری
  1

  ازینکه به اسلام توجه زیاد تر می کند خوشحال شدم وامید وارم یا آهنگ نخواند ویاهم اشعارشعرای مسلمان درآینه یک زن مسلمان بخواند. درین صورت ما هم امید موفقیت داریم. افغان تاجک دوستی زنده باد.
  ذبیح الله کریم سوری ازهرات- افغانستان


 2. فضل الرحمن
  2

  من هم به نوبی خود نظر ذبیح الله جان را تایید میکنم
  موفق باشید


 3. علیرضا
  3

  درود به فرزانه و همه ی فارسی زبانان دنیا…فرزانه جان اهنگ دلم صدپاره شده” خیلی قشنگه من خیلی دوسش دارم عاشقتم..دوستدار تواز ایران


 4. زینب
  4

  عزیزم خیلی دوستتون دارم من یکی ازطرف دارهای شما ازایران هستم خیلی خوشحال شدم که اززندان ازاد شدین زینب از مشهد

 5. 5

  سلام لطفا عکسهای سکسی شبنم ثریا را پخش کنی

 6. 6

  سلام. مختار از ایران استان بوشهر
  تاجیکستان خوانندهای معروفی دارد
  مخصوصا فارسی زبانها


 7. Behnam
  7

  من از بندرعباس_ایران، واقعا آهنگ بیابیا زیباست، خداراشکر که عفو شامل حال
  فرزانه شد.


 8. ebrahim shahbakhsh
  8

  زنده باد هنرمندان تاجیکستان من خودم از ایران هستم . عاشق هنرمندان با ذوق کشور هم زبانمان جمهوری تاجیکستان هستم.سوز صدان این عزیزانو فقط در کشورهای هم زبانمان دید.به امید پیشرفت تمام فارسی زبانان دنیا هستم.وخوشحال از بازگشت فرزانه جان به اغوش خوانواده خود وهمچنین شادباش به اسطوره اواز تاجیکستان شبنم ثریا.ابراهیم هستم از شهر کرج. شهرک کردان