Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
مهارت‌های زندگی – رازهایی برای عمری طولانی- 3

«پیاده‌روی بهترین سم‌زدایی برای بدن»

2011 August 27

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

امروز نیز در ادامه برنامه‌های گذشته به رازهایی برای هرچه طولانی‌تر شدن عمر می‌پردازم. رازهایی که دکتر مائو،یک متخصص طب چینی و دارای تخصص در طب «ضد پیری» از میان تجربه‌ها و عادت‌های مردمان مختلف در طول قرن‌ها و از سراسر جهان گرفته و به شکل یک برنامه دوازده ماهه ارایه کرده است.

او در هر ماه یک عادت مفید برای سلامتی را بیان می‌کند که هر فرد با تمرین این عادت و انجام روزانه آن در پایان ماه موفق خواهد شد که یک عادت پسندیده برای سلامتی را در برنامه‌های روزانه خود قرار دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این عادت‌ها فعالیت‌هایی هستند که به سادگی انجام می‌شوند و شاید نقش مهم آنان در طولانی‌تر کردن عمر چندان به چشم نیاید اما در واقع سبب می‌شوند تا نه تنها کمیت عمر که کیفیت آن نیز ارتقا پیدا کند. این‌ها تمرین‌هایی است برای این که هرچه بیشتر انرژی به دست بیارید، وزن اضافه نداشته باشید، اضطراب را کاهش بدهید، خواب بهتری داشته باشید و خیلی از تاثیرهای مثبت دیگر بر زندگی.

تنها کافی است که بر انجام این تمرین‌ها استمرار بورزید و با تکرار آن‌ها شرایط را برای افزایش سلامتی و طول عمرتان تا صد سالگی افزایش دهید.

شما با فراگیری یک عادت جدید در هر ماه در پایان سال با دوازده عادت مفید برای سلامتی به استقبال سالی جدید با بدنی سالم می‌روید.

 اما در این برنامه به توصیه نویسنده کتاب پرفروش «راز طول عمر»، برای ماه ژانویه می‌پردازم. او توصیه‌هایش را از ابتدای سال آغاز کرده و من در هر برنامه یکی از عادت‌های پیشنهادی او را برای شما معرفی می‌کنم.

هر روز بیست دقیقه پیاده‌روی یا ورزش

دکتر مائو توصیه می‌کند که سال جدید را با یک عادت ساده که باعث افزایش سلامتی و طول عمر می‌شود آغاز کنید. هر روز در طول یک ماه یک پیاده روی بیست دقیقه‌ای انجام دهید. یک پیاده‌روی روزانه بدن شما را تصفیه می‌کند، انرژی‌اتان را افزایش می‌دهد و سیستم گوارشی شما را بهبود می‌بخشد.

اما چرا این‌قدر انجام روزانه بیست دقیقه حرکات ورزشی یا پیاده‌روی مفید است؟

دکتر مائو می‌گوید که در طول سال‌های سال می‌بینیم کسانی که هر دست‌کم سی دقیقه و حداکثر یک ساعت پیاده‌روی می‌کنند، قلب سالم‌تری دارند. این فعالیت یک تصفیه‌کننده قوی سیستم لنفاوی بدن و افزایش دهنده گردش خون است. هم‌چنین باعث می‌شود که دستگاه گوارشی به خوبی فعالیت کند و غذا در این چرخه حرکت داشته باشد.

بدن به طور طبیعی کار تصفیه و پاک‌سازی را انجام می‌دهد اما این همه شکر، کافئین، غذاهای آماده که در طول روز مصرف می‌کنیم هم‌چنین استرس، آلاینده‌های محیطی و کم ورزش کردن سبب کندی این روند طبیعی پاکسازی بدن می‌شوند.

زمانی که ورزش می‌کنید این مواد زاید تصفیه شده که در کبد، کلیه‌ها،روده، خون و پوست جمع شده‌اند تا تخلیه شوند به سرعت از بدن خارج می‌شوند در غیر این صورت باعث بروز بیماری‌های مختلف در بدن می‌شوند.

هرچند که توصیه شده بیست دقیقه در روز پیاده‌روی کنید اما شما می‌توانید آن را به سی دقیقه یا بیشتر افزایش بدهید و در عین حال که این ورزش را انجام می‌دهید بدنتان را نیز پاک‌سازی کنید.

به خود جایزه بدهید

 هم‌چون سایر عادت‌های ذکر شده در جریان انجام این فعالیت روزانه اگر هر روز آن را به خوبی انجام دادید برای خود یک جایزه در نظر بگیرید.

هم‌چنین بنا به عادت گذشته از خود هر روز بپرسید که آیا این فعالیت را هر روز انجام می‌دهید و اگر نه چه موانعی بر سر انجام آن وجود دارد؟

کمبود وقت

وقت ندارید؟! ممکن است فکر کنید که در برنامه روزانه‌اتان وقت کافی برای انجام این کار را ندارید. هر چند که توصیه می‌شود زمانی را برای پیاده‌روی خالی بگذارید اما این کمبود وقت یک راه حل ساده هم دارد. می‌توانید وسیله نقلیه‌اتان را کمی دورتر پارک کنید و پیاده به محل مورد نظر بروید یا به جای آسانسور از پله استفاده کنید.

زمستان سرد است؟

بهانه نیاورید. لباس زیاد بپوشید و اگر لازم است چکمه‌هایتان را هم به پا کنید. سعی کنید از مزایای قدم زدن در یک هوای زمستانی لذت ببرید. هر چند که می‌توانید در فضاهای سربسته نیز پیاده‌روی کنید مثل مراکر خرید یا سایر مکان‌های مشابه.

زیاد به پیاده روی علاقه‌مند نیستید؟

اگر پیاده‌روی یکی از فعالیت‌های مورد علاقه‌اتان نیست به جای آن گردش خونتان را با بیست دقیقه رقصیدن، یوگا، شنا یا فعالیت‌های دیگر این‌چنینی که خیلی به آن‌ها علاقه دارید به جریان بیاندازید.

در گوشه کنار دنیا فعالیت‌های جالب توجه دیگری هم هست که می‌تواند توجهتان را جلب کند مثل «تای چی» که سبب جوانی، افزایش حجم قلب، کاهش فشارخون و تسکین‌دهنده آرتریت‌ها می‌شود.

بهتر است یک معلم در اطراف محل زندگی‌اتان بیابید و آن را بیاموزید یا حتا می‌توانید با یک دی وی دی آموزشی این کار را انجام دهید.

به هر حال هر فعالیتی را که انتخاب می کنید فراموش نکنید که قبل از آن خودتان را گرم کنید و بعد از آن خنک کنید.

و اما اگر تازه ازبستر بیماری برخواستید یا احساس می کنید که زیاد روی فرم نیستید این فعالیت را تنها با پنج دقیق آغار کنید اما هر روز انجام دهید. به تدر یج در هفته زمان آن را افزایش بدهید تا در هفته چهارم به بیست دقیق برسید.

روز سی و یک ماه

حالا در روز سی و یکم ماه ژانویه اگر هر روز پیاده روی کرده باشید حالا یک عادت جدید در خودتان به وجود آوردید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,