Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
پرسه/ گردش گری

«یک جاذبه گردش گری خوشمزه»

2009 December 06

سیمین/ رادیو کوچه

بی‌شک غذاخوردن یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر از دوران بشراولیه تا انسان معاصر بوده‌است و این نیاز صدالبته به هنگام سفرکردن و حرکت به سوی دیاری دیگر با هرقصدی که باشد اهمیت بیشتری می‌یابد.

دیدگاه‌های گوناگونی در زمینه غذاخوردن در سفر وجود دارد. زمانی فرد تنها از جنبه برطرف‌ کردن نیازهای اساسی به این مقوله می‌نگرد که این ساده‌ترین و منطقی‌ترین انگیزه غذا‌خوردن است و می‌توان از راه‌های مختلف آن را برآورده ساخت.

20091206-soc-parseh-turkishfood5

اما می‌توان دیدگاه دیگری نیز نسبت به این موضوع  داشت. اگر غذا را به عنوان یکی از نشانه‌های فرهنگی منطقه‌ای که به آن سفر کرده‌ایم ببینیم آنگاه نوع برخورد ما با آن مقوله متفاوت خواهد بود. طبیعی‌ است در این زمینه شناخت و اطلاعات کافی می‌تواند ما را به حصول نتیجه بهتر رهنمون سازد.

این شناخت گذشته از آن‌که به غذاخوردن شکلی فرامادی می‌بخشد ما را در حصول اطمینان به چیزی که می‌خوریم نیز کمک می‌کند. برای مثال بارها دیده یا دیده‌ایم که مسافران کشورهای شرق دور از خوردن غذاهای بومی آن کشورها هراس دارند. این تصورکه این غذاها همگی از انواع و اقسام جانوران تهیه شده‌اند تصویرخوردن غذا را از هر ذهنی محومی‌کند. گذشته ازاین که برای مسلمانان رعایت اصول‌شرعی در تهیه و آماده‌سازی غذا نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

ازاین پس تلاش می‌کنیم تا به اختصار شمارا با اصلی‌ترین خوراکی‌های هر منطقه آشناکنیم تا به هنگام سفر نه تنها از جست‌ وجوی رستوران‌های زنجیره‌ای و خوردن غذاهای تکراری رهایی یابید بلکه تجربه آشنایی با انواع خوراکی‌های هرمنطقه را به عنوان خاطراتی شیرین و پربار از یک سفر همواره با خود همراه کنید.

پرسه، هربار سری به یکی از کشورها می‌زند و از خوردنی‌های متداول و جالب توجه آن کشور می‌گوید.

20091206-soc-parseh-turkishfood

ترکیه

کشور ترکیه یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردش‌گری ایرانیان است و هرساله تعداد زیادی از هم‌وطنان‌ ما اوقات فراغت خویش را در شهرهای مختلف این کشور می‌گذرانند.

تنوع آب‌و هوایی درترکیه سبب شده‌است تا مواد‌غذایی متنوعی نیز در این کشور وجود داشته باشد و انواع خوراکی‌ها دردسترس علاقه‌مندان قرارگیرد

تنوع آب‌و هوایی درترکیه سبب شده‌است تا مواد‌غذایی متنوعی نیز در این کشور وجود داشته باشد و انواع خوراکی‌ها دردسترس علاقه‌مندان قرارگیرد. ازغذاهای دریایی گرفته تا انواع غذاهای گوشتی، سبزیجات، نان، دسرها و نوشیدنی‌ها.

ترک‌ها توانسته‌اند با بهره‌‌گیری از موادغذایی مختلف و پیشینه غنی آشپزی آنچنان تنوعی در ارایه آن بوجود بیاورند که شما درطول مدت اقامتتان دراین کشور بتوانید هر وعده غذای جدیدی را امتحان کنید. آن ها زیاد از ادویه‌جات و سبزیجات معطر استفاده نمی‌کنند و بیشتر طعم‌‌ها خالص و لطیف است.

ازمعروف‌ترین غذاهایی که می‌توان در ترکیه یافت «کباب» است که به طور معمول با گوشت بره درست می‌شود. کباب را می‌توان یکی از مهم‌ترین مشخصه ترک‌ها در سراسر جهان به شمارآورد. «شیش کباب»، «دونرکباب»، «اسکندرکباب»، «آدانا کباب» و کباب‌هایی که دراجاق‌های سفالی طبخ می‌شوند ازمعروف‌ترین انواع آن است. البته آن‌ها نوآوری‌هایی نیز دراین زمینه انجام‌داده‌اند و با ترکیب مواد این کباب با پنیر یا مواد خوراکی دیگر به غذاهای لذیذی دست یافته‌اند که پاسخ‌گوی ذائقه‌های گوناگون گردش‌گران است.

20091206-soc-parseh-turkishfood3

البته در رستوران‌های گوناگون به انواع دیگری ازغذاهای بومی این کشور نیز برمی‌خورید. غذاهایی مثل انواع کوفته، دلمه یا پلو و خورش‌های مختلف. برای علاقه‌مندان به بادمجان نیز غذاهای این کشور جذابیت خاص خود را دارد چراکه این سبزی خوش آب و رنگ جایگاه خاصی در آشپزی ترکیه دارد. جدا از دلمه‌هایی که با بادمجان درست می‌شود ترک‌ها در پختن انواع غذاها با بادمجان مهارت ویژه‌ای دارند. یکی ازمطبوع‌ترین این غذاها بادمجانی است که از طول نصف‌شده و با مخلوط گوشت پرشده‌است و معمولا با برنج سفید سرو می‌شود. سبزیجات پخته‌شده با روغن زیتون هم‌چنین ماست نیز از عمده خوراکی‌ها در این کشور است.

20091206-soc-parseh-turkishfood4

اگر به ترکیه سفر کردید حتمن «بورک» را نیز امتحان کنید. «بورک» نوعی نان مخصوص است که  پخت آن نیازمند مهارت و حوصله فراوان است. در این نوع نان از ورقه‌هایی خمیری استفاده می‌شود که لابلای آن را با پنیر، گوشت یا سبزیجات پرمی‌کنند. این نوع نان که البته به عنوان یک غذا به صورت خانگی نیز تهیه می‌شود، به طور معمول در نوعی رستوران ویژه آن سرو می‌شود.

در شهرهای ترکیه بخصوص شهرهای ساحلی خوردن ماهی کبابی را فراموش نکنید که از معروف‌ترین انواع ماهی‌هایی که به صورت کبابی آماده می‌شوند «هامسی» است.

از دیگر خوراکی‌های مطبوعی که می‌توانید در این کشور امتحان کنید انواع دسرها هم‌چون فرنی یا پودینگ شیر، باقلوا و انواع شرینی‌هایی است که پس از غذا سرو می‌شوند. «ساحلپ»  نیز نوشیدنی داغ است که از شیر و پودر ساحلپ درست شده و روی آن دارچین می‌پاشند. این نوشیدنی تقریبن در تمامی رستوران‌ها وجود دارد و علاوه بر طعم خوب، برای گلو درد و سرماخوردگی نیز بسیار مفید است. انواع سوپ یا «شوربا» نیز همراه غذا سرو می‌شود.

20091206-soc-parseh-turkishfood.2jpg

چای ترکی نیزاز جمله نوشیدنی‌هایی است که توصیه می‌شود خوردن آن را روی کشتی‌های مسافربری که مردم را از این سوی استانبول به آن سوی این شهر می‌برند تجربه کنید. ترک‌ها چای را به شیوه خاصی تهیه می‌کنند، ابتدا چای را در آب جوش دم می‌کنند و سپس در استکان‌های ظریف کوچک و شفاف برای نشان دادن رنگ قرمز و انتقال حرارات به دست فرد مورد نظر سرو می‌کنند.

در مسیر قدم‌زدن در خیابان‌ها و یا مناطق دیدنی شهرها اگر اهل خوردن میان غذا باشید می‌توانید ذرت‌های درسته پخته شده یا کبابی (که البته طعم ذرت‌های کبابی خودمان را ندارد) یا بلوط‌های بوداده را نیز امتحان کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment