Saturday, 18 July 2015
06 December 2021

«خبرهای بیست و هفتم اوت ۲۰۱۱»

2011 August 27

درپی انتقادات پارلمان ژاپن،

«نخست وزیر ژاپن استعفا داد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن، که در محاصره انتقادات شدید قرار گرفته بود، از سمت خود استعفا کرده است؛ به این ترتیب ژاپن در انتظار انتخاب ششمین نخست وزیر در طی پنج سال گذشته است.

به دنبال وقوع زمین‌لرزه و سونامی ۱۱ مارس در سواحل شمال شرقی ژاپن و آسیبی که به نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در این کشور وارد شد، نائوتو کان با انتقاد شدید نسبت به نحوه واکنش او به این بحران رو به‌رو بود.

آقای کان در ماه ژوئن قول داد که اگر سه قانون به تصویب پارلمان ژاپن برسد، او استعفا خواهد داد‌- این سه قانون روز جمعه به تصویب پارلمان رسید.

قرار است که روز دوشنبه حزب دموکراتیک، حزب حاکم در ژاپن، رهبر جدیدی برای خود انتخاب کند.

به احتمال بسیار زیاد، جانشین آقای کان، یعنی رهبر جدید حزب دموکراتیک ژاپن، نخست وزیر بعدی این کشور خواهد بود.

نائوتو کان تصمیم خود به کناره‌گیری را در جلسه امروز حزب دموکراتیک ژاپن اعلام کرد که به‌طور زنده برای مردم پخش شد. انتظار می‌رود او تا پایان روز جمعه یک کنفرانس خبری برگزار کند.

آقای کان با نگاهی به کارنامه ۱۵ ماهه خود به عنوان نخست وزیر ژاپن، از عمل‌کرد خود دفاع کرد و گفت که با توجه به تمامی مشکلاتی که در این مدت در برابر او بوده، از جمله بحران هسته‌ای در نیروگاه فوکوشیما و درگیری‌های سیاسی حتا در حزبش، او هر چه از دستش برمی‌آمد، انجام داده است.

استعفای نخست‌وزیر ۶۴ ساله ژاپن، به هیج وجه غیرمنتظره نبود و در حالی صورت گرفت که میزان محبوبیت او هم در میان مردم شدیدن رو به کاهش است.

آقای کان روز دوشنبه گذشته با دادن وعده استعفا در آینده نزدیک، موفق به گرفتن رای اعتماد از پارلمان شد.

در جریان زلزله و سونامی که در شمال شرقی ژاپن روی داد، بیش از ۱۵ هزار ۷۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از۴ هزار و ۵۰۰ نفر هم هنوز مفقودالاثرند. کسانی که زندگیشان بر اثر وقوع این زمین لرزه و سونامی لطمه دیده است، می‌گویند که تلاش کافی برای کمک به آن‌ها انجام نگرفته است.

 …………………………………….

صحنه‌های فجیع در بیمارستان ابوسلیم طرابلس،

«پیش‌روی مخالفان قذافی به ‌سوی شهر سرت»

خبر / رادیو کوچه

بیش از ۲۰۰ جسد متلاشی و تجزیه شده در بیمارستانی در یکی از مناطق پر کشمکش طرابلس، پایتخت لیبی کشف شده است.

پزشکان و پرستاران به‌دنبال درگیری‌های شدیدی که بین مخالفان و طرف‌داران معمر قذافی در این محل در جریان بود از بیمارستان گریختند.

برخی ساکنان این منطقه حکومت لیبی را متهم به قتل این افراد کرده‌اند، اما هنوز روشن نیست که چگونه این فاجعه رخ داده است.

در همین حال مقام‌های وزارت دفاع بریتانیا گفته‌اند جنگنده‌های تورنادوی این کشور، با پرتاب موشک‌های هدف‌یاب، پناه‌گاه معمر قذافی، رهبر لیبی، را در سرت، شهر زادگاه او، مورد حمله قرار داده‌اند.

مخالفان آقای قذافی نیز به‌سوی این شهر در حال پیش‌روی هستند.

درگیری‌های شدیدی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی طرابلس گزارش شده است.

ساکنان محلی بیمارستان ابوسلیم می‌گویند بعضی هنگامی‌که به این بیمارستان آورده شدند هنوز زنده بودند، اما از جراحات شدیدی رنج می‌بودند. بقیه آن‌ها در بیرون از بیمارستان کشته شدند و جسدشان به این‌جا آورده شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تک‌تیراندازهای سرهنگ قذافی در روز شنبه این بیمارستان را به اشغال خود در آوردند، اما سرانجام مخالفان مسلح حکومت توانستند روز پنج‌شنبه آن‌ها را بیرون کنند.

 …………………………………….

حزب‌اله لبنان متهم به دخالت در سرکوب سوریه،

«پنج کشته در درگیری‌های مخالفان و ارتش سوریه»

خبر / رادیو کوچه

مخالفان حکومت بشار اسد رییس جمهوری سوریه برای نشان دادن پافشاری خود در ادامه اعتراضات تا سرنگونی رژیم حاکم بر این کشور روز جمعه 26 اوت، با شعار «صبر و پای‌داری» به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش تلویزیون العربیه، بر اساس آخرین گزارش‌ها 5 نفر از معترضان سوری بر اثر تیراندزی نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند.

4 معترض سوری در دو شهر درعا کانون تظاهرات اعتراض‌آمیز و دیر‌الزور کشته شدند.

از سوی دیگر دو کشور چین و روسیه شام‌گاه پنج‌شنبه مخالفت خود را با پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای جدید جهت اعمال تحریم‌های بیش‌تر علیه سوریه اعلام کردند‌.

پیش‌نویس قطع‌نامه جدید که به پیشنهاد کشورهای اروپا ارایه شده است‌، ممنوعیت سفر 22 نفر از مسوولان سوریه و مسدود کردن دارایی 23 نفر از مقامات ارشد این کشور، از جمله بشار اسد رییس جمهوری و 4 شرکت سوری را شامل می‌شود‌.

هم‌چنین وحید صقر رییس ائتلاف جوانان انقلاب سوریه شام‌گاه جمعه، 26 اوت، حزب‌اله لبنان را متهم کرد که با ارسال آن‌چه وی «اراذل و اوباش» خوانده، به سوریه در کشتار تظاهرکنندگان این کشور دست دارد.

وی تاکید کرد مدارکی دال بر ارسال شبه‌نظامیان حزب‌اله از سوی حسن نصراله برای کشتار مردم سوریه در اختیار دارد و این عمل به بهانه حمایت از آن‌چه جبهه «پایداری» نامیده می‌شود صورت می‌گیرد‌.

وی در ادامه توضیح داد‌: «مترسک (جبهه پایداری) که حزب‌اله همیشه آن را بهانه کرده است گزافه‌گویی و حباب دروغینی بیش نیست.»

وحید صقر که در پاسخ به سخن‌رانی حسن نصراله سخن می‌گفت با اشاره به حمله اسراییل به لبنان افزود‌: «حزب‌اله چه اقداماتی برای جنگ با اسراییل انجام داد که منجر به نابودی زیر ساخت لبنان برای آزادی دو تن از اسرای‌اش شد اما این حزب هیچ اقدامی برای آزادی اسرای لبنانی که صدها تن از آن‌ها در زندان‌های سوریه به‌سر می‌برند نکرده و موضعی در قبال دمشق اتخاذ نگرفته است.»

حسن نصر‌اله در سخنان روز جمعه خود به شدت از رژیم سوریه که با مخالفت سرسخت مردم این کشور روبه‌رو است دفاع کرد و اعلام داشت که سرنوشت فلسطین به سرنوشت رژیم سوریه گره خورده است‌.

رهبر حزب‌اله لبنان هم‌چنین تاکید کرد رهبری سوریه جای‌گاه مهمی در راستای جلوگیری از تصفیه مسئله فلسطین دارد و به این مسئله اشاره کرد که «حمایت کشور سوریه و رهبری آن از نیروهای مقاومت در لبنان و فلسطین عامل میدانی مؤثری است.»

نصر‌اله افزود: «رژیم‌های دیکتاتوری بسیاری در جهان هستند که از حمایت آن (غرب) برخوردارند از این رو می‌بایست همگی ما از سوریه حمایت کنیم تا هیچ امتیازی ندهد و بتواند اصلاحات را به راحتی انجام دهد زیرا این فشارها حرکت اصلاحات را کند می‌کند.»

 …………………………………….

رییس جمهوری آمریکا:

«توفان تاریخی آیرین را جدی بگیریم»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هشدار داده است که توفان موسوم به «آیرین» که به سواحل شرقی این کشور نزدیک می‌شود، ممکن است «تاریخی» باشد.

در هفت ایالت آمریکا از کارولینای شمالی تا کانکتیکت وضعیت اضطراری اعلام شده است.

در بخش‌هایی از چهار ایالت و نیز مناطق پایین دستی شهر نیویورک دستور داده شده که مردم خانه‌های خود را ترک کنند.

آیرین در منطقه کارائیب ویرانی‌های زیادی بر جای گذاشته و قرار است روز شنبه به کارولینای شمالی برسد.

شهرهای واشنگتن و نیویورک نیز خود را برای مقابله با این توفان در روز یک‌شنبه آماده می‌کنند.

توفان آیرین که در منطقه کارائیب با سرعت ۱۸۵ کیلومتر در حرکت بود، کمی ضعیف شده و سرعتش به ۱۵۵ کیلومتر در ساعت کاهش یافته است.

آقای اوباما که در جزیره مارتاز وینییرد در ایالت ماساچوست در تعطیلات به سر می‌برد طی بیانیه‌ای گفت: «هر چه تاکید کنم کافی نیست: اگر پیش‌بینی می‌شود که در مسیر این توفان هستید، از هم اکنون اقدامات احتیاطی را به‌کار گیرید.»

وی افزود: «صبر نکنید، تاخیر نکنید. ما همه امید بهترین را داریم، اما باید برای بدترین آماده باشیم. همه ما باید این توفان را جدی بگیریم.»

کاخ سفید گفته است که آقای اوباما برای هدایت برنامه‌های مقابله با آیرین، یک روز زودتر از تعطیلات به واشنگتن باز می‌گردد.

توفان آیرین ممکن است که زندگی ۶۵ میلیون نفر را در شهرهای بزرگ سواحل شرقی آمریکا، واشنگتن، بالتیمور، فیلادلفیا، نیویورک و بوستون تحت تاثیر قرار دهد.

سازمان صلیب سرخ آمریکا می‌گوید ده‌ها پناه‌گاه در سواحل شرقی آمریکا آماده شده است.

در ایالت های کارولینای شمالی، مریلند، ویرجینیا، دلاور، نیوجرسی، نیویورک و کانکتیکت اعلام وضع اضطراری شده است.

در واشنگتن خطر این توفان موجب لغو مراسم گشایش بنای یادبود مارتین لوتر کینگ، رهبر سیاهان و فعال مدنی دهه ۶۰ آمریکا شده که قرار بود در روز یک‌شنبه هم‌زمان با ۴۸‌امین سال‌گرد سخن‌رانی معروف «من رویایی دارم» او برگزار شود.

سرویس قطار‌ها از واشنگتن به سمت جنوب آمریکا لغو شده است و انتظار می‌رود بسیاری از پروازها نیز دچار اختلال شود.

 …………………………………….

دبیر کل سازمان ملل متحد

«لیبی نیاز فوری به کمک‌های بشردوستانه دارد»

خبر / رادیو کوچه

بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواسته است برای استقرار ثبات و پایان خصومت‌ها در لیبی تلاش و هم‌کاری کند.

او گفت که بحران لیبی وارد مرحله «جدید و تعیین‌کننده‌ای» شده و انتقال رهبری باید به آرامی انجام شود.

مخالفان مسلح سرهنگ قذافی می‌گویند که کنترل طرابلس را تقریبن به‌طور کامل در دست گرفته‌اند، اما درگیری‌ها در شرق هم‌چنان در جریان است.

بان‌کی‌مون که در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک صحبت می‌کرد گفت که لیبی نیاز فوری به کمک‌های بشردوستانه به ویژه مواد دارویی دارد.

او هم‌چنین خواهان بهبود روابط شورای ملی انتقالی لیبی و اتحادیه آفریقا شد.

اتحادیه آفریقا تاکنون این شورا را به‌عنوان حکومت رسمی لیبی به رسمیت نشناخته است.

 …………………………………….

وزیر خارجه جمهوری اسلامی:

«اظهارات آمریکایی‌ها درباره سوریه وقیحانه است»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 27 اوت، علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، اظهارات مقام‌های آمریکایی در مورد حوادث سوریه و لزوم کناره‌گیری بشار اسد، رییس جمهوری این کشور را «وقیحانه» خواند.

به گزارش مهر، وزیر خارجه جمهوری اسلامی اظهار داشت که چنین اظهاراتی مغایر کنوانسیون‌های بین‌المللی و ناشی از خوی استکباری آمریکا است.

آقای صالحی گفت آمریکا هنوز فکر می‌کند ژاندارم جهان است.

وزیر امور خارجه ماه پیش از سیاست رهبری سوریه در برابر اعتراضات مردم آن کشور حمایت کرده و گفته بود در سوریه، برخی از مطالبات مردم مشروع است و برخی دیگر مشروع نیست.

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی هم دو روز پیش دولت‌های غربی را به تلاش برای تکرار وقایع لیبی در سوریه متهم کرد و از مردم و دولت سوریه خواسته است تا هوشیار باشند.

 …………………………………….

با رای دادگاه تجدیدنظر،

«تایید شش‌سال حبس امیر خرم، فعال سیاسی»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، امیر خرم، مسوول دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران و سرپرست سابق شاخه جوانان این تشکل سیاسی، با رای دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال زندان محکوم شده است.

به گزارش رادیو فردا، آقای خرم پس از آغاز اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، هم‌راه با تعداد دیگری از رهبران و اعضای نهضت آزادی ایران بازداشت و مدتی زندانی شده بود.

بر اساس گزارش‌ها، حکم دادگاه تجدید نظر روز اول شهریور به امیر خرم ابلاغ شد و این فعال سیاسی باید ظرف چند روز آینده خود را به زندان اوین معرفی کند.

  …………………………………….

همسر مهدی کروبی در مصاحبه با سایت حزب اعتمادملی:

«مهدی کروبی به مکانی دیگر منتقل شد»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، همسر مهدی کروبی در مصاحبه‌ای با سایت حزب اعتمادملی، درخصوص آخرین وضعیت همسرش، ار رهبران مخالفان دولت جمهوری اسلامی، مطالبی را بیان کرده است.

به گزارش سحام‌نیوز، در این مصاحبه خانم کروبی اظهار داشت: «از همان روزهای آغازین آقای کروبی به غیرقانونی بودن تصرف مجتمع تاکید داشتند و از ماموران می‌خواستند که محل اقامت ایشان را به مکان دیگری منتقل کنند تا بیش‌تر از این موجبات آزار همسایگان فراهم نگردد و مالکین دیگر مجتمع بتوانند به خانه خود باز گردند.»

خانم کروبی در خصوص انتقال آقای کروبی به مکانی دیگر گفت: «سرانجام با پافشاری آقای کروبی، از اول ماه رمضان، ایشان را به آپارتمانی بسیار کوچک منتقل نمودند و در حال حاضر ایشان به هم‌راه ماموران در آن واحد آپارتمانی مستقر گردیده‌اند. این در حالی‌ست که طبق هماهنگی صورت گرفته با ماموران، قرار بود آقای کروبی را به منزل خودشان که توسط فرزندانم در منطقه جماران تهیه شده بود، منتقل نمایند و به دلایل نامعلومی، حاضر نشدند ایشان را به این ساختمان که تنها منزل مسکونی ایشان است، منتقل کنند.»

فاطمه کروبی در ادامه افزود: «من در همین جا اعلام می‌کنم که آقای کروبی یک خانه دارد و آن هم در همین جماران است و تحمیل اجاره‌ی مکان دیگر به خانواده ایشان، به معنای خانه‌ی آقای کروبی نیست.»

در پایان این مصاحبه خانم کروبی درخصوص وضعیت روحی آقای کروبی به سحام گفت: «علی‌رغم این‌که آخرین ملاقات با ایشان مربوط به نیمه شعبان می‌باشد؛ ایشان از روحیه بالا و استواری برخوردارند.»

 …………………………………….

از صبح روز شنبه، 27 اوت آغاز شد،

«تظاهرات اعتراضی در سوریه به پایتخت رسید»

خبر / رادیو کوچه

منابع مخالفان در سوریه اعلام کردند روز شنبه، 27 اوت، تظاهرات گسترده‌ای در مناطق مختلف دمشق برگزار شده است.

بر اساس این گزارش تظاهرکنندگان که تعداد آن‌ها لحظه به لحظه افزایش می‌یافت پس از نماز صبح به سمت میدان العباسین در مرکز پایتخت حرکت کردند.

به گزارش الجزیره، در همین حال نیروهای امنیتی سوریه به یک مسجد در دمشق یورش بردند و به سمت تظاهرکنندگان آتش گشودند.

مخالفان تاکید می‌کنند در هجوم نیروهای امنیتی یک تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند.

شهرهای مختلف سوریه روز گذشته شاهد حضور گسترده مخالفان رژیم بشاراسد بود و در عین حال نیروهای امنیتی با استفاده از تانک و اسلحه سبک وسنگین به مقابله با آن‌ها پرداختند.

بر اساس آمار اعلام شده توسط شورای هماهنگی انقلاب سوریه روز گذشته 12 تن به ضرب گلوله کشته شدند.

از سوی دیگر اتحادیه عرب برای بررسی اوضاع سوریه امروز در قاهره نشست فوق‌العاده برگزار می‌کند.

یک منبع در اتحادیه عرب اعلام کرده است در این نشست کشورهای عربی از سوریه خواهند خواست برای انجام اصلاحات یک جدول زمان‌بندی شده اعلام کند و به کشتار مردم پایان دهد.

 …………………………………….

دادگاه انقلاب صادر کرد،

«پنج سال حبس محکومیت فعال دانش‌جویی دانش‌گاه شریف»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر با صدور حکمی برای بهزاد عالی‌پور فعال دانش‌جویی و از اعضای انجمن اسلامی دانش‌گاه صنعتی شریف از سوی دادگاه انقلاب، وی به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر،  وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب با استناد به ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم به مدت ۵ سال به تعلیق در آمد.

عالی‌پور، پیش‌تر در ۲۶ بهمن ۸۹ به هم‌راه تنی چند از اعضای شورای صنفی و انجمن اسلامی و دانش‌جویان شریف در دانش‌گاه بازداشت شده بود. او روز ۱۴ اسفند ۱۳۸۹ پس از نزدیک به ۳ هفته بازداشت، آزاد شد.

گفتنی است که علی‌اکبر محمد‌زاده دانش‌جوی شریف هم‌چنان از آن زمان در بازداشت به سر می‌برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,