شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
02 September 2016
در پی دخالت نیروهای امنیتی و انتظامی،

«مجروح شدن تعدادی از معترضان به خشک‌شدن دریاچه ارومیه»

۱۳۹۰ شهریور ۰۶

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری، روز شنبه، 27 اوت،به گفته شاهدان عینی در استان آذربایجان با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی تظاهرات مسالمت‌آمیز فعالان مدنی در اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه به خشونت کشیده شده است.

به گزارش هرانا، پلیس ضد شورش در شهر تبریز اقدام به استفاده از گاز اشک‌آور کرده و در نتیجه آن تعدادی از فعالان آذربایجانی زخمی شدند.

این تظاهرات که در شهرهای تبریز و ارومیه به‌طور هم‌زمان امروز برگزار شد در اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه و افزایش سرعت خشک شدن بخشی از آن در ماه‌های اخیر صورت گرفته است.

هم‌چنین بر پایه‌ همین گزارش، تعدادی از تظاهرکنندگان نیز بازداشت شدند.

از سویی دیگر ۲۲ نماینده آذری‌زبان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به هیت رییسه مجلس خواستار پی‌گیری و حل مشکل دریاچه ارومیه شدند.

به گزارش خبرآنلاین این نمایندگان در نامه خود نوشته‌اند: «از هیت رییسه محترم مجلس در ارتباط با دریاچه ارومیه درخواست حل و پی‌گیری مشکل دریاچه را به‌طور کارشناسانه و فوری داریم.»

این نمایندگان که متعلق به سه استان آذربایجان غربی شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل هستند در این نامه اعلام کرده‌اند که دولت باید در قبال تبعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاصل از روند خشک شدن دریاچه ارومیه پاسخ‌گو باشد.

نمایندگان مجلس روز ۲۵ مرداد، با دو فوریت طرح جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه از طریق انتقال و پمپاژ آب از رودخانه‌های ارس و سیلوه، مخالفت کردند و قرار شد این طرح به صورت عادی در کمیسیون مربوطه بررسی شود.

پیش از آن حسن عباس‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اعلام کرده بود که «در حال حاضر ۵۳ درصد از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع می‌شود، خشک و تبدیل به شوره‌زار شده و میزان غلظت نمک آن نیز به بیش از ۴۰۰ گرم در لیتر رسیده است.»

پیش‌تر تعدادی از فعالان مدنی آذربایجان چهارشنبه سوم شهریور در جریان مراسم افطاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که ظاهرن به فعالیت‌های آن‌ها در ارتباط با دریاچه ارومیه مربوط بود.

به گفته روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، ماموارن امنیتی با حمله به مراسم افطار علاوه بر بازداشت حدود ۳۰ نفر از حاضران تعدادی از آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به گزارش بی‌بی‌سی، یاشار حکاک‌پور، مسوول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)، در مصاحبه‌ای اظهار داشت که فعالان آذربایجانی قصد داشتند روز شنبه پنجم شهریور تجمع‌هایی را در اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه برگزار کنند که باعث حساسیت دست‌گاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی شد.

در سال های اخیر، شماری از حامیان حفظ محیط زیست در ایران نسبت به وضع بحرانی دریاچه ارومیه و عمل‌کرد دولت در این زمینه اعتراضاتی داشته اند، که با برخورد مواجه شده است.

روز ۱۳ فروردین ماه تجمع گروه بزرگی از علاقه‌مندان به محیط زیست که به سیاست‌های دولت در مورد دریاچه ارومیه معترض بودند، در دو شهر تبریز و ارومیه با مداخله پلیس و ماموران امنیتی به هم خورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,