Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
به گفته یک مقام ارشد آمریکایی:

«کشته‌شدن فرمانده عملیاتی القاعده در پاکستان»

2011 August 28

خبر / رادیو کوچه

یک مقام ارشد آمریکایی روز شنبه، 27 اوت، گفته است عطیه عبدالرحمن، فردی که احتمالن فرمانده عملیاتی طالبان بود در پاکستان کشته شده است.

وی افزود این شبه نظامی لیبیایی در 22 اوت در یک منطقه نا آرام قبیله‌ای در وزیرستان پاکستان کشته شد.

هنوز چگونگی کشته‌شدن او اعلام نشده، اما گزارش شده است که یک هواپیمای بدون سرنشین سازمان جاسوسی آمریکا، سیا، همان روز عملیاتی را در وزیرستان پاکستان انجام داد.

گفته می‌شود عبدالرحمن نفر دوم فهرست پنج چهره اصلی شبه نظامیان در پاکستان و افغانستان بوده است که آمریکا به‌دنبال دستگیری یا کشته‌شدن آن‌ها است.

مقام‌های اطلاعاتی پاکستان در اکتبر 2010 اعلام کردند که گمان می‌کنند عبدالرحمن در عملیات هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در وزیرستان شمالی کشته شد.

او که کمتر از ۴۰ سال داشت از نزدیکان اسامه بن‌لادن بود. رهبر طالبان در مه گذشته توسط نیروهای آمریکایی در پاکستان کشته شد.

عبدالرحمن در دهه ۱۹۸۰ و در هنگام نوجوانی به اسامه بن‌لادن در افغانستان پیوست.

پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001، او هم‌راه با اسامه بن‌لادن به مرز افغانستان و پاکستان گریخت و حلقه ارتباطی سایر گروه‌های تندروی اسلام‌گرا در خاورمیانه و شمال آفریقا شد.

گفته می‌شود عبدالرحمن موفق شد اتحادی بین‌القاعده و گروه سلفی الجزایر ایجاد کند. پس از آن این گروه نام خود را به «القاعده در مغرب اسلامی» تغییر داد.

اخیرن نیز گزارش‌های منتشر شده بود که او فرستاده القاعده در ایران است.

بیشتر بخوانید:

«سه کشته در انفجار شهر کندوز افغانستان»

«عامل سرشناس القاعده در ایران فعال است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,