Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«آیا او همان یمانی روایات است‌؟»

2011 August 29

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

مهرداد نصرتی مهرشاعر

چندی است عده‌ای تحت عنوان معرفی و جلب و جذب مرید برای فردی به نام احمد الحسن در عرصه رسانه‌های مجازی فعالیت می‌کنند . آن فرد یعنی «احمد الحسن» مدعی شده است که وی همان «یمانی» معروفی است که در احادیث و روایت آمده است‌. در روایات مد‌نظر‌، یمانی کسی است که پیش از ظهور منجی آخر زمان‌، به هم‌راه سید خراسانی و سفیانی خروج خواهد کرد و این سه نفر بخشی از نشانه‌های ظهور را شکل خواهند بخشید.

من جمله روایاتی که در این زمینه وجود دارد عبارتند از‌:

رسول اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

«سه پرچم در یک سال و یک ماه و یک روز خروج می‌کند: سفیانی، خراسانی و یمانی، که در  میان آن‌ها خالص تر از پرچم یمانی نیست. او مردم را به سوی حق فرا می‌خواند.»(الارشاد: شیخ مفید، ص339* بحارالانوار: علّامه مجلسی، ج52: ص210)

امام باقر علیه السلام می‌فرماید:

«خروج سفیانی و یمانی و خراسانی در یک سال و یک ماه و یک روز است که ترتیب آن‌ها به سان رشته‌ای از مهره است که پی در پی واقع شده باشد. پریشانی و سختی از هر سو سر بر می‌دارد. وای بر کسی که با آن‌ها به مخالفت برخیزد. در میان درفش‌ها درفشی هدایت‌کننده‌تر از درفش یمانی یافت نمی‌شود؛ چرا که درفش حق است و شما را به سوی  صاحبتان هدایت می‌کند.

آن‌گاه که یمانی قیام کند فروش اسلحه به مردم حرام است. و آن‌گاه که خروج کند به سوی او بشتاب که درفش هدایت است و بر هیچ مسلمانی سرپیچی از آن روا نیست. اگر کسی سرپیچی کند از اهل آتش خواهد بود؛ زیرا که او مردم را به راه حق دعوت می‌کند.»(کتاب الغیبه: نعمانی، ص135* کتاب الغیبه: شیخ طوسی، ص271* الزام الناصب: حائری، ص184* بشاره الاسلام: کاظمی، ص93* بحارالانوار: علّامه مجلسی، ج52: ص210 و 232* منتخب الاثر: صافی، ص456.)

 خاست‌گاه خروج یمانی سرزمین یمن است. امام باقر علیه السلام می‌فرمایند:

«سفیانی از شام و یمانی از یمن خروج می‌کند.»(الزام الناصب: حائری، ص67* بشاره الاسلام: کاظمی، ص100)

 که خروج این دو خیلی سریع و به دنبال هم می‌باشد، یعنی در ماه رجب المرجب. امام صادق علیه السلام می‌فرمایند:

«خروج یمانی و سفیانی همانند دو اسب مسابقه است که هم‌زمان با هم و به دنبال یک‌دیگر است.»(کتاب الغیبه: نعمانی، ص305* کتاب الامالی: شیخ طوسی، ج2: ص275* بحارالانوار: ج52: ص253)

نبرد یمانی

خروج یمانی از روشن‌ترین علایم است که بیش از چهارده ماه فاصله با ظهور آن حضرت نخواهد داشت. ابو عبد‌اله، جعفر بن محمد علیه‌السلام می‌فرماید:

«زود است که آتشی از یمن خارج شود و مردم را به سوی شام سوق دهد.»(الملاحم و الفتن: سید‌بن طاوس، ص71)

«این آتش، شعله‌های جنگ و لبه‌های تیز شمشیر است که مردم را برای نبرد با سفیانی به سوی شام سوق می‌دهد و در مدخل شام با سپاه خراسانی ملاقات می‌کند که او نیز برای نبرد با سفیانی برای یاری یمانی بیرون آمده است. آن‌گاه هر دو سپاه با سپاه سفیانی رو‌به‌رو می‌شوند. و این است جنگ حساس و سرنوشت‌ساز تاریخ، که از شش هزار سال پیش کتب آسمانی از آن خبر داده‌اند.»(روزگار رهایی: کامل سلیمانی/ ترجمه: مهدی پور، ج2: ص1023)

‌از بررسی مجموع احادیث چنین بر می‌آید که این برخورد پس از خرابی مصر و بغداد و شام و بعد از شکست سپاه سفیانی از سپاه خراسان در عراق و بیعت حضرت بقیه‌الله(عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) در حجاز است؛ زیرا در هردو سپاه یاران خاص حضرت بقیه‌الله(عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) تشریف خواهند داشت.

‌روایات می‌گویند: «یمانی در پی نبرد سفیانی با وی وارد عراق می‌شود. یمنی با مدد از نیروی خراسانی وارد صحنه کارزار با لشگریان سفیانی می‌شود. لسان روایات دلالت بر این مطلب دارد که در این نبرد سپاه یمنی پشتیبانی سپاه خراسانی را بر عهده دارد.» رسول‌اکرم صلی‌الله علیه و آله در وصف سپاه خراسانی می‌فرماید:

«پرچم هدایت از کوفه خارج می‌شود آن سپاه را دنبال می‌کنند و همه آن‌ها را نا‌بود می‌سازند و حتا گزارش‌گری را از آن‌ها باقی نمی‌گزارند و آن چه دردست آن‌هاست، غنیمت می‌گیرند و اسیر می‌سازند.»(مجمع البیان: امین‌الاسلام طبرسی، ج8: ص398* بحار‌الانوار: علامه مجلسی، ج52: ص186)

‌منظور از پرچم هدایت‌- با توجه به قرائن موجود در دیگر فرازهای روایت‌– پرچم جناب سید خراسانی است و منظور از سپاه، سپاه سفیانی است که سپاه جناب سید‌خراسانی آن را تعقیب می‌کند و نابود می‌سازد.

البته روایات بسیار متعدد است و محدود به موارد فوق نیست بلکه آن‌چه ملاحظه فرمودید تنها مشتی بود نمونه از خروار‌‌. اما آن‌چه در این‌جا به عنوان سووالات مهم و اساسی مطرح می‌شود این است که‌:

یک‌– چنان‌چه بنا را براین بگذاریم بر این‌که فردی به نام یمانی و با مشخصاتی که در روایت آمده است به عنوان نشانه حتمی ظهور منجی (ع) وجود دارد‌، لیکن مسئله این است‌: شخصی که این مدعیان معرفی می‌کنند فردی است که به استناد اخبار قبلن در زندان ابوغریب بازداشت و در اختیار نیروهای آمریکایی بوده است‌. حال سئوال این است‌: این مدعیان در مرحله اول لازم است ثابت کنند که آن شخص همان فرد مذکور در روایات است و الا هرکسی می‌تواند به سادگی و با جعل عنوان چنین سمتی را برای خود ادعا کند‌. خصوصن این‌که ایشان با فراموش کردن پدر و مادر واقعی خود‌، مدعی است فرزند مهدی (ع) است.

لازم به ذکر است که نگارنده شخصن با این مدعیان مباحثه مستقیم داشته‌ام و آنان نتوانستند هیچ سندی در این ارتباط ارایه نمایند‌.

دو- اگر از سویی خروج چنین کسانی در روایات مطرح شده‌، از سوی دیگر به تواتر در احادیث و روایات آمده است که تا پیش از طلوع نور برحق مهدی (عج) مدعیان دروغین فراوانی (که تا شصت نفر هم ذکر شده است‌) را مردم ملاحظه خواهند کرد‌. این آقایان که تنها و تنها به احادیث اثباتی ارجاع می‌دهند چگونه است که در باره عدم انطباق احادیث و روایات انکاری در مورد این شخص چیزی برای گفتن ندارند؟

سوم‌– در مباحثه‌هایی که بنده با مدعیان یمانی بودن این فرد داشته‌ام همواره نکات ذیل وجود داشته است که مراجعه به این نکات جای سووالات جدی در مورد صحت ادعای فرد مذکور باقی می‌گذارد که قطعن باید آنان پاسخ‌گو باشند :

الف‌– تمام احادیث و روایاتی که آنان مطرح می‌کنند برای دعوت مردم به سوی این شخص است و نه دعوت به خدا و یا حتا دعوت به سوی مهدی (عج)‌. اینان در واقع تمام تلاش خود را برای جلب مریدهای بیش‌تر برای این فرد می‌‌کنند‌. این فرد اگر همان یمانی مذکور در روایات است قطعن نباید مردم را به سوی خود دعوت کند چرا که یمانی مذکور در روایات تنها سربازی برای مهدی (ع) است نه کسی که به دنبال استقلال پرچم خویش و ساختن کلاهی از نمد ایمان مردم است‌. این رفتارها بیش‌تر شبیه رفتار کسانی است که در طول تاریخ فرقه‌های جدید را بنا نهادند و موجب تفرقه و زحمات بیش‌تر برای مومنان شدند و نه شبیه یاران مهدی علیه السلام.

ب‌– اینان می‌گویند فرد مدعی با آیت‌اله العظمی سیستانی مناظره‌ای داشته است لیکن تا این ساعت‌:

اولن: هیچ سندی در این مورد ارایه نداده‌اند و این کلام فقط در حد یک ادعا باقی مانده است‌.

ثانین: باید دید در این مناظره بی‌سند چه مطالبی مطرح شده است و نظر مرجع معظم در مورد این ادعا چه بوده است‌؟

ثالثن‌: این آقایان که عملن آن مرجع بزرگوار و سایر علمای شیعه را به باد فحش و تهمت می‌گیرند چرا به مناظره بی‌سندشان با ایشان استناد می‌کنند‌؟

رابعن: اگر چنین مناظره‌ای صورت گرفته است‌، چرا هرگز آیت‌اله سیستانی این دیدار را تایید و یا حتا به آن اشاره‌ای نکرده است‌؟ (‌آیا علت این نبوده که مرجع بزرگوار حتا نخواسته با رد این ادعا‌، موجبات تبلیغ برای آن مدعی را ایجاد کند‌؟)

ج- اگر فرد مورد نظر اینان همان یمانی معروف است چرا این آقایان حتا با پیشنهاد پرداخت پول (‌سند موجود است‌) به دنبال جمع کردن مرید برای او هستند‌؟ ( آیا خود این عمل موجب نمی‌شود تا بیش‌تر باور کنیم او تنها یک مدعی کذب و به دنبال اجرایی کردن آموزه‌های زندان امریکایی ابوغریب برای تفرقه هرچه بیش‌تر بین مسلمانان‌، آن هم با سو‌استفاده از عقاید پاک آخرالزمانی اهل تشیع است‌؟)

د- این چگونه خروجی برای یمانی است که این‌قدر بی‌سر و صدا و از خانه‌ای پنهانی است‌؟ توجه داشته باشیم که اینان مدعی ظهور آن فرد هستند حال آن‌که ما در روایات فقط عبارت خروج را داریم و تعریف این دو با یک‌دیگر کاملن متفاوت است‌.

ر- چرا در مناظره‌ای که با برخی اساتید تالار پاسخ‌گویی قم در مسنجر بیلوکس داشتند (‌فایل‌های آن موجود است‌) در نهایت متوسل به فحش و بد بی‌راه به علمای اسلام و مراجع شدند‌؟ حال آن‌که یمانی واقعی از چنین رفتارهایی مبرا است و او زبان مهدی (ع) در زمان پیش از ظهور است‌. او قرار است با منطق و دلیل‌، نزدیکی ظهور را نوید دهد نه از روی استیصال به فحش و ناسزا متوسل شود حال آن‌که طرف متناظر با کمال احترام با آن‌ها سخن می‌گفت و سوال مطرح می‌کرد (‌و البته فایل‌های صوتی این مناظرات که بیش از شش ساعت می‌باشد موجود است و در حال آپلود شدن بر روی سایت‌ها است‌).

م- این فرد اگر همان یمانی مذکور در روایات است در واقع قرار است موجبات اتحاد مسلمانان را فراهم آورد‌، حال آن‌که این فرد با برداشتن گام‌های نخستین در مسیر فرقه‌سازی در حال ایجاد تفرقه هرچه بیش‌تر است که در نهایت موجب تنش و شاید حتا خون و خون‌ریزی میان مومنان گردد. این رفتار‌، رفتار یمانی مورد نظر روایات‌، که از یاران اصلی مهدی (ع) است نیست‌.

ن- اینان مدعی هستند که پرچم و … حضرت رسول‌الله را در اختیار دارند‌. چنین ادعایی اگر قرار است در گوشه منزل فرد باشد از هر کسی ساخته است‌. اگر این اسناد در اختیار او است چرا آن‌ها را عیان نمی‌کنند‌؟

و- به نظر می رسد اینان هم مانند ماسلف های پیش با سوء استفاده از اعتقادات مردم و روایات موجود در کتب اسلامی بنا بر آن دارند تا ابتدا مدعی یمانی بودن ، سپس مهدی بودن و در نهایت ادعای الوهیت و خدایی شوند . جا دارد مومنان در یک چاه بیش از این همه مرتبه ای که در آن افتادند ، نیافتند و از هم اکنون جلوی این خدای قلابی را بگیرند .

ی- سند بسیاری از روایاتی که آنان مطرح می‌کنند خود محل اشکال است‌.

نکته نهایی‌:

در زمانه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم ظاهرن قرار است هر کسی که قصد تقویت شهرت، قدرت و ثروت خویش را دارد از نردبام نشانه‌های آخر‌الزمانی‌ بالا رود‌. از آن‌سو فایل‌های مولتی مدیایی مانند «ظهور بسیار نزدیک است» و از سوی دیگر ادعای این‌گونه اتیکت‌هایی که با هیچ چسبی بر یقه مدعیانش نمی‌چسبد.

در این میانه خوشا به حال مومنانی که ایمان خود را در گنجینه محفوظی قرار داده تا انشاالله از این آفات روزافزون مصون بمانند‌.‌ مسیر انجام این دستور هم از قبل در حدیثی منسوب به حضرت رسول اکرم صل الله و علیه و آله و سلم آمده است و صلاح آن است که این دستور را نصب‌العین خویش قرار داده‌، از افتادن به دام‌های مدعیان محفوظ بمانیم‌:

«زمانی که فتنه‌ها چون پاره‌های شب تاریک بر شما هجوم آوردند به قرآن پناه ببرید.»

والسلام علی من اتبع الهدی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,