Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
برای بازی در فیلم «این‌جا بدون من»،

«معتمدآریا برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشن‌واره مونترآل»

2011 August 30

خبر / رادیو کوچه

فاطمه معتمدآریا، هنرپیشه ایرانی، برای بازی در فیلم «این‌جا بدون من» برنده جایزه بهترین بازی‌گر زن در سی و پنجمین دوره جشن‌واره جهانی فیلم مونترآل کانادا، شده است.

«این‌جا بدون من» به کارگردانی و نویسندگی بهرام توکلی و با اقتباس از نمایش‌نامه «باغ وحش شیشه‌ای» اثر تنسی ویلیامز، نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی ساخته شده است.

فیلم «این‌جا بدون من» که اکنون در سینماهای ایران نیز روی پرده است تاکنون با فروش ۵۱۶ میلیون تومان (طی ۴۰ روز اکران) دومین فیلم پرفروش فصل تابستان در ایران به شمار می‌رود.

موفقیت این بازی‌گر در جشن‌واره جهانی فیلم مونترآل در حالی است که گفته‌ می‌شود در تیزرهای تلویزیونی فیلم «این‌جا بدون من» در ایران، تصویر فاطمه معتمدآریا حذف شده بود.

خانم معتمدآریا تیرماه امسال در پاسخ به سوال سایت خبرآنلاین در این‌باره گفته بود: «اینکه روزی اجازه می‌دهند اسم ما جایی باشد و روز دیگری اجازه نمی‌دهند؛ این‌که بخشی از این مملکت می‌تواند تصاویر من را نمایش دهد و بخش دیگر نمی‌تواند خیلی به من مربوط نمی‌شود. مربوط به این همه تضادی است که در نمایش کار فرهنگی وجود دارد.»

با این حال، نیمه‌های مرداد امسال، سعید سعدی تهیه‌کننده فیلم «این‌جا بدون من» اعلام کرد که محدودیت‌های تصویری فاطمه معتمدآریا در مورد تیزرهای تبلیغاتی فیلم «این‌جا بدون من» در صدا و سیما برطرف شده و این بازیگر مطرح سینمای ایران دیگر مشکلی در تلویزیون ندارد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، فاطمه معتمدآریا به دلیل حضور در فیلم انتخاباتی میرحسین موسوی و پس از آن، در پی انتشار عکس‌های بدون حجابش در جشن‌واره فیلم کن با اعتراض‌هایی از سوی چهره‌های اصول‌گرا رو‌به‌رو شد. او در سال ۸۸ تا مدتی ممنوع الخروج بود.

جش‌نواره فیلم مونترال که از سال ۱۹۷۷ برگزار می‌شود، از جشن‌واره‌های معتبر فیلم در کانادا و آمریکای شمالی است. امسال ۳۸۳ فیلم از ۷۰ کشور مختلف جهان، در این جشنواره شرکت داشتند.

فیلم برگزیده جشن‌واره امسال، فیلم بلژیکی «بعدا می‌بینمت» (Hasta La Vista) بود.

در این جشن‌واره، جایزه بهترین کارگردان به بریجیت ماریا برتل برای کارگردانی فیلم آلمانی آتش (Der Brand) رسید.

هم‌چنین ویسنتا آراندا، رییس اسپانیایی هیت داوران، جایزه ویژه‌ای را به ماساتو هارادا، کارگردان ژاپنی فیلم «وقایع‌نگاری مادرم» اهدا کرد.

جایزه بهترین بازیگر مرد، به طور مشترک به بوریس شیکس برای بازی در فیلم کرت (Kret) به کارگردانی رافائل لاواندوسکی، و دنی هیوستن برای بازی در فیلم «مسابقه حذفی» ساخته اران ریکلیس رسید.

فیلم کمدی «همان جور که هستی بیا» ساخته جفری اتوون به عنوان محبوب‌ترین فیلم از نظر مخاطبان جشنواره معرفی شد.

همچنین جایزه بهترین فیلم‌نامه به امانوئل مورت برای فیلم «هنر دوست داشتن» ( L’Art d’Aimer) رسید که کارگردانی آن نیز با خودش بود.

امسال در جشن‌واره فیلم مونترآل، از سینمای ایران، علاوه بر فیلم «این‌جا بدون من» که در بخش مسابقه حضور داشت، فیلم‌های «یه حبه قند» ساخته رضا میرکریمی، «این یک فیلم نیست» ساخته مشترک جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب، و «آینه‌های روبه‌رو] نگار آذربایجانی در بخش‌های خارج از مسابقه شرکت داشتند.

در این جشن‌واره هم‌چنین از دستاوردهای سینمایی کاترین دونوو، بازیگر برجسته فرانسوی تقدیر شد.

بیشتر بخوانید:

«معتمد آریا‌: کار هنری بالاتر از فعالیت سیاسی است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,