Saturday, 18 July 2015
06 December 2021

«خبرهای سی‌ام اوت ۲۰۱۱»

2011 August 30

یکی از فرماندهان انقلابیون لیبی:

«کشته شدن خمیس پسر معمر قذافی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

سرهنگ المهدی الحارکی یکی از فرماندهان میدانی نیروهای مسلح انقلابیون لیبی در گفت‌و‌گو با رسانه‌های خارجی از کشته شدن خمیس پسر معمر قذافی رهبر لیبی در درگیری‌های نزدیک طرابلس خبر داده است.

در همین حال شورای ملی انتقالی لیبی از مقام‌های الجزایر خواست خانواده قذافی را که به این کشور گریختند باز‌گردانند و پناه دادن به این خانواده را اقدامی خصمانه توصیف کرد.

به‌ گزارش العربیه، سرهنگ المهدی الحارکی فرمانده گردان طرابلس وابسته به انقلابیون لیبی گفت اطلاعاتی موثق در دست دارد که خمیس قذافی در درگیری‌های نزدیک شهر بنی‌ولید زخمی شد. به گفته او پسر قذافی پس از آن به بیمارستان انتقال داده شد و در آن جا جان باخت و در همان منطقه به خاک سپرده شد. او اما از زمان این حادثه سخنی به میان نیاورد و در عین حال تاکید کرد که بسیاری از فرماندهان بلندپایه دست‌گاه امنیتی و نظامی قذافی خود را تحویل داده و بازجویی از آن‌ها در جریان است.

به گزارش رویترز، از سویی دیگر یک مسوول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفته است که ایالات متحده تا‌کنون نتوانسته است کشته شدن خمیس قذافی را از منابع مستقل تایید کند.

پیش‌تر لویس اوکامبو دادستان دادگاه بین‌المللی جنایت‌های جنگی گفته بود که ممکن است درخواست بازداشت خمیس قذافی را به اتهام دست داشتن در جنایت‌های جنگی صادر کند.

…………………………………..

در نشست ماه اکتبر سازمان ملل مطرح می‌شود

«اولین گزارش گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای ایران آماده شد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، احمد شهید گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، کار نگارش نخستین گزارش خود را به پایان رسانده است.

به گزارش جرس، الهه هیکس مدیر گروه حقوق بشر و برنامه‌ریزی در نیویورک ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: «آقای شهید که از ابتدای ماه آگوست ماموریت‌اش را آغاز کرده‌، در گزارش خود به کارنامه ایران طی ۶ ماه گذشته یعنی از اسفند ۱۳۸۹(‌ماه مارس) تا شهریور ۱۳۹۰ (‌سپتامبر) پرداخته و قرار است گزارش او در نشست ماه اکتبر مجمع عمومی سازمان ملل قرائت شود.»

به گفته وی، گزارش بعدی احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران در ماه مارس (‌اسفند ۱۳۹۰) به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارایه خواهد شد.خانم هیکس از قربانیان نقض حقوق بشر و سازمان‌های حقوق بشری خواسته است شکایت‌هایشان را به دفتر گزارش‌گر ویژه ارسال کنند. او تاکید دارد که «مسئله مهم ارسال اطلاعات مستند برای گزارش‌گر است و اطلاعات باید به صورت یک لایحه حقوقی تنظیم شود.»

به گفته وی «اگر پرونده خاصی اهمیت ویژه‌ای داشته باشد، آقای شهید می‌تواند از مقام‌های جمهوری اسلامی درباره آن سوال کند.» هیکس با اشاره به گزارش‌های نگران‌کننده درباره مهدی کروبی از رهبران جنبش مردمی ایران موسوم به جنبش سبز می‌گوید: «اگر وضعیت آقای کروبی حادتر شود، باید از آقای شهید خواست که در این زمینه پادرمیانی کند.»

وی تاکید دارد که «کار اطلاع‌رسانی درباره موارد نقض حقوق بشر باید به طور سیستماتیک ادامه یابد و مستندات آن به دفتر گزارش‌گر ویژه ارسال شود.»

احمد شهید در نشست روز جمعه ۲۷ خرداد شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو سوییس به عنوان گزارش‌گر ویژه حقوق بشر ایران انتخاب شد.

احمد شهید پس از آغاز ماموریت به عنوان گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در امور ایران از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که امکان سفر او را به ایران را فراهم کنند اما درخواست او با پاسخ منفی مقام‌های تهران هم‌راه شده است.

 …………………………………..

آیرین وارد بخش شرقی کانادا شد،

«ادامه افزایش تلفات توفان آیرین در آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس آخرین گزارش‌ها، توفان استوایی آیرین تاکنون باعث مرگ 37 تن در آمریکا شده است و مقام‌ها اخطار می‌دهند که سیل می‌تواند تا سه روز دیگر در شمال شرقی این کشور ادامه یابد.

با ورود آیرین به بخش شرقی کانادا، هم‌اکنون عملیات پاک‌سازی در بخش‌هایی از آمریکا شروع شده است.

بخش شمال شرقی آمریکا با سیل‌های کم‌سابقه روبه‌رو هستند و پنج میلیون خانه در این کشور قطعی برق را تجربه می‌کنند.

در نیویورک که از فاجعه جان به در برد، شبکه حمل و نقل عمومی روز دوشنبه بار دیگر به راه افتاد.

ایالت کوچک ورمانت با خسارات ناشی از بدترین سیل در یک قرن گذشته دست و پنجه نرم می‌کند، سیلی که باعث تخریب پل‌ها و زیر آب رفتن شهر برتلبورو (Brattleboro) شد.

در شهر ویلمینگتون آب رود محلی بالا آمد و تاکنون یک زن جان خود را از دست داده است.

مقام‌ها از مردم خواسته‌اند از سفر در سطح ایالت خودداری کنند و هشدار داده‌اند که جاده‌ها ممکن است آسیب‌دیده باشد.

ساختمان‌های دولت ایالتی، مدارس و دانش‌گاه‌ها روز دوشنبه بسته شد.

ساکنان نیوجرسی تا ورمانت بیش‌ترین آسیب را از توفان آیرین دیده‌اند. بیش از سه میلیون نفر در نیوجرسی، کانکتیکت و نیویورک بدون برق مانده‌اند.

سازمان موسوم به «فدراسیون مصرف‌کنندگان آمریکا» تخمین می‌زند که پرداخت بیمه به خسارت‌دیدگان متجاوز از ۷ میلیارد دلار خواهد بود.

…………………………………..

پس از پایان دوران حبس،

«انتقال دو تن از دروایش گنابادی از زندان به تبعیدگاه»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، شکراله حسینی و محمد مروی دو تن از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی از زندان ‌وکیل آباد مشهد راهی‌ تبعید‌گاه شدند.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور، این دو درویش گنابادی که به 5 ماه حبس تعزیزی و 50 ضربه شلاق‌ و یک سال تبعید به شهرستان‌های‌ بجنورد و قوچان محکوم شده بودند، ‌پس از اتمام دوران محکومیت زندان و تحمل 50 ضربه شلاق‌، راهی تبعیدگاه شدند‌.

در تیر ماه 1388، جمعی از دراویش گنابادی در اعتراض به برخورد دادستان گناباد مقابل دادگستری آن شهرستان تجمع کرده بودند که در این واقعه،‌ 24 تن از دراویش بازداشت و محاکمه شدند. دادگاه گناباد 14 نفر از این 24 درویش را به سه ماه و یک روز حبس تعلیقی ‌به مدت سه سال و 25 ضربه شلاق تعزیری و 10 نفر دیگر را به 5 ماه حبس تعزیری، 50 ضربه شلاق و یک سال تبعید به مناطق محروم محکوم کرد که این حکم از سوی شعبه 12 دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی نیز مورد تایید قرار گرفت.

…………………………………..

برای دومین بار در تبریز روی داد،

«احتمال لغو کنسرت همایون شجریان در تبریز»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 29 اوت، رسانه‌های داخلی ایران اعلام کردند کنسرت گروه همایون شجریان، فرزند محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران و هم‌نوازان حصار به سرپرستی علی قمصری برای بار دوم در شهر تبریز لغو شده است.

به نقل از سایت دل‌آواز، مجوز کنسرت گروه همایون در روزهای دهم تا دوازدهم شهریورماه در شهر تبریز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان صادر شده، اما پس از گذشت یک هفته تاکنون مجوز اداره اماکن شهر تبریز برای برگزاری این کنسرت صادر نشده است.

پیش از این نیز کنسرت این گروه در اسفندماه سال ۱۳۸۸ که قرار بود در سالن فرهنگی ورزشی تراکتورسازی تبریز برگزار شود، به دلایلی از جمله حضور نوازندگان زن برگزار نشده بود.

…………………………………..

محاصره شهرها با تانک،

«حملات نیروهای امنیتی سوریه به چندین شهر»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 29 اوت، گزارش‌ها از سوریه حاکی است که نیروهای امنیتی این کشور شهر مرکزی در نزدیک حمص را به عنوان آخرین تلاش‌ها برای در هم شکستن تظاهرات معترضان علیه بشار اسد رییس جمهوری این کشور تصرف کرده‌اند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که در نزدیکی ورودی جنوبی شهر رستان صدای تیراندازی شدید شنیده می‌شود که ساکنان را مجبور به فرار کرده است.

براساس گزارش‌ها، هم‌چنین نیروهای نظامی و تانک‌ها به شهر سرین و روستایی در نزدیکی مرز لبنان حمله کرده‌اند.

رهبران ترکیه به شدت از آقای اسد رییس جمهوری سوریه انتقاد کرده و گفته‌اند که او باید به سرعت خشونت را متوقف کرده و به خواسته‌های مردم توجه کند.

…………………………………..

برای بازی در فیلم «این‌جا بدون من»،

«معتمدآریا برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشن‌واره مونترآل»

خبر / رادیو کوچه

فاطمه معتمدآریا، هنرپیشه ایرانی، برای بازی در فیلم «این‌جا بدون من» برنده جایزه بهترین بازی‌گر زن در سی و پنجمین دوره جشن‌واره جهانی فیلم مونترآل کانادا، شده است.

«این‌جا بدون من» به کارگردانی و نویسندگی بهرام توکلی و با اقتباس از نمایش‌نامه «باغ وحش شیشه‌ای» اثر تنسی ویلیامز، نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی ساخته شده است.

فیلم «این‌جا بدون من» که اکنون در سینماهای ایران نیز روی پرده است تاکنون با فروش ۵۱۶ میلیون تومان (طی ۴۰ روز اکران) دومین فیلم پرفروش فصل تابستان در ایران به شمار می‌رود.

موفقیت این بازی‌گر در جشن‌واره جهانی فیلم مونترآل در حالی است که گفته‌ می‌شود در تیزرهای تلویزیونی فیلم «این‌جا بدون من» در ایران، تصویر فاطمه معتمدآریا حذف شده بود.

خانم معتمدآریا تیرماه امسال در پاسخ به سوال سایت خبرآنلاین در این‌باره گفته بود: «اینکه روزی اجازه می‌دهند اسم ما جایی باشد و روز دیگری اجازه نمی‌دهند؛ این‌که بخشی از این مملکت می‌تواند تصاویر من را نمایش دهد و بخش دیگر نمی‌تواند خیلی به من مربوط نمی‌شود. مربوط به این همه تضادی است که در نمایش کار فرهنگی وجود دارد.»

با این حال، نیمه‌های مرداد امسال، سعید سعدی تهیه‌کننده فیلم «این‌جا بدون من» اعلام کرد که محدودیت‌های تصویری فاطمه معتمدآریا در مورد تیزرهای تبلیغاتی فیلم «این‌جا بدون من» در صدا و سیما برطرف شده و این بازیگر مطرح سینمای ایران دیگر مشکلی در تلویزیون ندارد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، فاطمه معتمدآریا به دلیل حضور در فیلم انتخاباتی میرحسین موسوی و پس از آن، در پی انتشار عکس‌های بدون حجابش در جشن‌واره فیلم کن با اعتراض‌هایی از سوی چهره‌های اصول‌گرا رو‌به‌رو شد. او در سال ۸۸ تا مدتی ممنوع الخروج بود.

جش‌نواره فیلم مونترال که از سال ۱۹۷۷ برگزار می‌شود، از جشن‌واره‌های معتبر فیلم در کانادا و آمریکای شمالی است. امسال ۳۸۳ فیلم از ۷۰ کشور مختلف جهان، در این جشنواره شرکت داشتند.

فیلم برگزیده جشن‌واره امسال، فیلم بلژیکی «بعدا می‌بینمت» (Hasta La Vista) بود.

در این جشن‌واره، جایزه بهترین کارگردان به بریجیت ماریا برتل برای کارگردانی فیلم آلمانی آتش (Der Brand) رسید.

هم‌چنین ویسنتا آراندا، رییس اسپانیایی هیت داوران، جایزه ویژه‌ای را به ماساتو هارادا، کارگردان ژاپنی فیلم «وقایع‌نگاری مادرم» اهدا کرد.

جایزه بهترین بازیگر مرد، به طور مشترک به بوریس شیکس برای بازی در فیلم کرت (Kret) به کارگردانی رافائل لاواندوسکی، و دنی هیوستن برای بازی در فیلم «مسابقه حذفی» ساخته اران ریکلیس رسید.

فیلم کمدی «همان جور که هستی بیا» ساخته جفری اتوون به عنوان محبوب‌ترین فیلم از نظر مخاطبان جشنواره معرفی شد.

همچنین جایزه بهترین فیلم‌نامه به امانوئل مورت برای فیلم «هنر دوست داشتن» ( L’Art d’Aimer) رسید که کارگردانی آن نیز با خودش بود.

امسال در جشن‌واره فیلم مونترآل، از سینمای ایران، علاوه بر فیلم «این‌جا بدون من» که در بخش مسابقه حضور داشت، فیلم‌های «یه حبه قند» ساخته رضا میرکریمی، «این یک فیلم نیست» ساخته مشترک جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب، و «آینه‌های روبه‌رو] نگار آذربایجانی در بخش‌های خارج از مسابقه شرکت داشتند.

در این جشن‌واره هم‌چنین از دستاوردهای سینمایی کاترین دونوو، بازیگر برجسته فرانسوی تقدیر شد.

…………………………………..

وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی:

«بعید است شورای امنیت بانک مرکزی ایران را تحریم کند»

خبر / رادیو کوچه

شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی روز دوشنبه، 29 اوت، در مصاحبه‌ای با رسانه‌‌های داخلی ایران اظهار داشت بعید است بانک مرکزی در قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل هدف تحریم اقتصادی قرار گیرد.

به گزارش ایلنا، آقای حسینی گفته که «تحریم بانک مرکزی از سوی کنگره آمریکا و هم‌راهی سایر کشورها با این روی‌کرد در قطع‌نامه‌های شورای امنیت لحاظ نمی‌شود.»

وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی در عین حال تاکید کرده که «در صورت تحریم بانک‌های ایرانی، دولت ابتکارات و موارد لازم برای مقابله با این موضوع را دارد.»

در هفته‌های اخیر، اکثریت مجلس سنای ایالات متحده طرح تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی را مطرح کرده است.

در گذشته نیز درخواست تحریم بانک مرکزی توسط شماری از اعضای محافظه‌کار کنگره مطرح می‌شد، اما این نخستین بار است که ۹۲ نفر از مجموع ۱۰۰ عضو مجلس سنا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، چنین درخواستی را به‌صراحت مطرح کرده‌اند.

آن‌ها به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته‌اند که ایران برای دور زدن تحریم‌ها از بانک مرکزی استفاده می‌کند.

…………………………………..

مقامات ترکیه اعلام کردند:

«۱۶۰ نفر از شبه‌نظامیان کرد کشته شدند»

خبر / رادیو کوچه

مقامات ترکیه روز دوشنبه، 29 اوت، اعلام کردند در پی حملات جنگنده‌‌های این کشور به مواضع شبه‌نظامیان کرد در شمال عراق در هفته گذشته ۱۶۰ نفر از این پیکارجویان کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب کارگران کردستان ترکیه، پ.‌کا.کا، حملاتش را علیه ارتش ترکیه در تابستان افزایش داد که احتمال مذاکرات صلح را با تردید روبه‌رو کرد.

ارتش ترکیه گفته است این کشور فعالیت‌های شبه‌نظامیان را زیر نظر دارد و به حملات هوایی خود علیه آن‌ها ادامه می‌دهد تا اقداماتشان را بی‌اثر کند.

…………………………………..

پس از عبور توفان آیرین،

«آسیب پس از توفان به نیویورک، کم‌تر از حد انتظار»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 29 اوت، با گذشت یک روز از توفان آیرین که نیویورک را درنوردید، سرویس خدمات عمومی در این شهر به آرامی در حال بازسازی است.

به گزارش الجزیره، فرودگاه باز شده و برخی از سرویس‌های حمل و نقل عمومی مجدد آغاز به کار کرده و بازار بورس نیویورک نیز امروز فعالیتش را از سر گرفت.

اما هنوز برخی از مناطق را آب فراگرفته و در برخی از جاده‌ها امکان رفت و آمد وجود ندارد.

اگرچه نیویورک از ویرانی که تصور می‌شد با آن روبه‌رو شود، در امان ماند، اما باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته که با توجه به وضعیت رودخانه‌های متلاطم، خطر هنوز کاملن برطرف نشده است.

…………………………………..

با تایید وزارت خارجه الجزایر،

«همسر و سه فرزند قذافی به الجزایر گریخته‌اند»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 29 اوت، دولت الجزایر ورود صفیه، همسر سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی و سه فرزندش به این کشور را تایید کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی الجزایر به نقل از بیانیه وزارت خارجه این کشور این چهار نفر روز دوشنبه از لیبی وارد الجزایر شده‌اند.

بنا بر این گزارش محمد، پسر سرهنگ قذافی که پیش از این از بازداشت خانگی مخالفان گریخته بود، به هم‌راه هانیبال، پسر دیگر آقای قذافی و عایشه دختر او هم اکنون در الجزایر هستند.

از حدود یک هفته پیش که مخالفان معمر قذافی وارد طرابلس، پایتخت لیبی شده‌اند تا کنون گزارشی از محل اختفای سرهنگ قذافی منتشر نشده است.

…………………………………..

به اتهام تبلیغ علیه نظام،

«9ماه حبس محکومیت دو تن از فعالان حقوق زنان»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 28 اوت، مهرنوش اعتمادی و هایده تابش، دو تن از فعالان حقوق زنان با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب، به ۹ ماه حبس که به مدت سه سال به حالت تعلیق درآمده است، محکوم شده‌اند.

دادگاه نهایی مهرنوش اعتمادی و هایده تابش از فعالان کمپین یک میلیون امضا، در اصفهان برگزار شد که طی آن اتهام این دو فعال حقوق زنان «تبلیغ علیه نظام» عنوان شد.

به گزارش تغییر برای برابری، قاضی شعبه ۱۱ دادگاه انقلاب اصفهان آن‌ها را مجرم شناخت و دفاعیاتشان را خالی از حقیقت دانست و به موجب همین، این دو نفر به ۹ ماه حبس تعلیقی به مدت سه سال محکوم شدند.

اعتمادی در آذر ماه ۸۸ در منزل خود دستگیر شد و پس از ۱۵ روز به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. تابش نیز آذر ماه‌‌ همان سال به مدت ۴۸ ساعت بازداشت و به قید وکالت آزاد شده بود.

…………………………………..

توسط ماموران امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت محمودی، شهروند بهایی ساکن شیروان»

خبر / رادیو کوچه

ماموران امنیتی عصر روز یک‌شنبه، 28 اوت، یک شهروند بهایی به نام مسعود محمودی ساکن شیروان را بازداشت کرده‌اند.

به گزارش هرانا، نیروهای امنیتی این شهروند بهایی را در منزل یکی از شاگردانش بازداشت کرده‌اند.

پس از بازداشت مسعود محمودی شهروند بهایی نیروهای امنیتی با حکمی از دادسرای بجنورد به منزل وی در شیروان مراجعه کرده و ضمن تفتیش و فیلم‌برداری از محل، بعضی از وسایل شخصی و مذهبی و را ضبط می‌کنند.

قابل ذکر است در اوایل تابستان سال جاری، نام‌برده در اداره اطلاعات بجنورد در رابطه با دانش‌گاه مجازی بهاییان مورد بازجویی قرار گرفته و از وی خواسته شده بود که تعهدی مبنی بر عدم هم‌کاری با دانش‌گاه آن‌لاین امضا کند که وی از امضا تعهد مزبور خودداری کرده است.

…………………………………..

طی تماس تلفنی صورت گرفته است،

«احضار شش فعال صنفی معلمان در کردستان به دادگاه»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 29 اوت، شش تن از اعضای فعال انجمن صنفی معلمان کردستان به دادگاه انقلاب احضار شده‌اند.

به گزارش هرانا، آقایان کمال فکوریان٬ علی قریشی‌٬ مصطفی سربازان‌٬ پرویز ناصحی‌٬ عزت نصرتی ظهر روز گذشته از طریق تماس تلفنی به دادگاه انقلاب سنندج احضار شدند.

شایان ذکر است که فعالین مذکور باید روز سه‌شنبه راس ساعت هشت صبح در شعبه چهارم بازپرسی دادگاه انقلاب حاضر شوند.

…………………………………..

در روز عید فطر از عیدهای مسلمانان روی داد،

«تیراندازی نیروهای ارتش به سوی نمازگزاران سوری»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، به نقل از شاهدان عینی بعد از نماز عید فطر، از عیدهای مسلمانان، سه‌شنبه، 30 اوت، ‌نمازگزاران دست به تظاهرات ضد دولتی زده‌اند.

در مناطق مختلف سوریه از جمله در حومه‌های دمشق، پایتخت، هزاران نفر به خیابان‌ها آمده و خواستار کنار رفتن دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، شده‌اند.

به گفته فعالان سوری، نیروهای امنیتی در چند شهر به سوی مردم آتش گشوده‌اند و در درعا واقع در جنوب سوریه سه نفر را کشته‌اند. تعدادی نیز در اثر این تیراندازی‌ها مجروح شده‌اند.

…………………………………..

سنای ژاپن موافقت کرد،

«رای اعتماد پارلمان به نخست وزیر جدید ژاپن»

خبر / رادیو کوچه

پارلمان ژاپن روز سه‌شنبه، 30 اوت، به نخست وزیری یوشی‌شیکو نودا رای اعتماد داده است.

مجلس نمایندگان ژاپن در جلسه امروز با اکثریت آرا با نخست وزیری آقای نودا موافقت کرد. سنای ژاپن نیز ساعاتی بعد با این انتصاب موافقت کرد.

در پی استعفای نائوتوکان، نخست وزیر پیشین ژاپن که پس از انتقادها نسبت به عمل‌کردش در زلزله اخیر از سمتش کناره گرفت، رقابت‌های درون حزبی برای تعیین جانشین او روز دوشنبه برگزار شد و نودای ۵۴ ساله که پیش‌تر وزیر دارایی بود به ریاست حزب حاکم دموکرات برگزیده شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,