Saturday, 18 July 2015
14 July 2020
دوم سپتامبر در سوئد برگزار می‌شود،

«هزار شمع نورانی به یاد زندانیان سیاسی ایران»

2011 August 31

فرشید فاریابی/ سوئد

به ابتکار کمپین پناه‌جویان ایرانی در گوتنبرگ سوئد و در پشتیباتی از زندانیان سیاسی مراسم روشن کردن هزار شمع در میدان مرکزی شهر گوتنبرگ برگزار خواهد شد.

شام‌گاه جمعه 2 سپتامبر از ساعت 20:30 به وقت اروپای مرکزی، هزار شعله‌ی نور به شکلی نمادین درمیدان «گوستاو آدلف» گوتنبرگ روشن خواهد شد تا به شیوه‌ای متفاوت یادآوری شود زندانیان پرشماری در زندان‌های ایران محبوسند و پناه‌جویان پرشماری به اجبار جلای وطن کرده‌اند.

مهدی شیخ نجدی سخن‌گوی کمپین پناه‌جویان ایرانی در رابطه با اجرای مراسم تاکید می‌کند مراسم در سکوت برپا خواهد شد تا نور و سکوت رساترین فریاد‌ها باشد.

وی دلیل انتخاب رقم هزار را نامشخص بودن آمار زندانیان و پناه‌جویان سیاسی ایرانی و نیز تقارن آزادی هزار زندانی دربند رژیم قذافی‌، در پی سرنگونی دیکتاتور لیبی با روز‌های برنامه‌ریزی مراسم دلیل انتخاب این رقم به عنوان نماد کار دانست.

مهدی شیخ نجدی  دلیل اجرای این طرح را با نام مشترک زندانیان و پناه‌جویان سیاسی شباهت‌های این دو گروه می‌داند و می‌گوید: «پناه‌جویان در زندان خاص خود هستند اگر چه در درون زندان فیزیکی قرار ندارند. پناه‌جویان در کشورها بلاتکلیف هستند و بسیاری از زندانیان سیاسی هم بدون دادرسی بلاتکلیف هستند. خانواده‌های زندانیان از دیدار با اسیران محرومند و پناه‌جویان هم از دیدار با خانواده‌های خود محرومند‌. پناه‌جویان اگر در ایران بودند اینک در بند رژیم بودند. این یک  حس هم‌دردی مشترک است تا صدای زندانیان سیاسی ایران را که این روزها شرایط مناسبی ندارند به گوش جوامع اروپایی برسانیم.»

وی تاکید می‌کند با هماهنگی‌های لازم تلاش‌شده رسانه‌های گروهی سوئد پوشش خبری این مراسم را برای رساندن صدای مظلومیت زندانیان سیاسی و دگر‌اندیش ایرانی به جامعه  این کشور به انجام رسانند.

برگذار‌کنندگان مراسم تهیه‌ی 1000 شمع و دیگر ملزومات را برعهده گرفته‌اند اما به گفته‌ی مهدی شیخ نجدی هرکسی هم می‌تواند در زمان مراجعه به هم‌راه خود شمع داشته باشد.

کمپین پناه‌جویان ایرانی پیش از این در اعتراض به برخوردهای اداره مهاجرت سوئد،تحصنی را به مدت 30 روز و اعتصاب غذای زنجیری به مدت 26 روز را در میدان «گوستاو آدلف» گوتنبرگ اجرا کرد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اروپایی داشت.

 بیشتر بخوانید:

«شان و منزلت انسان‌ها در سوئد سقوط کرده است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,