Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
با اتصال افغانستان و پاکستان از طریق شبکه فیبرنوری

«قیمت استفاده از اینترنت در افغانستان ارزان شد»

2009 December 07

وزارت مخابرات افغانستان کاهش قابل ملاحظه‌ای را در ارایه قیمت اینترنت در این کشور اعلام کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، مقامات وزارت مخابرات این کشور می‌گویند، این کاهش که پول استفاده از اینترنت را تا شش برابر پایین می‌آورد، بدنبال اتصال افغانستان و پاکستان از طریق شبکه فیبرنوری بوجود آمده‌است.

درحال حاضر، شرکت نیمه‌دولتی «افغان تلکام»، یک ساعت استفاده از اینترنت را در ازای شصت افغانی ارایه می‌کند.

اما وزیرمخابرات افغانستان گفت که از اول دی ماه (جدی)، کاربران این شرکت، به جای شصت افغانی در ساعت، تنها ده افغانی پرداخت خواهندکرد.

«امیرزی سنگین» در مراسم افتتاح اتصال افغانستان و پاکستان از طریق فیبر نوری در کابل گفت که این دستاورد مهمی در عرصه ارایه ارزان خدمات اینترنتی در افغانستان است.

وی گفت: «خدمات اینترنتی از طریق تلفن که حالا یک ساعت 60 افغانی است از اول ماه جدی در ساعت ده افغانی می‌شود. هم‌چنین کسانی که می‌خواهند خدمات ماهواره اینترنت از طریق تلفن (افغان تلکام) داشته باشند، در ازای هزار افغانی در ماه ارایه خواهد شد.»

مخابرات در افغانستان رشد چشم گیری داشته است

بنا به این گزارش، افغانستان در سال های اخیر در عرصه مخابرات پیشرفت چشم‌گیری داشته‌‌است. آوردن شبکه فیبر نوری در این کشور و اتصال آن با کشورهای منطقه از جمله تاجیکستان و ازبکستان، زمینه‌های خوبی را برای آینده استفاده از اینترنت در افغانستان فراهم کرده‌است.

فیبر نوری وسیله‌ای است که اطلاعات و داده‌ها را از طریق نور با سرعت بالا انتقال می‌دهد و قیمت آن به تناسب سایر راه‌های ارتباطی ارزان‌تر است.

به گزارش وزارت مخابرات افغانستان، یکی از عرصه‌های که بیشترین سرمایه‌گذاری در آن شده، بخش مخابرات در این کشور است، و یکی از عمده‌ترین پروژه‌ها در این عرصه، فیبر نوری بوده که در سال 2007، با سرمایه‌گذاری هفتاد میلیون دلاری حکومت آغاز شد.

این پروژه هم اکنون هفده ولایت و 68 ولسوالی افغانستان را با هم ارتباط داده است.

وزارت مخابرات افغانستان می‌گوید، درحال حاضر بیش از یک میلیون نفر در افغانستان به اینترنت دسترسی دارند و استفاده از تلفن همراه در میان افغان‌ها، به حدود یازده میلیون نفر می‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment