Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
پس‌کوچه تماشا

«اجرای «باغ آلبالو» در پکن»

2011 September 02

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

majid.b@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«حکم» در برج آزادی به روی صحنه می‌رود

برج آزادی از نیمه شهریور ماه میزبان نمایش «حکم» نوشته «نیکلای اوردمان» به کارگردان «مصطفی عبداللهی» می‌شود.

به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، این نمایش که با حضور 12 بازی‌گر اصلی و 15 بازی‌گر غیر‌اصلی در تالار اصلی برج آزادی روی صحنه می‌رود، دوره‌ای را روایت می‌کند که با انقلاب روسیه حزب کمونیست روی کار آمده و مردم درگیر مشکلاتی می‌شوند که حزب برای‌شان به بار آورده است.

«منیژه گلچین»، «عباس توفیقی»، «محمد پور‌حسن»، «ناصر آشوری»، «ژاکلین آواره»، «فرناز جهانسوز»، «ویدا جداییان»، «محمد ساربان»،«سایه کبیری»، «علیرضا فراهانی» و… از جمله هنرمندانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش «حکم» به کارگردانی «مصطفی عبداللهی» از 15 شهریورماه در تالار اصلی برج آزادی روی صحنه می‌رود و علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه ساعت 20 به تماشای این نمایش بنشینند.

«محمدعلی کشاورز» پس از 22 روز به منزل بازگشت

با بهبود وضعیت جسمانی «محمدعلی کشاورز»، وی از بیمارستان آتیه مرخص شد و پس از 22 روز به منزل بازگشت.

«علی کشاورز» برادر «محمدعلی کشاورز» گفت: «وضعیت جسمانی برادر رو به بهبود است و با نظر پزشکان از بیمارستان پس از 22 روز مرخص و به منزل منتقل شد.»

وی درباره وضعیت عمومی او توضیح داد: «ایشان هنوز قادر به حرکت نیست، زیرا با عمل جراحی پین در پای ایشان قرارداده شده و باید شکستگی کاملن خوب شود تا بتوانند حرکت کنند و قدم بردارند.»

کشاورز در پاسخ به این سوال که به عمل جراحی دیگری برای خارج کردن پین‌ها نیاز است یا خیر؟ گفت: «همه‌چیز به نظر پزشکان و جوش خوردن استخوان بستگی دارد. پس از مدتی باید دوباره از پا عکس‌برداری شود تا درباره جراحی بعدی و درآوردن پین‌ها یا درنیاوردن آن‌ها توسط پزشکان متخصص تصمیم‌گیری شود.»

«محمدعلی کشاورز» براثر شکستگی در استخوان ران در بیمارستان آتیه بستری و پس از 22 روز با نظر پزشکان از بیمارستان مرخص شد.

«اسب‌های پشت پنجره» در تلفیقی از تاتر و فن‌آوری بازخوانی می‌شود

به گزارش باش‌گاه خبری «توانا»، این نمایش که مهر و آبان‌ماه آینده درفضای باز پارکینگ تالار وحدت اجرای عمومی می‌شود، یک اجرای محیطی و چند رسانه‌ای است که با استفاده از عناصر محیطی، فضا و معماری مکان اجرای خود تولید شده است.

در این اجرا که یک نمایش بینا رشته‌ای با تلفیق هنرهای تجسمی، تاتر و موسیقی با علم و فن‌آوری ربوتیک است، یک بازخوانی مجدد از متن «اسب‌های پشت پنجره» ویسنی یک به عمل آمده است و «هادی کمالی‌مقدم» با «مینا بزرگمهر» بازی‌گران اصلی آن هستند که در کنار تعدادی بازی‌گر جوان تاتری ایده‌های خود را به صحنه می‌برند.

«مینا کمالی» طراح هنری این اجرا است و «فرشاد فزونی» آهنگ‌سازی و طراحی صدای این نمایش را به عهده دارد. «سارا سجادی» دست‌یار کارگردان این اجراست و «رضا بهجت» در مقام طراح نور، «پیمان‌ پورحسین» نیز در مقام طراح پوستر و بروشور با گروه نمایش هم‌کاری دارند.

این گروه نمایشی هم‌اکنون مشغول سپری کردن تمرینات خود در مجموعه آزادی تهران هستند تا برای مهرماه نمایش خود را اجرا کنند.

گروه‌های نمایشی در اداره تاتر تمرین می‌کنند

تعدادی از گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده در بخش بازبینی هشتمین جشن‌واره سراسری تاتر ماه تمرینات خود را در اداره برنامه‌های تاتر آغاز کرده‌اند.

با توجه به تفاهم‌های انجام گرفته میان مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعدادی از گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده در بخش بازبینی هشتمین جشن‌واره سراسری تاتر ماه با هم‌کاری مدیریت اداره برنامه‌های تاتر تمرین آثار نمایشی خود را در این مکان آغاز کرده‌اند.

اجرای «زنی از گذشته» در ایرانشهر از سر گرفته شد

با اتمام تعطیلات 5 روزه تماشاخانه ایرانشهر گروه نمایش «زنی از گذشته» اجراهای خود را آغاز می‌کنند.

نمایش «زنی از گذشته» به کارگردانی «محمد عاقبتی» هر روز ساعت 18 در سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر با حضور بازی‌گرانی چون «پانته‌آ بهرام»، «رامبد جوان»، «سحر دولت‌شاهی»، «سعید چنگیزیان» و «الهام کردا» به روی صحنه می‌رود.

اقتباسی از «اتللو» در ایرلند

دوبلین به تماشای اقتباسی از «اتللو» خواهد نشست. به گزارش ایران تاتر، اقتباسی از اثر «ویلیام شکسپیر» به کارگردانی «جینترز دورفر» و با بازی تنها دو بازی‌گر در پایتخت ایرلند به صحنه می‌رود.

این اثر که «اتللو او کیست» نام دارد با بازی بازی‌گری از ساحل عاج، «فرانک ادموند یائو» (اتللو) و بازی‌گری آلمانی، «کورنلیا دور» (دزدمونا)، در جشن‌واره اولستر بانک دوبلین اجرا می‌شود. این اقتباس که بیش‌تر سبقه‌ای سیاسی دارد، در سال 2009 جایزه نخست جشن‌واره تاتر ایمپولس آلمان را از آن خود کرده و با استقبال زیادی در اروپا روبه‌رو شده بود. اجرای کنونی که به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی عرضه می‌شود، از 15 تا 17 مهرماه به صحنه می‌رود. بازی‌گران لباس‌های مدرن به تن دارند و صحنه کاملن خالی است.

«اتوبوسی به نام هوس» در برادوی

به گزارش سایت ایران تاتر، برادوی در انتظار دیدن اجرایی از اثر «تنسی ویلیامز» است. اخیرن دو بازی‌گر دیگر به جمع گروه تولید «اتوبوسی به نام هوس» پیوسته‌اند. بازی‌گر مطرح تاتر برادوی که دوبار نامزد جایزه تونی شده، «دافنه روبین وگا» نقش «استلا» را ایفا می‌کند و بازی‌گر سینما و تلویزیون آمریکا، «وود هریس» نیز نقش «هارولد میشل» را برعهده دارد. نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان و مدیر تاتر «مک کارتی»، «امیلی مان» کارگردانی این اجرا را به انجام می‌رساند.

«ترنس بلنکارد» ساخت موسیقی «اتوبوسی به نام هوس» را انجام می‌دهد. انتظار می‌رود که این اجرا بهار آینده در تاتر «تی بی آ» به روی صحنه رود.

جشن‌واره نمایش‌های خیابانی در سوئیس

شهر زوریخ میزبان جشن‌واره بین‌المللی تاتر و هنرهای نمایشی است. به گزارش سایت ایران تاتر، جشن‌واره بین‌المللی تاتر و هنرهای نمایشی «زوریخ» هم‌اکنون در بزرگ‌ترین شهر سوئیس در حال برگزاری است. این جشن‌واره که دو هفته و نیم به درازا می‌انجامد، هر ساله از نیمه‌های ماه اوت مهمان شهر «زوریخ» است و اجرای نمایش‌های تجربی را در بر می‌گیرد. در طول برگزاری این جشن‌واره انواع نمایش‌های خیابانی، آکروبات، حرکات موزون و موسیقی در خیابان‌های زوریخ عرضه می‌شوند.

جشن‌واره «زوریخ اسپکتاکل» از سال 1980 کار خود را در همین شهر و در ابعاد کوچک‌تر به عنوان گردهمایی گروه‌های مستقل تاتری آغاز کرد. از آن پس هر ساله بین 20 تا 25 گروه نمایشی از سراسر جهان برای اجرای آثارشان دعوت می‌شوند. هم‌اکنون پنج نقطه مختلف شهر به محل عرضه دایمی آثار اختصاص یافته‌اند.

اجرای «باغ آلبالو» در پکن

هنرمندان روسیه آثار برخی از نمایش‌نامه‌نویسان کشورشان را در پایتخت چین به صحنه می‌برند.

به گزارش سایت ایران تاتر، بازی‌گران «هنر تاتر مسکو» اجرای سه نمایش از مولفان روسیه را از 24 مردادماه و به دعوت تاتر «مردم چین» و در همین تاتر آغاز کرده‌اند.

این نخستین بار است که «هنر تاتر مسکو» برای اجرای سه شاه‌کار خود به چین سفر می‌کند. «باغ آلبالو» اثر چخوف، «گارد سفید» اثر «میخاییل بولگاکف» و «زندگی کن و به یاد آور» اثر «والنتین راسپوتین» سه نمایش محصول «هنر تاتر مسکو» هستند که تا 30 مردادماه در پکن اجرا شدند.

گفتنی است مدیران تاترهای این دو کشور هم‌اکنون در حال انجام گفت‌وگوهایی برای تبادل دانش‌جو میان خود به سر می‌برند. پکن در همین راستا اقدام به برگزاری نمایش‌گاه عکسی درباره تاریخ «هنر تاتر مسکو» نیز کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,