Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«خبرهای دوم سپتامبر ۲۰۱۱»

2011 September 02
معمر قذافی، در تازه‌ترین پیام:

«به مقاومت در برابر هجوم بیگانگان به لیبی ادامه دهید»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 1 سپتامبر، معمر قذافی، رهبر متواری لیبی، در یک پیام تلویزیونی که از طریق یک شبکه سوریه‌ای پخش می‌شد مجدد از حامیان خود خواست تا در برابر آن‌چه وی «هجوم بیگانگان» خوانده است مقاومت و ایستادگی کنند.

به گزارش الجزیره، این پیام تلویزیونی که از شبه سوریه‌ای الرای پخش می‌شد، معمر قذافی به حامیان خود گفت در برابر خارجی‌هایی که قصد استعمار لیبی و منابع آن را دارند مقاومت و آن‌ها را از سرزمینشان بیرون کنند.

از سویی دیگر مراد مدلسی، وزیر خارجه الجزایر ، یکی از دو همسایه غربی لیبی اعلام کرد در صورتی که شورای ملی انتقالی لیبی بتواند حکومتی تشکیل دهد که همه مناطق این کشور را نمایندگی کند‌، الجزایر آماده به رسمیت شناختن آن است‌.

به گزارش رادیو فرانسه 1، مدلسی ضمن تایید ورود چند تن از اعضای خانواده رهبر رژیم سابق لیبی به الجزایر، تاکید کرد کشور متبوعش به معمر قذافی پناهندگی نخواهد داد.

این در حالی است که روزنامه جزایری «الوطن» چاپ روز چهارشنبه نوشت «دولت الجزایر این احتمال که معمر قذافی برای حفظ جان خود به شاخه شمال آفریقای شبکه القاعده بپیوندد بسیار نگران است.»

گفتنی است که سه تن از فرزندان قذافی به نام‌های هانیبال، محمد، عایشه، به هم‌راه صفیه همسر دوم او پس از فتح طرابلس توسط انقلابیون به الجزایر پناه بردند.

هم‌زمان در تحولی دیگر یکی از اعضای ارشد شورای ملی انتقالی لیبی اظهار داشت که به رهبران قبایل در شهر سرت یک هفته دیگر مهلت داده خواهد شد که این شهر را به صورت مسالمت‌آمیز تحویل شورا دهند.

شهر سرت آخرین پای‌گاه عمده نیروهای وفادار به معمر قذافی است.

مخالفان آقای قذافی پیش‌تر تا روز شنبه به این نیروها مهلت داده بودند که خود را تسلیم کنند.

اما عضو ارشد شورای ملی انتقالی گفت که رهبران قبایل سرت، با وجود این‌که متوجه شده‌اند که مقاومت امکان‌پذیر نیست، هنوز نتوانسته‌اند نظامیان وفادار به قذافی را متقاعد کنند.

از سویی دیگر نشست بین‌المللی «دوستان لیبی» برای بررسی آینده این کشور با میزبانی مشترک نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پاریس، شام‌گاه پنج‌شنبه، آغاز می‌شود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و نمایندگان چین و روسیه از دیگر شرکت‌کنندگان در این نشست هستند.

……………………………………………….

علارغم وضعیت وخیم جسمانی،

«انتقال ذهابیان، فعال دانش‌جویی به سلول انفرادی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، اشکان ذهابیان دانش‌جوی محروم از تحصیل دانش‌گاه فردوسی مشهد در دومین روز از اعتصاب غذای خود و در حالی‌که در شرایط جسمی نامناسبی به‌سر می‌برد، به سلول انفرادی منتقل شده است.

به گزارش جرس، این عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت که در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی، وضعیت وخیم زندان و شرایط غیر‌انسانی نگه‌داری‌اش در زندان متی کلای بابل، از سحرگاه سه‌شنبه اعتصاب غذا کرده است، ساعت یک و نیم ظهر روز چهارشنبه در دومین روز اعتصاب غذایش وضعیتش وخیم گزارش شده و بدون رسیدگی پزشکی به سلول انفرادی زندان متی کلا منتقل شده است.

از سویی دیگر خانواده ذهابیان با مراجعه و تماس با مقامات محلی خواستار رسیدگی فوری پزشکی به فرزندشان شده‌اند.

اشکان ذهابیان گفته است که به علت «غیرقانونی بودن ادامه بازداشتش و در اعتراض به بلاتکلیفی در پرونده جدیدش در دادگاه انقلاب بابل»، تنها در صورت «آزادی» اعتصابش را خواهد شکست.

گفتنی است اشکان ذهابیان دانش‌جوی محروم از تحصیل دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و وضعیت نامناسب در زندان بابل، اعتصاب غذای نامحدود کرده است.

………………………………………………

در جریان نشست روز پنج‌شنبه:

«۱۵ میلیارد دلار از پول‌های لیبی آزاد شد»

خبر/ رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه نمایندگان حدود ۶۳ کشور جهان، جلسه گروه دوستی لیبی را برگزار کردند و نیکولا سرکوزی هم اعلام کرد سرنوشت قذافی را باید مردم لیبی مشخص کنند. وی افزود: «این تصمیم مردم لیبی است که قذافی را در دادگاهی در آن کشور و یا در دادگاه کیفری بین‌المللی محاکمه کنند. این تصمیم را خودشان باید بگیرند.»

نیکولا سرکوزی در جریان  این نشست اعلام کرد فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی با هم‌کاری سازمان ملل، پول‌های مسدود شده لیبی را آزاد می‌کنند تا برای کمک به آن کشور به مصرف برسد. وی افزود که حدود ۱۵ میلیارد دلار پول تا کنون از توقیف خارج شده است.

 رییس جمهوری فرانسه گفت: «ما تمامی اجماع لازم برای کمک به لیبی را به دست می‌آوریم و با متحدان خود بر روی سوریه متمرکز خواهیم شد تا کشتار غیرنظامیان و شهروندان این کشور به دست حاکمیت بشار اسد را متوقف کنیم.»

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل هم تاکید کرد اولین کار مهم، اقدامات بشردوستانه است چرا که در هشت ماه گذشته، حدود ۸۶۰ هزار تن از لیبی گریخته و خانه‌های خود را از دست داده اند. وی افزود: «حتا کارگرها و نیروهای کار ماهر و حرفه ای هم فرار کرده اند که باید موجبات بازگشت آن‌ها به کشور و آماده کردن شرایط برای بازسازی را فراهم کرد.»

…………………………………………

در اعتراض به شمار گسترده اعدام‌ها،

«خروج یک سازنده دیگر جرثقیل از ایران»

خبر/ رادیو کوچه

مارکت واچ (MARKET WATCH) سایت اینترنتی اطلاعات مالی، زیر عنوان کانکرینز (KONECRANES) به معامله جرثقیل با جمهوری اسلامی پایان می دهد و به پنجمین سازنده ای تبدیل می‌شود که در واکنش به درخواست اتحاد علیه ایران اتمی (UANI )، از ایران کشور خارج می شود و اعلام می‌کند در اعتراض‌های UANI به اعدام های بی رحمانه و بسیار در ایران متحد شده و با خارج شدن از این کشور پیامی قاطع برای آن فرستاده است.

 کانکرینز و کمپانی‌های دیگر به جمهوری اسلامی نشان می‌دهند که لطمه به اقتصاد آن کشور کماکان ادامه می‌یابد مگر آن‌که پی‌گیری تسلیحات اتمی را کنار بگذارد، نقض فاحش حقوق بشر را متوقف کند و به حمایت از تروریسم پایان دهد.

کارنامه تکان دهنده جمهوری اسلامی در مورد اعدام‌های علنی از طریق حلق آویز کردن افراد به جرثقیل، در کانون کمپین UANI بوده است.

آقای والاس روز ششم ژوئیه در مقاله ای در لس آنجلس تایمز با عنوان «اعدام‌های بی شمار در ایران» ضمن مطرح ساختن جزئیاتی درباره‌ی چگونگی استفاده جمهوری اسلامی از جرثقیل‌های ساختمانی ساخت خارج برای اعدام از طریق به دارآویختن در ملاء عام از کمپانی‌های جرثقیل سازی خواسته بود با موضع گیری در این زمینه، معاملات خود را با حکومت، تا وقتی که در جامعه بین المللی عضوی متمدن شناخته شود، پایان دهند.

کانکرینز اکنون به کمپانی های تادانو(TADANO)، ترکس( TEREX)، یو ان آی سی( UNIC)، و لیبهر (LIEBHERR) ملحق می‌شود که پیش‌تر در واکنش به درخواست UANI به معاملات خود با جمهوری اسلامی پایان داده اند.

……………………………………………….

در پی پرداخت نشدن اعتبار ساخت،

«توقف احداث پالایش‌گاه تولید بنزین»

خبر/ رادیو کوچه

کاظم وزیری هامانه، وزیر سابق نفت جمهوری اسلامی، در سخنانی تازه به دلایل عدم بهره‌برداری از پالایش‌گاه ستاره خلیج‌فارس پرداخته است.

به گفته هامانه، کلنگ احداث این پالایش‌گاه که از آن با عنوان «پروژه ملی» نام برده می‌شود، در سال ۸۵ زده شده و بعد از ۵ سال در بهترین حالت فقط  ۴۵ درصد  پیشرفت داشته است.

بنا بر گزارش دویچه وله رییس هیت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز، توقف کامل احداث این پالایش‌گاه را تایید کرده است. به گفته آقای هامانه سهم سهام‌داران در احداث این پالایش‌گاه که قرار بوده ایران را از واردات بنزین بی‌نیاز کند، ۳۰ درصد بوده که همه آن پرداخت شده است.

عدم پرداخت سهم ۷۰ درصدی از سوی وزارت نفت که البته اعتبار آن پیش‌بینی شده بود، باعث توقف کامل  پروژه در سال ۸۸ و بی‌کار شدن ۶۲۰۰ نیروی کار مشغول در این پروژه شده است.

کاظم وزیری هامانه استعفای خود از سمت رییس هیت مدیره‌ی ستاره خلیج فارس را هم‌زمان با توقف کامل احداث این پالایش‌گاه در سال ۸۸ دانسته است.

……………………………………………

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء:

«زمین، هوا و دریای ایران برای هر کشور متهاجم تبدیل به جهنم خواهد شد»

خبر/ رادیو کوچه

سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء که به مناسبت دهم شهریور روز پدافند هوایی قبل از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران سخن می‌گفت با تهدید دشمنان ایران را آماده مقابله با مهاجمان دانست.

به گزارش فارس، وی در خاتمه هشدار داد: «اگر دشمنان ما دچار حماقت شوند و در ذهن خود تصور تجاوز به مرزهای کشور را داشته باشند جمهوری اسلامی جهنمی در زمین، فضا و دریا برای آن‌ها خواهد شد و آن‌ها را در آتش خودکامگی‌اشان فرو خواهد برد.»

وی با بیان تاریخچه‌ای از پدافند هوایی ایران و با اشاره به نقش حساس و تعیین کننده یگان پدافند هوایی در دوران جنگ گفت: «امروز با تغییر ماهیت و شکل و الگوی نبردهای آینده و با ابلاغ فرمان رهبری، پدافند هوایی از نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران جدا شد و قرار گاه پدافند هوایی در دهم شهریور سال 87 با همدلی ستاد کل نیروهای مسلح و پی‌گیری ارتش تشکیل شد.»

فرمانده قرار گاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ادامه داد: «اکنون پس از گذشته 32 سال از انقلاب اسلامی و 3 سال از تشکیل این قرار گاه شاهد هستید با تجمیع توان کلیه نیروها به خودکفایی در تامین نیازهای پدافند هوایی با استفاده از پتانسیل داخلی در حد مطلوبی در مرزهای فناوری دنیا نائل شدیم و می‌توانیم ثابت کنیم که نه تنها تحریم‌های اعمال شده تهدیدی برای کشورمان نبوده بلکه فرصتی مغتنم در شکوفایی و خود باوری بوده است.»

…………………………………………….

توسط طالبان،

«ربوده شدن ده ها نوجوان پاکستانی را در مرز افغانستان»

خبر/ رادیو کوچه

مقامات پاکستانی روز جمعه گزارش کردند که پیکارجویان طالبان بیش از سی کودک و نوجوان دوازده تا هجده ساله پاکستانی را که به اشتباه از مرز عبور کرده و وارد خاک افغانستان شده بودند ربوده و با خود برده اند.

این حادثه روز پنج‌شنبه و در مناطق شمال غرب پاکستان روی داد که از جمله مناطق با حضور گسترده و فعالیت پیکارجویان اسلام‌گرا در پاکستان محسوب می شود.

ربوده شدگان در دومین روز از تعطیلات عید فطر برای تفریح و پیک نیک به طور گروهی به ناحیه ای در منطقه قبیله ای باجور رفته بودند.

به گفته مقامات محلی، ریش سفیدان محلی پیش از مطلع ساختن مقامات دولتی کوشیده بودند از طریق مذاکره با ربایندگان، امکان رهایی این نوجوانان را فراهم آورند.

به گزارش بی بی سی در ظاهر تعدادی از ربوده شدگان بزرگ‌تر موفق شدند از چنگ ربایندگان بگریزند و خانواده‌های خود را از ماجرا مطلع سازند.

مقامات پاکستانی پیش از این نیز طالبان را به گروگان‌گیری به منظور اخاذی متهم کرده بودند.

پاکستان و افغانستان دارای مرز مشترکی به طول دو هزار و چهارصد کیلومتر هستند که بخشی از آن تحت نظارت موثر مرزبانان نیست و پیکارجویان به سهولت قادر به رفت و آمد بین خاک دو کشور هستند.

……………………………………………

این‌بار در شهر مشهد روی داد:

«بازداشت جوانان به جرم آب بازی»

خبر/ رادیو کوچه

صبح امروز جمعه، یازدهم شهریور ماه، بیش از ۲۰۰ جوان در پارک ملت شهر مشهد در کنار حوضچه «چشم» جمع و آماده تفریح و آب بازی می‌شدند که با یورش نیروهای امنیتی تعدادی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش وب سایت هرانا، نیروهای امنیتی که به شکل نامحسوس در پارک و با لباس ورزش آماده بودند با حضور جوانان در پارک به بازداشت ده‌ها نفر از آن‌ها پرداختند.

نیروهای امنیتی در این بازداشت‌ها با شدت با جوانان برخورد و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

هنوز از نام و تعداد دقیق دستگیر شدگان اطلاعی در دست نیست.

………………………………………

در پی نپذیرفتن عذرخواهی از ترکیه،

«سفیر اسراییل از آنکارا اخراج شد»

خبر/ رادیو کوچه

ترکیه امروز سفیر اسراییل را به علت خودداری این کشور از عذرخواهی به خاطر درگیری در کشتی مرمره اخراج کرد. یک وزیر دولت ترکیه با تایید این خبر گفت، آنکارا سطح نمایندگی دیپلماتیک خود را با تل آویو تقلیل می‌دهد.

به گفته این منبع، ترکیه هم‌چنین همه توافق‌نامه‌های نظامی خود را با اسراییل به حال تعلیق درآورده است.

تصمیم ترکیه مبنی بر اخراج سفیر اسراییل از آنکارا پس از آن اتخاذ شد که سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد متوقف کردن کشتی مرمره توسط اسراییل قانونی بوده است.

در این گزارش تصریح شده است دولت ترکیه می توانست اقداماتی صورت بدهد که مانع از بروز درگیری در کشتی مرمره شود. این گزارش بیش از آنکه ترکیه را راضی کند، سبب خشنودی اسراییل شده است.

تا کنون ترکیه خواستار آن بوده است که اسراییل به علت کشته شدن شهروندان ترکیه در این درگیری عذرخواهی کند. اسراییل بارها در این مسیر حرکت کرد اما در نهایت از عذرخواهی رسمی از ترکیه خودداری کرد و تاکید نمود عذرخواهی درست نیست زیرا این اقدام در دفاع از خود بوده است.

اسراییل و ترکیه متحدانی راهبردی در منطقه بوده‌اند. تنش در روابط آنکارا و تل آویو برای آمریکا نگران کننده است زیرا اسراییل و ترکیه از متحدان واشنگتن به شمار می‌روند و تنش در مناسبات آن‌ها در شرایطی که قیام‌های عربی در منطقه در جریان است، به نفع آمریکا و متحدانش نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,