Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

«اگر مردم ما را نخواهند، می‌رویم»

2009 December 07

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با چهار تشکل دانشجویی در مشهد حضور یافت و در جمع آن‌ها سخنرانی کرد. وی در سخنرانی خود اظهار داشت: «از شرایطی که در کشور می گذرد راضی نیستم و مناسب نیست قشر نوپا و نخبه از نظام جدا شود.»
به گزارش خبرآن‌لاین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که همیشه با افراط و تفریط مخالف بوده‌ گفت: «اگر اعتدال در جامعه حاکم باشد بسیاری از مسایل قابل حل است. اما همیشه یک جریان افراطی گاهی در راست و گاه در چپ نمی گذارد مسایل حل شود، درحالی که اکثریت جامعه ما اعتدال را می‌خواهد.»
هاشمی تصریح کرد: «بنده ساکت نیستم ولی اکنون در شرایطی قرار داریم که حرف زدن تحمل نمی‌شود و سخن گفتن ما برای جامعه مفسده دارد.»
وی با اشاره به نماز جمعه خود در پس از انتخابات افزود: «بنده دیدگاه خودم را در نماز جمعه که اقامه کردم گفتم که آن هم مبنایش قرآن است.»

انقلاب ما براساس اسلام و قرآن بوداما برخی اصول گرایان این صحبت‌ها را قبول ندارند و فکر می‌کنند رای مردم زینتی است

وی ادامه داد: «انقلاب ما براساس اسلام و قرآن بوداما برخی اصول گرایان این صحبت‌ها را قبول ندارند و فکر می‌کنند رای مردم زینتی است.»
به گفته هاشمی، پیامبر اکرم زمانی به حضرت علی فرمودند که شما حق ولایت از طرف خدا داری ولی اگر مردم قبول نکردند تو خودت را تحمیل نکن. امام خمینی هم مدام تاکید داشتند اگر مردم جمع شدند ما می‌توانیم کاری کنیم.
هاشمی ادامه داد: «بعد از 15 خرداد هم که رژیم پهلوی مردم را قتل عام می‌کرد بعضی‌ها پیشنهاد حمله‌های مسلحانه را دادند ولی امام نمی‌پذیرفتند. مردم بودند که انقلاب را پیروز کردند. در جنگ هم اگر مردم نمی‌آمدند ارتش شکست می‌خورد.»
هاشمی با اشاره به رفراندم قانون اساسی جمهوری اسلامی در پس از پیروزی انقلاب گفت: «در الجزایر 20 سال بعد این کار انجام شد. ضمن این که تمام ارکان حکومت در جمهوری اسلامی مستقیم و غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند.»
وی اظهارداشت: «مردم ایران معتقد و مسلمانند اگر ما را می‌خواهند حکومت می‌کنیم و اگر نمی‌خواهند می‌رویم»
وی در پاسخ به دانشجویی درباره این که از نظر شما در انتخابات تقلب شده است یا نه، گفت : «دوستان قاطع می‌گویند تقلب شده ولی من گفتم تردید دارم، اما بعدن به من خرده گرفتند چرا چنین حرفی زده‌ام. معتقدم راه درست آن بود که به تردیدها جواب دهیم لذا با توجه به تجربه 50 ساله‌ام پیشنهاد کردم زندانی‌ها آزاد شوند و از آسیب دیدگان دلجویی شود.»
هاشمی تصریح کرده است: «ما برای همه چیز قانون داریم البته خیلی از قوانین نیازمند اصلاح است اما اگر همه همین قانون را بپذیرند و به آن عمل شود مشکلات قابل حل است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,