Saturday, 18 July 2015
02 December 2021

«خبرهای چهارم سپتامبر ۲۰۱۱»

2011 September 04

در اعتراض به قانون مالیات بر ارزش افزوده،

«ادامه تعطیلی پارچه‌فروشان بازار تهران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بنکداران و طاقه‌فروشان پارچه در بازار تهران در اعتراض به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده هم‌چنان مغازه‌های خود را بسته و به اعتصابشان ادامه داد‌ه‌اند.

به گزارش ایسنا، این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که صبح روز شنبه، 3 سپتامبر، برخی از مسوولان ذیربط، طی نشستی در مسجد ملک بازار تهران از بنکداران و طاقه‌فروشان پارچه خواسته بودند که مغازه‌های خود را باز کنند.

احمد کریمی اصفهانی، دبیر کل جامعه انجمن‌های اسلامی بازار و اصناف ایران گفت که این جلسه آرام برگزار شد، اما صنف پارچه فروش به دلیل «توهین‌هایی» که به آن‌ها شده بود، ابراز ناراحتی کردند.

آقای کریمی اصفهانی به دیدار اخیر بنکداران پارچه در شب عید فطر با نمایندگان در مجلس اشاره کرد و گفت که اشکالات در این ملاقات مطرح شد، اما همه مسایل حل نشد.

وی افزود، اکثر پارچه فروشان می‌گویند که مالیات بر ارزش افزوده چند بار پرداخت می‌شود، در صورتی که براساس قانون، این مالیات باید یک بار و از مصرف‌کننده اخذ شود.

سه روز پیش برخی رسانه‌های دولتی گزارش داده بودند که تعطیلی پارچه فروشان از این راسته فراتر رفته و به توقف فعالیت بخش قابل توجهی از بازار تهران منجر شده است.

………………………………………………

ادامه بحران در روابط ترکیه و اسراییل،

«ترکیه، اسراییل را به دیوان بین‌المللی دادگستری می‌برد»

خبر / رادیو کوچه

ترکیه با رد یافته‌های گزارش سازمان ملل متحد گفته است که ماجرای محاصره دریایی غزه و حمله کماندوهای اسراییلی به کشتی امدادرسانی را در دیوان بین‌المللی دادگستری مطرح می‌کند. در جریان این حادثه 9 شهروند ترکیه کشته شدند.

احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفته است گزارش سازمان ملل متحد که محاصره دریایی غزه را قانونی دانسته بود، غیرقابل پذیرش است.

این اظهارات یک روز پس از آن مطرح می‌شود که آنکارا سفیر اسراییل را اخراج کرد و هم‌کاری‌های نظامی خود با تل آویو را به حال تعلیق در آورد.

آقای داود اوغلو گفته است که گزارش سازمان ملل متحد که توسط جفری پالمر، نخست وزیر پیشین نیوزیلند و آلوارو اوریبه، رییس جمهوری پیشین کلمبیا، تهیه شده به تایید سازمان ملل نرسیده است و بنابراین التزام قانونی ندارد.

وی در مصاحبه با تلویزیون دولتی ترکیه گفت تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری لازم الاجراست و آنکارا خواهان تحقیق این موضوع توسط این دیوان است.

وزیر خارجه ترکیه گفت که روند قانونی برای طرح این اختلاف در دیوان بین‌المللی دادگستری این هفته آغاز خواهد شد.

این دیوان یکی از سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد و در لاهه مستقر است و برای حل اختلاف بین دولت‌ها ایجاد شده است.

روز شنبه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و وزارت خارجه آمریکا نیز اظهار امیدواری کردند که ترکیه و اسراییل راهی برای بهبود «روابط قدیمی» خود پیدا کنند.

………………………………………………

بنا بر اسناد ارایه شده به دیده‌بان حقوق بشر

«هم‌کاری نزدیک سازمان‌ اطلاعاتی آمریکا با حکومت قذافی»

خبر / رادیو کوچه

اسناد و مدارک یافت‌شده در یک ساختمان دولتی در طرابلس روز شنبه، 3 سپتامبر، نشان از هم‌کاری‌های نزدیک میان حکومت سرهنگ معمر قذافی و سرویس‌های اطلاعاتی غربی، از جمله سازمان اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا دارد.

این اسناد و مدارک به دست دیده‌بان حقوق بشر رسیده است.

این سازمان حقوق بشری می گوید این مدارک، ارتباطات میان سازمان اطلاعات لیبی و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا، ام‌آی‌سیکس، و دیگر سازمان‌های اطلاعاتی غربی را نشان می‌دهد.

یک مقام رسمی دیدبان حقوق بشر که این مدارک را دیده، سیا را متهم کرده که چند زندانی متهم به اقدامات تروریستی را به حکومت قذافی برگردانده و نیروهایش در زمان بازجویی از این افراد حضور داشتند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا با کم اهمیت جلوه دادن این موضوع گفت که این مسئله به دولت قبلی باز می‌گردد و بریتانیا در حال جاضر توجه خود را به روی آینده این کشور متمرکز کرده است.

یان مارتین، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل امروز به طرابلس، پایتخت لیبی سفر کرده تا در مورد تلاش‌های جامعه جهانی برای کمک به این کشور با مقام‌های شورای ملی انتقالی دیدار کند.

قرار است در این سفر، نحوه کمک سازمان ملل به این شورا بررسی شود.

مقامات جدید لیبی در تلاش برای بازگرداندن زندگی عادی به پایتخت، از مردان مسلح مخالف سرهنگ قذافی که در خیابان های طرابلس به گشت زنی مشغولند، خواسته اند به خانه هایشان بروند.

شورای ملی انتقالی لیبی موفق به جلب حمایت جامعه بین‌المللی شده و قدرت‌های غربی موافقت کرده‌اند که چند میلیارد دلار از دارایی‌های لیبی را که در زمان حکومت سرهنگ قذافی مسدود شده بود، آزاد کنند.

………………………………………………

پس از لغو اتهام تعرض جنسی،

«بازگشت رییس پیشین صندوق پول به فرانسه»

خبر / رادیو کوچه

دومینیک استراوس کان، رییس پیشین صندوق بین‌المللی پول صبح روز یک‌شنبه، چهارم سپتامبر، وارد پاریس، پایتخت فرانسه شده است.

آقای استراوس کان، آن سینکلیر، همسرش و دخترشان، عصر روز شنبه، سوم سپتامبر، خانه اجاره‌ای خود را در نیویورک ترک کرده و به فرودگاه جان‌اف کندی نیویورک رفته بودند.

آقای استراوس کان که پیش از این، یکی از مدعیان احتمالی ریاست جمهوری فرانسه به شمار می‌رفت، از ماه می که در ارتباط با اتهامات مربوط به تعرض جنسی به خدمت‌کار یک هتل، بازداشت شد، در آمریکا به سر می‌برد.

او چند روز بعد از بازداشت در آمریکا، از ریاست صندوق بین‌المللی پول استعفا داد.

ماه گذشته، یک قاضی دادگاه در شهر نیویورک تمام اتهام‌های مطرح علیه او از جمله تعرض جنسی به خدمتکار زن یک هتل را لغو کرد.

گزارش شده است که گذرنامه آقای استراوس کان هفته گذشته به او برگردانده شده است.

او که ۶۲ سال دارد، تمام اتهامات را رد می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، پرونده شکایت مدنی نفیساتو دیالو، خدمت‌کار هتل سوفیتل در منهتن نیویورک و شاکی این پرونده، علیه آقای استراوس کان هم‌چنان در جریان خواهد بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، دومینیک استراوس کان در ماه می گذشته و زمانی بازداشت شد که سوار یک هواپیما به مقصد پاریس شده بود. او یک هفته در زندان به سر برد و ۶ هفته هم تحت بازداشت خانگی بود.

در عین حال، آقای استراوس کان در فرانسه با اتهام مشابه دیگری روبه‌رو است. تریستان بانو، رمان‌نویس فرانسوی، او را به تلاش برای تجاوز جنسی در جریان یک گفت‌وگو در سال ۲۰۰۲ میلادی متهم کرده است.

دومینیک استراوس کان پیش از این به عنوان نامزد اصلی احتمالی حزب سوسیالیست فرانسه برای رقابت با نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهوری کنونی این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال میلادی آینده فرانسه مطرح بود.

………………………………………………

نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

«ادامه هم‌کاری ایران منوط به واکنش مثبت آژانس است»

خبر / رادیو کوچه

نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه، 3 سپتامبر، اعلام کرد که ادامه هم‌کاری ایران با آژانس منوط به واکنش مثبت آژانس و دیگر کشورها است.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر سلطانیه در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: «همان‌طور که در گزارش به آن اشاره شده است، درباره نحوه پرداختن به سوالات آژانس باید بر اساس ملاحظات و معیارهای ایران عمل شود.»

به گفته آقای سلطانیه، در گزارش آقای آمانو گام‌های مثبتی نسبت به گزارش‌های قبلی برداشته شده است و ایران آمادگی رفع ابهامات آژانس را دارد.

نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم‌چنین گفت که ایران قطع‌نامه‌هایی را که مبنای حقوقی ندارند و قابل اجرا نیستند، نمی‌پذیرد.

او گفت که ایران به درج عباراتی در گزارش آقای آمانو مانند این‌که ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق نمی‌کند و یا پروتکل الحاقی را به اجرا در نمی‌آورد اعتراض دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۱۱ شهریور با انتشار گزارشی اعلام کرد که نگران آن است که ایران مخفیانه در حال کار بر روی اجزای یک برنامه سلاح اتمی باشد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس در گزارش خود که در اختیار نمایندگان ۳۵ کشور عضو آژانس قرار گرفت، هم‌چنین نوشت که ایران در حال مستقر کردن تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم در یک پناه‌گاه زیرزمینی است که با استفاده از آن می‌تواند اورانیوم را تا درجات بالاتری غنی کند.

هم‌زمان با سخنان آقای سلطانیه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از رییس آژانس انرژی اتمی خواست که با توجه به قدم‌های مثبت ایران در هم‌کاری با آژانس، از تکرار «مطالب خلاف واقع» خودداری کند.

علا‌الدین بروجردی گفت که «جمهوری اسلامی در راستای شفاف‌سازی، اجازه بازدید معاون مدیرکل آژانس از تاسیسات هسته‌ای کشور را داده است.»

………………………………………………

نایب رییس مجلس شورای اسلامی:

«تندروها می‌خواهند رای‌دهندگان به موسوی را محو کنند»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 3 سپتامبر، محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس شورای اسلامی به انتقاد از افراد «تندرو در میان اصول‌گرایان» پرداخت که قصد دارند رای‌دهندگان به میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران، در انتخابات ریاست جمهوری دهم را «از صفحه روزگار محو کنند.»

به گزارش مهر، آقای باهنر در مصاحبه‌ای‌، افراد مورد انتقاد خود را «اقلیتی در میان اصول‌گرایان» دانست که به عقیده وی به گونه‌ای افراطی از محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند.

این اظهارات در شرایطی عنوان می شود که عده‌ای از نمایندگان حامی آقای احمدی‌نژاد، علی لاریجانی و محمدرضا باهنر، رییس و نایب رییس مجلس هشتم را به کارشکنی در مقابل دولت و حتا هم‌سویی با اصلاح‌طلبان متهم می‌کنند.

محمدرضا باهنر هم‌چنین با اشاره به کسانی که «فشار می‌آوردند که میرحسین موسوی و مهدی کروبی باید اعدام گردند» گفته است: «همین فشارها موجب شد تا آیت‌اله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه مجبور شود در مصاحبه‌ای عنوان کند که من به دنبال دستگیری سران فتنه هستم، اما مقامات عالی رتبه نظام به دنبال این نیستند.»

اشاره آقای باهنر به اظهارات آذر ماه گذشته صادق لاریجانی است که در پاسخ به تعدادی از نمایندگان مجلس که خواستار دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بودند، گفت که آن‌ها را مجرم می‌داند، اما مصالح کلی حکومت را آیت‌اله خامنه‌ای تعیین می کند.

نایب رییس مجلس افزوده است: «ما از تمام راه‌هایی که وجود داشت به آن‌ها گفتیم که نظام صلاح نمی‌داند این افراد بازداشت شوند ولی آن‌ها در پاسخ به ما گفتند که اگر شما هم در مجلس علیه سران فتنه شعار دهید نظام مجبور به پذیرش حکم بازداشت خواهد شد.»

آقای باهنر با ذکر این‌که موافق نیست که اصول‌گرایان مجلس در مقابل نمایندگان اصلاح‌طلب شعار سر بدهند اظهار داشت‌: «برخی از افراد در همین مجلس وجود دارند که می‌گویند هرچه زودتر اصلاح‌طلبان از کلیت حکومت حذف شوند بهتر (است) و همین موضوع اختلاف جدی ما با افراد تندرو در میان اصول‌گرایان مجلس است.»

محمدرضا باهنر هم‌چنین با تاکید بر این‌که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته با وجود این‌که قاطعانه می‌دانسته که محسن رضایی رای نمی‌آورد، به او رای داده است، اظهار داشته که در هیچ زمانی مایل نبوده که میرحسین موسوی انتخاب شود، اما علاقه‌ای هم نداشته که محمود احمدی‌نژاد رای بیاورد.

آقای باهنر در عین حال با اشاره به آن گروه از طرف‌داران محمود احمدی‌نژاد که معتقدند «30 میلیون رای دارند» گفت: «عده‌ای معتقدند که از این 30 میلیون 25 میلیون آن بعد از دورکاری رییس جمهوری فروپاشیده است.»

منظور آقای باهنر از «دورکاری رییس جمهوری»، خانه‌نشینی ۱۱ روزه آقای احمدی‌نژاد در اردیبهشت ماه گذشته است که در پی مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با تغییر حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات توسط رییس جمهوری صورت گرفت.

نایب رییس مجلس شوری اسلامی در قسمت دیگری از مصاحبه خود، با اشاره به طرح سوال از رییس جمهوری اسلامی گفته است: «هر زمانی که ۷۳ نفر از نمایندگان مصمم شوند طرح سوال از رییس جمهوری را مطرح کنند ما یک روز هم معطل نمی‌کنیم. ممکن است به صورت مشورت به طراحان سوال بگوییم که این کار به مصلحت نیست، اما سوال در هیت رییسه مطرح خواهد شد.»

لازم به اشاره است طرح سوال از رییس جمهوری اسلامی، که علی مطهری نماینده اصول‌گرای تهران از طراحان اصلی آن است، در تیر ماه گذشته به امضای ۱۰۰ نماینده رسید و به هیت رییسه مجلس ارایه شد.

با این حال مدتی بعد، برخی نمایندگان مجلس نسبت از احتمال راضی نبودن رهبر جمهوری اسلامی از به جریان افتادن این طرح سخن گفته و از پس گرفته شدن تعدادی از امضاهای آن خبر دادند.

………………………………………………

در پی وضعیت وخیم روحی،

«اقدام به خودکشی بهنام گنجی از دوستان کوهیار گودرزی»

خبر/ رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، بهنام گنجی خیبری، دانش‌جوی 22 ساله دانش‌گاه علمی کاربردی تهران و از دوستان کوهیار گودرزی فعال حقوق بشر، که به تازگی از زندان اوین آزاد شده بود، نیمه شب دهم شهریور به زندگی خود خاتمه داده است.

به گزارش جرس، بهنام گنجی از دوستان کوهیار گودرزی بود که در روز نهم مرداد هم‌راه کوهیار گودرزی و یکی دیگر از دوستانش در منزل شخصی‌اش در تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده بود.

در حالی‌که بهنام گنجی و دیگر دوستش روز 17 مرداد از زندان آزاد شدند، کوهیار گودرزی هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برد. صبح روز دهم مرداد نیز پروین مخترع، مادر کوهیار در شهر کرمان بازداشت شد.

بهنام گنجی در حالیکه سابقه هیچ فعالیت سیاسی نداشت به سلول انفرادی بند 240 زندان اوین منتقل شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

گفته می‌شود به دلیل رفتار نامناسب مسولان زندان در زمان بازداشت منجر به وخیم شدن وضعیت روحی آقای گنجی شد و نیمه‌شب پنج‌شنبه 10 شهریور با خوردن قرص به زندگی خود خاتمه داد.

وی پس از یک هفته بازداشت در سلول انفرادی بند 240 و چندین روز بازداشت در یکی از سلول‌های جمعی بند 209 زندان اوین و بیش‌تر از 10 جلسه بازجویی توسط بازجویان وزارت اطلاعات با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.

به گفته خانواده گنجی خیبری، «از زمانی که بهنام از بازداشت آزاد شده بود به شدت از فشارهای دوران بازداشتش متاثر شده و افسرده بود، به نحوی که همواره ترس از بازداشت داشت.»

بر اساس این گزارش، پیکر بهنام گنجی خیبری جهت تشییع و تدفین به زادگاهش مشهد منتقل شده است. قرار است وی یک‌شنبه صبح در بهشت جواد الائمه شهر مشهد تشییع و تدفین شود.

………………………………………………

در پی درگیری با نیروهای امنیتی،

«بازداشت معترضان به خشک‌شدن دریاچه ارومیه در تبریز و ارومیه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و به گفته‌ی شاهدان عینی، روز شنبه، 3 سپتامبر، درگیری‌هایی میان معترضان به خشک‌شدن دریاچه ارومیه با نیروهای امنیتی و افرادی موسوم به لباس شخصی در شهرهای تبریز و ارومیه صورت گرفته است.

به گزارش هرانا، ماموران امنیتی و پلیس ضد شورش در این دو شهر با تجمع معترضان برخورد کرده و عده‌ای از آن‌ها را بازداشت کرده‌اند.

چند شاهد عینی در تبریز و ارومیه هم در گفت‌وگویی با رسانه‌های خارجی اظهار داشته که شاهد درگیری میان دو طرف بوده‌اند.

تاکنون گزارشی از تعداد بازداشتی‌ها و یا مجروحان احتمالی این درگیری‌ها در دو شهر تبریز و ارومیه ارایه نشده است.

هم‌چنین بر اساس گزارشات شاهدان فضای امنیتی عصر امروز در شهر تهران نیز حاکم شده بود و در برخی میدان‌های اصلی شهر از جمله میدان بهارستان، خیابان‌های اطراف مجلس نیروهای انتظامی حضور داشته‌اند.

………………………………………………

در غرب ایران صورت می‌گیرد،

«دور جدید عملیات سپاه برای برخورد با پژاک»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس اعلام روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، نیروهای این واحد از سپاه پاسداران از روز جمعه، ۱۱ شهریور، دور جدیدی از عملیات نظامی را برای برخورد با گروه پژاک در مناطق مرزی غرب ایران آغاز کرده‌اند.

حمید احمدی، از فرماندهان عملیاتی نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران گفته است که عملیات قبلی نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در این منطقه، به طور مشروط و با درخواست دولت اقلیم کردی عراق در ماه رمضان متوقف شده بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از آقای احمدی در منطقه عملیاتی سپاه پاسداران در غرب ایران آمده است «سپاه با تعیین شروطی، از جمله خروج کامل تروریست‌ها از مناطق مرزی غرب و پرهیز آن‌ها از ارتکاب هر‌گونه عملیات تروریستی در این مناطق، مهلتی یک‌ماهه به آن‌ها داده بود.»

این فرمانده سپاه پاسداران ایران گفته است که پس از اتمام این مهلت یک‌ماهه، دست‌گاه‌های مهندسی نیروی زمینی سپاه روز جمعه شروع به احداث جاده در حاشیه مرزها کردند، ولی اعضای «گروه پژاک» به تیراندازی و پرتاب خمپاره دست زدند که به مرگ دو نفر از نیروهای کرد بومی منجر شد.

او اضافه کرده است که در جریان عملیات سنگینی که نیروی زمینی سپاه از ساعت ۱۶ روز جمعه، ۱۱ شهریور آغاز کرد، حدود ۳۰ نفر از طرف مقابل کشته و زخمی شده‌اند.

حمید احمدی محدوده این عملیات را مرزهای مقابل سردشت و ارتفاعات جاسوسان اعلام کرده است.

………………………………………………

به دلیل ترکیدگی چرخ جلوی هواپیما،

«مجروح شدن محسن رضایی در سانحه در هوایی»

خبر / رادیو کوچه

هواپیمای ایرباس شرکت هواپیمایی ماهان به شماره پرواز 613، که ساعت 22:30 شنبه شب از تهران رهسپار مشهد شده بود، در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد این شهر دچار سانحه شده است.

به گزارش تابناک، این هواپیما به شماره پرواز 613 که محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم یکی از سرنشینان آن بود، نزدیک ساعت 24، به هنگام فرود در باند فرودگاه به علت ترکیدگی چرخ جلو، با مشکل روبه‌رو شد و به سختی فرود آمد.

بنا بر این گزارش، این سانحه تلفات جانی نداشته، اما برخی از مسافران دچار جراحاتی شده‌اند که بلافاصله به درمانگاه منتقل گشته و مداوا روی آنان صورت پذیرفته است.

محسن رضایی که خود نیز از ناحیه دست جراحت برداشته، در گفت‌وگویی ضمن این‌که حال عمومی خود و دیگر مسافران را خوب اعلام کرد، از استرس شدید وارده به سرنشینان هواپیما خبر داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,