Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
یونیسف اعلام کرد:

«سرخک کاهش یافته اما احتمال افزایش وجود دارد»

2009 December 07

بنا به اطلاعیه خبری مشترک یونیسف، سازمان جهانی بهداشت، بنیاد ملل متحد، مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها و صلیب سرخ ایالات متحده، مرگ و میر جهانی ناشی از سرخک  78 درصد کاهش یافته اما احتمال افزایش آن زیاد است و با بیش از ۴۵٠ مورد مرگ در روز هنوز زیاد است. در این اطلاعیه آمده که تاخیر در اقدام، جان میلیون‌ها کودک دیگر را به خطر می‌اندازد.

20091207-soc-sorkhak-unicef

ائتلاف ریشه‌کنی سرخک نیز اعلام کرده است که بین سال‌های ٢٠٠٠ تا ٢٠٠٨ مرگ و میر ناشی ناشی از سرخک ٧٨ درصد کاهش یافته‌است و از ٧٣٣٠٠٠ در سال ٢٠٠٠ به ١۶۴٠٠٠ در سال ٢٠٠٨ رسیده است. با این حال، کارشناسان ایمن‌سازی در جهان هشدار می‌دهند که اگر تلاش‌های مستمر در جهت واکسیناسیون صورت نگیرد این میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

براساس این گزارش، به جز یک منطقه، تمامی‌مناطق جهان دو سال جلوتر به هدف تعیین شده توسط سازمان ملل مبنی بر کاهش ٩٠ درصدی مرگ و میر ناشی از سرخک بین سال‌های ٢٠٠٠ تا ٢٠١٠ دست یافته اند. در کم‌تر از یک دهه واکسیناسیون حدود ٧٠٠ میلیون کودک علیه سرخک از طریق بسیج‌های گسترده ایمن‌سازی و افزایش پوشش ایمن‌سازی منظم از مرگ و میر حدود ۴/٣ میلیون نفر  پیش‌گیری کرده‌است.

دکتر مارگارت چان، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی گفته‌است: «در طول سال‌های گذشته، با  تلاش و تعهد دولت‌ها و اهداکنندگان، دستاوردهای بسیاری به دست آمده‌است. اما با وجود این‌که هنوز ٢ سال تا پایان زمان هدف تعیین شده باقی است، اما نشانه‌هایی از وقفه در این حرکت وجود دارد. وی افزود: «این بیماری بسیار مسری است و  هرگونه کوتاهی در این تلاش‌ها سریعن باعث شیوع آن خواهد شد.»

خانم کتی کلوین، رییس اجرایی بنیاد ملل متحد نیز در این ارتباط گفته است: «ما اطمینان داریم که در سال ٢٠١٠ بیش از هر زمان دیگری کودکان را واکسینه کنیم. سال آینده بسیج ملی ایمن‌سازی در تعدادی از کشورهایی که جمعیت بسیار زیادی دارند از جمله چین، اندونزی، پاکستان، بنگلادش، ویتنام، نیجریه و اتیوپی اجرا خواهد شد. به عقیده ما سال بسیار مهمی‌برای واکسیناسیون علیه سرخک در پیش رو خواهد بود و متاسفانه تعهدات مالی فعلی انتظارات را بر آورده نخواهند کرد.»

طرح ریشه‌کنی سرخک با کمبود بودجه‌ای معادل ۵٩ میلیون دلار در سال ٢٠١٠ مواجه است

طرح ریشه‌کنی سرخک با کمبود بودجه‌ای معادل ۵٩ میلیون دلار در سال ٢٠١٠ مواجه است. اگر این مبلغ تامین نشود مرگ و میر ناشی از سرخک افزایش خواهدداشت. کارشناسان ایمن سازی از این مسئله هراس دارند که کاهش تعهدات سیاسی و مالی منجر به مرگ حدود ١/٧ میلیون نفر ناشی از سرخک بین سال‌های ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ بشود و در مقایسه با ١۶۴٠٠٠ مرگ در سال ٢٠٠٨،  بیش از نیم میلیون نفر تنها در سال ٢٠١٣ جان خود را از دست خواهند داد.

سرخک یکی از مسری ترین بیماری‌ها در جهان به شمار میرود و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر کودکان در جهان است. روزانه ۴۵٠ کودک به دلیل ابتلا به سرخک جان خود را از دست می‌دهند. حتی کودکانی که سالم هستند و از تغذیه خوبی برخوردار هستند، اگر واکسینه نشوند در معرض خطر بیماری‌ و عواقب بهداشتی جدی آن از جمله ذات‌الریه، اسهال و ورم مغزی قرار خواهندگرفت. این بیماری برای جمعیت‌های آسیب پذیر مرگبار خواهدبود، به همین دلیل است که عمده مرگ و میر ناشی از سرخک در کشورهای درحال توسعه روی می‌دهد.

دکتر «توماس ر. فریدن»، مدیر مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها در آمریکا نیز گفت: «علیرغم پیشرفت‌های قابل توجهی که در جهان صورت گرفته‌است، روزانه بیش از ۴٠٠ کودک به دلیل ابتلا به این بیماری که قابل پیش‌گیری است می‌میرند. اگر ما به پیشرفت خود ادامه ندهیم سرخک به سرعت شیوع پیدا می‌کند. ما در آمریکا شاهد این امر بودیم، زمانی‌که  بین سال‌های ١٩٨٩ تا ١٩٩١، حدود ۵۵٠٠٠ مورد ابتلا به سرخک دیده شد و ١٣٠ نفر به دلیل ابتلا جان خود را از دست دادند.»

تنها منطقه‌ای که ممکن است در آن دستیابی به هدف سال ٢٠١٠ به خطر بیفتند، منطقه جنوب شرقی آسیاست که کشورهایی با جمعیت بسیار زیاد مانند هند، اندونزی و بنگلادش قراردارند. مرگ و میر ناشی از سرخک در این کشورها بین سال‌های ٢٠٠٠ تا ٢٠٠٨ ، چهل و شش درصد کاهش داشته‌است. تاخیر در اجرای بسیج گسترده واکسیناسیون در هند که مرگ عده زیادی به دلیل ابتلا به سرخک آنجا رخ می‌دهد، عامل اصلی فقدان پیشرفت است.

خانم آن ونمن، مدیر اجرایی یونیسف گفت: «در سال ٢٠٠٨،  از هر چهار کودکی که بدلیل ابتلا به سرخک می‌مردند، سه کودک در هندوستان زندگی می‌کردند، بنابراین برنامه کشور هند برای تقویت بسیج واکسیناسیون سرخک در  بسیاری بخش‌های این کشور بسیار امیدوار کننده است.»

برای از بین بردن خطر افزایش مرگ و میر ناشی از سرخک، کشورها باید بسیج‌های واکسیناسیون را هر دو تا ۴ سال به راه اندازند

برای از بین بردن خطر افزایش مرگ و میر ناشی از سرخک، کشورها باید بسیج‌های واکسیناسیون را هر دو تا ۴ سال به راه اندازند تا  وقتی که نظام بهداشتی آن‌ها بتواند دو نوبت واکسن سرخک را برای تمامی‌کودکان و هم‌چنین درمان بیماری را فراهم کنند.

«بونی مک الوین کانتر»، رییس هیئت مدیره صلیب سرخ ایالات متحده گفت: «سرخک به شکلی باور نکردنی توانایی برگشت دارد و به موفقیت ما بسیار آسیب می‌زند. اگر ما از مقابله با آن دست برداریم، شیوع این بیماری یک با دیگر به شدت به جریان خواهد افتاد. ما باید بسیار هوشیار باشیم.»

آمار جدید در نسخه چهارم دسامبر «ثبت هفتگی همه‌گیری‌ها»ی سازمان بهداشت جهانی و «گزارش هفتگی مرگ و میر و بیماری‌ها»ی مرکز کنترل بیماری‌های ایالات متحده منتشر خواهدشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,