Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
درپی خبر افزایش نیروهای بین‌المللی در افغانستان

«نگرانی ایران ازحضور پررنگ‌ نیروهای چندملیتی درافغانستان»

2009 December 07

درپی تصمیم ایالات متحده مبنی بر فرستادن 30,000 نیروی تازه به افغانستان، بیش از 20 کشور اعلام داشته‌اند که قصددارند که نیروهای بیشتری را به این کشور بفرستند. با این حال این خبر آن‌چنان به مذاق مقامات سیاسی و نظامی ایران خوش نیامده‌است. آن‌ها برای نارضایتی خود دلایل قابل درکی دارند.

اعزام نیروهای تازه نفس و درخواست کمک آمریکا از هم پیمانان

بی بی سی طی گزارشی خبر داده است که ائتلاف هم پیمان آمریکا در حال بررسی مسئله ی درخواست باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، از هم پیمانان ناتو جهت فرستادن 10,000 نیروی بیشتر به افغانستان  هستند. یک سخن‌گوی ناتو اظهارداشت که قرار است اعضای ناتو سازماندهی و تامین بیش از 5,000 نیرو را برعهده گیرند. البته،بسیاری از کشورهای اروپایی تمایلی برای فرستادن نیروهای بیشتر به این درگیری هشت ساله نشان نداده‌اند.

ایگنازیو لا روسا، وزیر دفاع ایتالیا، در روز 3 دسامبر در گفت و گو با روزنامۀ «کوریر دلا سرا»، اظهار داشت که رم حدود 1,000 نیروی اضافی به افغانستان خواهد فرستاد. این کشور هم اکنون 3,200 سرباز در افغانستان دارد.

روسیه: ما آماده‌ایم تا از این گونه تلاش‌ها پشتیبانی کنیم، انتقال نیروها را تضمین نماییم، در پروژه‌های اقتصادی مشارکت کنیم، و پلیس و ارتش را آموزش دهیم

دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، که پس از دیدار با سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، سخن می‌گفت، اعلام کرد که روسیه نیز سهم خود را در افغانستان ادا خواهد کرد. وی گفت: «ما آماده‌ایم تا از این گونه تلاش‌ها پشتیبانی کنیم، انتقال نیروها را تضمین نماییم، در پروژه‌های اقتصادی مشارکت کنیم، و پلیس و ارتش را آموزش دهیم.»

مجلس آلمان حکمی که به دولت اجازه می‌دهد تا به افغانستان نیرو بفرستد را برای مدت یک سال تمدید کرد؛ اما محدودیت شمار سربازان اعزامی را که هم اکنون 4,500 نفر می باشد، برنداشت.

جیمز آپاتورای، سخنگوی ناتو، اظهار داشت : «اکنون بیش از 20 کشور اعلام کرده‌اند که قصد‌دارند شمار نیروهای خود را در افغانستان افزایش دهند. شکست در افغانستان، اگر به معنی تصرف اکثر بخش‌های افغانستان به دست طالبان نباشد، دست کم به معنای افزایش تصرفات آن و آغاز دوبارۀ جنگ داخلی خواهدبود. براساس آن‌چه که در 24 ساعت گذشته شنیده ایم … تاکنون بیش از 5,000 نیرو داریم.» با این وجود، آپاتورای تأیید کرد که هنوز از نظر شمار مربیان مورد نیاز برای پلیس و ارتش «کمبود های قابل توجهی» وجود دارد.

هنوز معلوم نیست که همۀ منابع اضافی که قرار است از سوی هم پیمانان ناتو تأمین شود، چه تعداد است. انتظار می رود که در دو روز آینده شمار بیشتری از کشورهای عضو ناتو، نظر خود را اعلام نمایند. بسیاری از دولت های ناتو در مورد فرستادن نیرو به افغانستان با شک و تردید همگانی مردم رو به رو می باشند.

ایران خطاب به آمریکا: شکست خواهید خورد

اما از این سو،استراتژی جدید آمریکا در افغانستان نه تنها با استقبال مقام‌های رسمی ایران روبرو نشده، بلکه آن‌ها چشم‌اندازی جز شکست برای تلاش‌های آمریکا و متحدانش در افغانستان پیش‌بینی نمی‌کنند. منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران گفته‌است که بیشتر شدن نیروهای ایالات متحده راه‌گشای بحران افغانستان نخواهد بود.

محمود احمدی‌نژاد نیز در سخنرانی اخیر خود در اصفهان وضعیت نیروهای آمریکایی در افغانستان را در تعبیری غیردیپلماتیک به چهارپایی در گل فرومانده تشبیه کرد و افزود: «به جای آنکه زودتر خود را نجات داده و از‌آنجا بیرون بیایند مجددا لشگرکشی می‌کنند. اگر ۵۰ سال دیگر هم در افغانستان بمانند باز باید با نکبت و ذلت از خاک آنان خارج شوند.» این در حالی است که به عقیده کارشناسان کم‌تر دلیلی وجود دارد که شکست نیروهای خارجی حاضر در افغانستان و تشدید بی‌ثباتی در این کشور در راستای امنیت و منافع ملی ایران باشد، به خصوص که این بی‌ثباتی با قدرت گیری نیروهای طالبان توام باشد که روابط تنش‌آلود با جمهوری اسلامی ایران دارند.

چه چیز ایران را آزار می دهد؟

دویچه وله آلمان در این رابطه آورده است: تجربه‌ی عراق و موفقیت آمریکا و متحدانش در ایجاد حدی از ثبات در این کشور در یکی دو سال اخیر، عمدتن به سود جمهوری اسلامی و کلیتی به نام ایران تمام شده است. مخالفت جمهوری اسلامی با تشدید تلاش‌های آمریکا برای ایجاد ثباتی مشابه در همسایه شرقی ایران (افغانستان) ناشی ازوجود مسایل دیرپا در مناسبات تهران و واشنگتن که باعث می‌شود جمهوری اسلامی ادامه و تشدید حضور آمریکا در افغانستان را در عین حال تهدیدی برای خود تلقی کند و هم‌چنین پیچیدگی شدید وضعیت افغانستان در قیاس با عراق که خود آمریکایی‌ها را هم به گیجی و سردردگمی دچار کرده مقام‌های جمهوری اسلامی را نیز در باره‌ی موفقیت استراتژی آمریکا در حالتی از شک و تردید نگاه داشته و مانع همراهی یا سکوت تاییدآمیزشان نسبت به این استراتژی شده‌است.

پیچیدگی شدید وضعیت افغانستان در قیاس با عراق که خود آمریکایی‌ها را هم به گیجی و سردردگمی دچار کرده مقام‌های جمهوری اسلامی را نیز در باره‌ی موفقیت استراتژی آمریکا در حالتی از شک و تردید نگاه داشته و مانع همراهی یا سکوت تاییدآمیزشان نسبت به این استراتژی شده‌است

ناکامی‌های نظامی نیروهای آیساف و ناتو در افغانستان، کندی و رکود در روند بازسازی در این کشور، قدرت‌گیری بیشتر طالبان در ماه‌های اخیر، روند مخدوش انتخابات ریاست جمهوری که بیش از مشروعیت‌زایی برای کرزای و دولت او، سایش اقتدار و اعتبار آن را به دنبال داشته، و هم چنین جدانبودن بحران افغانستان از رشد تروریسم و بی‌ثباتی در پاکستان همگی از عومل پیچیده شدن بحران افغانستان هستند.این پیچیدگی چشم‌انداز استراتژی جدید آمریکا را هم در ابهام نگه می‌دارد، ابهامی که جمهوری اسلامی ایران نیز متاثر از آن، بر طبل مخالفت با راه‌کارهای واشنگتن می‌کوبد، درحالی که به این شکست می‌تواند به ضرر ایران تمام شود.

پاکستان هم دلایل خود را برای نگرانی از آینده دارد

البته ایران تنها کشوری نیست که از حضور چشم گیر نظامیان چند ملیتی در مرزهای شرقی خود نگران است،بسیاری ازکارشناسان ومسوولان امنیتی پاکستانی این احتمال را مطرح می‌کنند که تصمیم جدید اوباما باعث توقف حرکت اعضای گروه طالبان از پاکستان به افغانستان شود.

العربیه در خبری نگرانی مقامات پاکستانی را گوشزد کرده  و آورده است: «حکومت پاکستان با تصمیم جدید آمریکا مبنی بر اعزام 30 هزارنیروی اضافی به افغانستان محتاطانه استقبال کرده وتاکید کرده‌است که این تصمیم نباید بر پاکستان «تاثیرمنفی» بگذارد.

انتظار می‌رود هم‌زمان با ورود نیروهای جدید آمریکایی به افغانستان گروه طالبان به سمت مناطق قبیله‌نشین پاکستان که معمولن زیرسلطه حکومت مرکزی نیست، عقب‌نشینی کنند.این امر ممکن است در پاکستان و به ویژه در منطقه وزیرستان که شاهد عملیات نظامی ارتش علیه طالبان است، نا امنی بوجود آورد.

کارشناسان پاکستانی می‌گویند برنامه ریزان امورنظامی آمریکا که می‌خواهند نیروهای این کشور را برای نبرد گسترده با طالبان در تابستان آینده آماده کنند ممکن است به دلیل این‌که نمی توانند درآن سوی مرزها ( پاکستان ) با این گروه وارد نبرد گردند با شکست روبه روشوند.
یک مسوول امنیتی درپاکستان گفته‌است:« اعتقاد داریم اعلام سال 2011 به عنوان تاریخ عقب نشینی نیروهای امریکایی از افغانستان تصمیم عاقلانه‌ای نیست. نیروهای طالبان اگر اندکی تعقل کنند نبرد را تا آن تاریخ به تاخیرخواهند انداخت تا این‌که پس از عقب‌‌نشینی نیروهای آمریکایی دوباره هجوم خود را از سربگیرند.»

طلعت مسعود نویسنده وژنرال سابق ارتش پاکستان هم می‌گوید: «افزایش نیروهای آمریکایی ممکن است باعث نفوذ جنگجویان و آوارگان به بلوچستان شود واین باعث گسترده شدن میدان نبرد علیه شبه نظامیان در پاکستان خواهد شد.»

به گفته او این امر ممکن است در این استان که از سال‌ها پیش شاهد فعالیت تجزیه طالبان است ناامنی گسترده بوجود آورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,