Saturday, 18 July 2015
21 March 2023

«بیانیه کمپین بین‌المللی حقوق بشر در روزدانشجو»

2009 December 08

رادیو کوچه

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد که در روز 16 آذرماه، تعداد بسیار زیادی از نیروهای امنیتی و شبه نظامی ضمن پرتاب گازاشک آور، درحال ضرب و شتم و بازداشت دانشجویانی در محوطه دانشگاه‌ها و خیابان‌های اطراف بودند که به مناسبت روز دانشجو دست به تظاهرات زدند.

بنا به این گزارش، درحالی دانشجویان سرکوب می‌شوند که مقامات ایرانی  در تلاشی آشکار برای جلوگیری از جریان یابی اطلاعات و مانع تراشی برای هم‌آهنگی معترضان با یکدیگر، رسانه‌های بین‌المللی را از حضور در تجمع‌ها منع کردند، و اینترنت و ارتباطات تلفن همراه را قطع کردند. سران اصلاحات از حضور در تجمعات اعتراضی منع شدند.

20091208-news-campainehumanright

«ارون رودز»؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران درمورد این حوادث گفت: «این‌که اطلاعات به جامعه بین‌المللی برسد یا نرسد، اما مردم ایران می‌دانند که به سنت‌ها و حقوق بنیادین آن ها بی‌احترامی می‌شود.»

به گزارش اطلاعات رسیده به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی دانشگاه‌ها به همراه نیروهای شبه‌نظامی بسیج علیه معترضین خشونت اعمال کرده‌اند. در برخی از موارد، نیروهای پلیس با لباس شخصی و با استفاده از کارت شناسایی جعلی وارد محوطه دانشگاه‌ها شده و مانع تجمع دانشجویان شده‌اند.

در تهران در دانشگاه‌های امیرکبیر، دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت، دانشگاه هنر، آزاد واحد مرکزی، سوره و دانشگاه آزاد واحد شمال تهران اعتراضات دانشجویی صورت گرفته است. هم‌چنین درشهرستان‌ها در دانشگاه‌های اصفهان، کرمانشاه، شیراز، مشهد، تبریز و دانشکده کشاورزی کرج نیز  تجمعات اعتراضی برپا شد.

نیروهای امنیتی در حالی‌که تلاش می‌کردند که تجمع دانشجویان را در دانشگاه امیرکبیرمهار کنند و آن‌ها را در داخل دانشگاه نگه دارند، در خارج از محوطه دانشگاه با استفاده از گلوله پلاستیکی مانع پیوستن دانشجویان و حامیان آن‌ها می‌شدند.

در میدان ونک نیز تجمعات اعتراضی تشکیل شده و معترضین به سمت رادیو و تلویزیون  به راه افتادند. به گزارش رسیده به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، تجمع‌های اعتراضی دیگری نیزدر هفت تیر ومیدان ولی عصر در تهران  شکل گرفت که معترضین با باتوم و گاز اشک‌آور موردحمله قرارگرفتند.

از حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی؛ سیاستمداران اصلاح‌طلب، در تجمعات اعتراضی ممانعت بعمل آمده و در باره احتمال بازداشت خانگی آنها نگرانی وجود دارد. طبق گزارش‌های رسیده، زهرا رهنورد؛ همسر میرحسین موسوی، در دانشگاه تهران حضور داشته‌است.

ما عمیقن نگران استفاده بی‌مورد خشونت علیه مردم ایران هستیم، مردمی که بر سر راه  آزادی بیان، تجمع و جابجایی آن‌ها مانع ایجاد می‌شود

فائزه هاشمی؛ دختر هاشمی رفسنجانی نیز که در واحد تحقیقات دانشگاه آزاد تهران حضور داشته توسط نیروهای حراست دانشگاه بازداشت و به دانشکده علوم انسانی منتقل شده‌است.

ارون رودز در مورد خشونت‌های این روز گفت: «ما عمیقن نگران استفاده بی‌مورد خشونت علیه مردم ایران هستیم، مردمی که بر سر راه  آزادی بیان، تجمع و جابجایی آن‌ها مانع ایجاد می‌شود.»

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از مقامات ایرانی خواست که آزادی بیان دانشجویان و مردم ایران را رعایت کنند و به تلاش‌های خشونت‌بار برای سرکوب آن‌ها پایان دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,