Saturday, 18 July 2015
01 December 2023

«وقایع و اتفاقات روزدانشجو در ایران»

2009 December 08

رادیو کوچه

در روز 16 آذر به مناسبت روز دانشجو بسیاری از دانشجویان سراسر کشور تجمعات اعتراض آمیزی برگزار نمودند که با واکنش و برخورد نیروهای نظامی و امنیتی و نیروهای لباس شخصی روبرو گردید.

هم‌زمان با برگزاری تجمع ها و تظاهرات دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف در تهران، گزارش‌هایی نیز درباره تظاهرات دانشجویان در چند شهر ایران انتشار یافت. به گزارش سایت‌های دانشجویی، مردم و دانشجویان در دانشگاه‌های تبریز، رازی کرمانشاه، فردوسی و ازاد مشهد، اصفهان، اراک، کرمان، سمنان، اهواز، نجف‌آباد و …اقدام به تجمع و تظاهرات کردند.

در تهران در دانشگاه‌های امیرکبیر، دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت، دانشگاه هنر، آزاد واحد مرکزی، سوره و دانشگاه آزاد واحد شمال تهران اعتراضات دانشجویی صورت گرفته است. هم چنین درشهرستان ها در دانشگاه های اصفهان، کرمانشاه، شیراز، مشهد، تبریز و دانشکده کشاورزی کرج نیز  تجمعات اعتراضی برپا شد.

بنا به گزارش های رسیده، از حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی؛  در تجمعات اعتراضی ممانعت بعمل آمده است . طبق گزارش های رسیده، زهرا رهنورد؛ همسر میر حسین موسوی، نیز در دانشگاه تهران حضور داشته است و با اسپری فلفل مورد حمله قرار گرفته است.

فائزه هاشمی؛ دختر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز که در واحد تحقیقات دانشگاه آزاد تهران حضور داشت توسط نیروهای حراست دانشگاه بازداشت و به دانشکده علوم انسانی منتقل شده و پس از چند ساعت آزاد شده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات ایرانی خواست که آزادی بیان دانشجویان و مردم ایران را رعایت کنند و به تلاش‌های خشونت بار برای سرکوب آن‌ها پایان دهد.

هم‌چنین در شاهرود نیز دانشجویان دانشگاه شاهرود، دست به برگزاری تجمع زدند. این مراسم که در بوستان دانشگاه برگزار شد، دانشجویان با روشن کردن شمع یاد دانشجویان کشته شده در حوادث پس از انتخابات را گرامی داشتند.

در کرمانشاه هم حدود 300 تن از دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه ساعت 11:30 با حرکت در مسیر دانشکده فنی تا ساختمان مرکزی این دانشگاه روز دانشجو را گرامی داشتند.

بنا به گفته منابع آگاه در پی اعتراضات گسترده مردم مشهد در پارک ملت، میدان آزادی و خیابان‌های اطراف دانشگاه فردوسی، صدای تیراندازی شدید از ساعت  8:30  تا 9 امشب در این مناطق شهر مشهد شنیده شده است.

به گزارش شاهدان عینی صدای شدید و ممتد تیراندازی از اطراف دانشگاه فردوسی و پارک ملت مشهد شنیده شده است. تاکنون گزارش موثقی از این که تیراندازی هوایی و یا مستقیم به سمت مردم بوده، منتشر نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,