Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
آیت‌الله مکارم شیرازی

«آن ۱۳-۱۴ میلیون نفر هم افراد این کشورند»

2009 December 08

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با تاکید بر این که باید «آتش بس» بشود، شرط اول برای رسیدن به وحدت را ایجاد یک حالت آرام دانست و گفت: «یک عده افراد که واقعان مورد احترام جامعه هستند و معتدل هستند بنشینند اصول وحدت را بنویسند.»
به گزارش خبرآنلاین، این مرجع تقلید پیش از این نیز خواستار تشکیل هیاتی متشکل از نمایندگان مجلس و نخبگان کشور برای پایان دادن به اختلاف‌های سیاسی شده بود.  اما این توصیه وی عملیاتی نشد.
این مرجع تقلید در پاسخ به سوالی در خصوص راه کار برون رفت از وضعیت فعلی، با بیان این که در جایی که جنگ می‌شود اول نمی‌آیند پیمان صلح را بنویسند، گفت: «در این مواقع اول آتش بس می‌کنند و می‌گویند موافقت کنید مدتی آتش بس شود و فضا که آرام شد، می‌نشینند در فضای آرام گفت و گو می کنند.»
وی ادامه داد:« به عقیده من الان باید یک آتش بس بشود. اگر می‌خواهیم به وحدت برسیم وحدت راه کار دارد. وحدت که می‌گوییم درباره کسانی است که به قانون اساسی، رهبری، اسلام و به منافع کشور اعتقاد دارند. کسانی که به این‌ها اعتقاد دارند می‌توانند به وحدت برسند. شرط اول این است که یک حالت آرام ایجاد شود. بعد یک عده افراد که واقعن مورد احترام جامعه هستند و معتدل هستند بنشینند اصول وحدت را بنویسند. من تصور می کنم راه بسته نیست و بن بستی وجود ندارد.»
‌این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: « یک گروه عظیم اکثریت انتخابات را تشکیل داده‌اند و یک گروه عظیم دیگری اقلیت را. ما باید بین این دو تفاهم ایجاد کنیم. بلاخره آن ها سیزده، چهارده میلیون هستند و افراد این کشورند و اینها هم بیست و چهار، پنج میلیون هستند و مردم این کشورند. در جاهای دیگر به اعداد کم تر از این اهمیت می دهند با دو میلیون و سه میلیون می‌نشینند مذاکره می کنند. باید نشست و مذاکره کرد و شرط آن هم ایجاد یک فضای آرام است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,