Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
حبابی 87 هزار تومانی در سکه طرح قدیم،

«سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در کنترل بازار سکه»

2011 September 14

رامین ملک‌جانی / مقاله وارده

افزایش پیوسته بهای سکه طی روزهای اخیر و رکورد شکنی‌های پی‌در‌پی قیمت با وجود اقدامات بانک مرکزی سیر تحولات بازار را ملتهب ساخته و نگرانی‌های را از بابت تداوم وضعیت موجود در کشور ایجاد کرده است.

گروهی اندکی از کارشناسان داخلی اقدامات بانک مرکزی در کنترل بازار سکه را در موازات با افزایش بهای جهانی طلا می‌بینند اما سایرین معتقدند بانک مرکزی در پیش‌برد اهداف مورد نظر جهت کنترل بازار سکه کشور موفقیت چندانی نداشته که در نتیجه منجر به ایجاد حباب در اثر مابه‌التفاوت بین قیمت به‌دست آمده از قیمت واقعی طلا به منظور ضرب سکه و بهای حال حاضر آن در بازار کشور شده است.

بهمنی رییس کل بانک مرکزی ایران معتقد است نرخ کنونی سکه متعادل بوده و تعیین بهای آن توسط بانک مرکزی متناسب با افزایش ادامه دار قیمت جهانی طلا می‌باشد که با تداوم تحولات جهانی احتمال رشد بهای طلا بسیار زیاد خواهد بود و متعاقب آن قیمت فعلی سکه نیز با رشد سریع‌تری روبه‌رو خواهد شد.

گفته‌های بهمنی در حالی با وجود التهابات قیمت سکه در کشور بیان شده می‌شود که وی اعتقادی به وجود حباب در بازار نداشته و شرایط کنونی را منحصرن به افزایش قیمت جهانی طلا نسبت می‌دهد.

چنان‌چه گفته‌های بهمنی در مورد متعادل بودن بازار سکه و هم‌چنین عدم وجود حباب را با فرمول محاسبه هر سکه بهار آزادی مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم قیمت تمام شده هر سکه بهار آزادی که براساس پارامترهای وزن، عیار، قیمت طلای جهانی، قیمت دلار در بازار آزاد و هم‌چنین حق ضرب هر سکه تعیین می‌شود حدود 548 هزار تومان خواهد شد و با رقم کنونی هر سکه بهار آزادی طرح جدید در بازار که حدود 622 هزار تومان می‌باشد اختلافی 74 هزار تومانی خواهد داشت؛ حال چنان‌چه این اختلاف را در کم‌ترین حد خود که در اثر توزیع و فروش سکه از طریق بانک مرکزی در بانک‌ها به رقم 54 هزار تومان تقلیل پیدا می‌کند در نظر گیریم هم‌چنان تفاوتی چشم‌گیر محسوب می‌شود؛ لازم به ذکر است که محاسبه فرمول فوق در مورد سکه بهار آزادی طرح قدیم نشان‌گر حباب 87 هزار تومانی می‌باشد.

تحلیل‌گران اقتصادی تاثیر افزایش بهای سکه در بازار داخلی را نگران کننده می‌دانند و معتقدند سیر افزایش کنونی بهای سکه در بازار منجر به افزایش مجدد تورم در کشور خواهد شد؛ فرهاد دلقپوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است 2 درصد از نرخ تورم حال حاضر کشور در نتیجه فعل و انفعالات بازار سکه داخلی بوده که در نهایت منجر به افزایش نرخ تورم به حدود 19 درصد در مقایسه با تورم 17.3 درصدی ماه مرداد خواهد شد.

بررسی معاملات بورس کالا نیز نشان‌دهنده افزایش بهای سکه تحویلی اسفندماه می‌باشد؛ به نحوی که قیمت هر سکه تحویل اسفند 90 در معاملات روز گذشته تا 700 هزار تومان بالا رفته که حدود 50 هزار تومان نسبت به قیمت کنونی اختلاف بها ایجاد کرده است.

کارشناسان اقدام بانک مرکزی در توزیع سکه بین بانک‌ها را اقدامی تامل برانگیز می‌دانند و این عمل را در نهایت منجر به ایجاد میل کاذب بین مردم جهت خرید سکه عنوان کرده‌اند که با توجه به سهمیه‌بندی‌های موجود در نهایت منجر به افزایش تقاضای خریداران، افزایش ادامه دار قیمت و رونق بازار سیاه دلالی‌ها خواهد شد.

تحلیل‌گران افزایش 400 تا 500 دلاری بهای طلای جهانی را توجه به سیر تحولات بین‌المللی تا پایان سال جاری میلادی پیش‌بینی می‌کنند و معتقدند در بازار داخلی نیز شاهد رشد بهای سکه در ماه‌های آذر و دی تا 750 هزار تومان خواهیم بود.

آخرین اقدام بانک مرکزی به منظور کنترل و کاهش التهابات بازار سکه از امروز آغاز شده است که براساس آن انواع سکه در بانک کارگشایی در ایام هفته به جز پنج‌شنبه و جمعه جهت تامین نیاز خریداران به فروش خواهد رسید که با توجه به سیل نیاز خریداران جهت تهیه سکه به نظر نمی‌آید تأثیر محسوسی در کنترل التهاب بازار داشته باشد و تنها برنامه‌ای هدف‌دار از سوی بانک مرکزی جهت جذب پول مردم و بازپس دادن آن تحت عنوان یارانه‌های نقدی می‌باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,