Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
زخم

«کتاب فلسفه تعلیم و تربیت تدوین می‌شود»

2011 September 14

افشان برزگر/ رادیو کوچه

این روزها سر خانواده‌هایی که به قول معروف «بچه مدرسه‌ای» دارند، شلوغ است و در تب و تاب آماده کردن مقدمات فرستادن فرزندان خود به مدرسه از اول مهر ماه هستند، در این راستا هفته گذشته، برنامه زخم برای هم‌راهی با این دسته از خانواده‌ها که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، چند تا از مهم‌ترین اخبار حوزه آموزش و پرورش را اعلام کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این هفته هم در خدمتان هستیم با چند خبر دیگر از مدرسه و کتاب و درس و مشق.

مدارس راهنمایی و دبیرستان‌ها هم پنج‌شنبه‌ها تعطیل هستند 

یکی از مهم‌‌ترین خبرهای سال تحصیلی آینده که جنجال‌برانگیز نیز شده است، تعطیلی روزهای پنج‌شنبه مدارس راهنمایی و متوسطه است.

«حمیدرضا حاجی بابایی»، وزیر آموزش و پرورش در این رابطه با بیان این‌که سال گذشته تحصیلی تعطیلی مدارس ابتدایی به‌طور کامل اجرا شده، اعلام کرده است که رییس‌ جمهوری دستور داده است که تعطیلی پنج‌شنبه‌ها برای مدارس به صورت قانون درآید، که بر این اساس مدارس راهنمایی و متوسطه نیز از مهر ماه امسال در روزهای پنج‌شنبه تعطیل خواهند بود.

وی گفته که وزارت آموزش و پرورش ایران به زودی گزارشی در مورد نتایج تعطیلی پنج‌شنبه‌ها منتشر می‌کند و نتایج مثبت این اقدام در آینده مشخص خواهد شد.

در این راستا «سحرخیز»، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش هم عنوان کرده که لزومی ندارد دانش‌آموزان برای همه فعالیت‌های هفتگی در مدرسه حضور داشته باشند و باید توسعه گردش علمی و برنامه‌های آموزشی خارج از مدرسه هم مدنظر قرار گیرد.

این اظهارات مسوولان آموزش و پرورش در حال صورت می‌گیرد که برخی از نمایندگان مجلس مخالف این طرح دولت هستند، به‌طوری که «علی عباس‌پور»، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلام این‌که طرح مذکور عملن مدارس را به تعطیلی می‌کشاند، گفته که تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در مقطع ابتدایی هم مورد قبول کمیسیون آموزش نبود که این مشکل در مقطع راهنمایی و دبیرستان بسیار حادتر است.

«حیدری»، عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پا را فراتر گذاشته و اعلام کرده که اگر این طرح موجب کاهش کیفیت در آموزش و پرورش شود، مجلس با استفاده از اهرم‌های نظارتی و قانونی آن را لغو خواهد کرد.

—————————————————-

قیمت کتاب‌های درسی 10 تا 15 درصد گران شد

خبر بعدی درباره توزیع کتاب‌‌های درسی در کشور است، در این راستا «احمد حسینی»، مدیرکل چاپ و توزیع کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش، با اعلام آغاز توزیع کتاب‌های درسی همه مقاطع تحصیلی در تهران و شهرستان‌ها گفته که امسال 110 عنوان کتاب درسی با شمارگان 132 میلیون جلد منتشر شده است.

وی با بیان این‌که تک‌فروشی کتاب‌های درسی از 17 مهرماه آغاز می‌شود، درباره افزایش قیمت کتاب‌های درسی اعلام کرده که آموزش و پرورش یک ریال به قیمت کتاب‌ها اضافه نکرده است، چرا که به دنبال سود و منفعت نیست، اما با توجه به این که کتاب‌های درسی در بخش خصوصی چاپ می‌شود، باید هزینه کامل انرژی و حقوق کارگران این بخش تامین شود، بنابراین قیمت کتاب‌های درسی در سال تحصیلی جدید 10 تا 15 درصد افزایش یافته است.

حسینی هم‌چنین تاکیده کرده که فروش هرگونه لوازم‌التحریر هم‌راه کتاب‌های درسی در فروش‌گاه‌ها ممنوع است.

—————————————————-

شیر رایگان هم‌چنان در مدارس توزیع می‌شود

«علی‌رضا کریمیان»، دبیر کمیته ملی شیر مدارس کشور با اعلام این‌که شیر رایگان هم‌چون سنوات گذشته در مدارس کشور توزیع می‌شود گفته که در این زمینه منتظر تامین اعتبارات هستیم. هم‌چنین با حذف یارانه شیر و تغییر در قیمت‌ها هیچ‌گونه خللی در برنامه توزیع شیر رایگان مدارس به وجود نخواهد آمد.

وی خاطر نشان کرده است که توزیع بسته‌های تغذیه رایگان در مناطق کم‌برخوردار و محروم امسال نیز هم‌چون سال‌های گذشته ادامه خواهد داشت.

—————————————————-

دانش‌آموزان افغان و عراقی در کلاس‌های نهضت سوادآموزی درس می‌خوانند

«عباس بیات»، رییس گروه مبادلات بین‌الملل و اتباع خارجی آموزش و پرورش با اشاره به تحصیل بیش از 240 هزار دانش‌آموز افغان و بیش از 10 هزار دانش‌آموز عراقی در مدارس کشور، از نهایی شدن شیوه‌نامه سامان‌دهی و تحصیل اتباع غیرمجاز خبر داده و گفته که تحصیل کودکان اتباع غیرمجاز تنها به شرط داشتن برگه اقامت موقت امکان‌پذیر است و بر این اساس آن‌ها در کلاس‌های نهضت سوادآموزی و موسسات آموزش از راه‌دور تحصیل می‌کنند.

وی عنوان کرده که: «بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، آموزش و پرورش موظف به ارایه آموزش عمومی یعنی دوره ابتدایی و راهنمایی به اتباع غیرمجاز است و مقطع متوسطه جزو مسوولیت این وزارت‌خانه نیست، لذا برنامه‌ای برای این مقطع نداریم.»

—————————————————-

مقطع پیش‌دانش‌گاهی سالی – واحدی شد

«ابراهیم سحرخیز»، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اعلام خبر تغییر سیستم آموزشی دوره پیش‌دانش‌گاهی از ترمی واحدی به سالی واحدی از مهر ماه 90، گفته که با این تغییر از مهر یک کتاب واحد در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و این دوره نیز همانند مقطع دبیرستان سالی واحدی اداره خواهد شد.

وی با بیان این‌که در ساختار جدید آموزش و پرورش دوره پیش‌دانش‌گاهی با دبیرستان تجمیع شده است، عنوان کرده که: «در اجرای این طرح همه دانش‌آموزان دوره پیش‌دانش‌گاهی موظف هستند از اول مهر تا آخر اردی‌بهشت در کلاس حضور داشته باشند و نظام ارزش‌یابی به گونه‌ای است که اگر دانش‌آموزان در کلاس شرکت نکنند، ضرر خواهند کرد.»

—————————————————-

طرح پیش‌گیری از استعمال دخانیات در برخی مدارس اجرا می‌شود

«مهدی نوید‌ادهم»، معاون وزیر آموزش و پرورش در مورد اجرای آزمایشی طرح پیش‌گیری از استعمال دخانیات معروف به «پاد» در برخی از مدارس تهران، گفته که در نخستین فرصت، طرح «پاد» را به وزیر آموزش و پرورش ارایه می‌دهیم و اگر عملیاتی کردن این طرح نیاز به قانون داشته باشد، مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش را می‌گیریم.

وی عنوان کرده که کلیت طرح پیش‌گیری از استعمال دخانیات را قبول داریم و از آن حمایت می‌کنیم، چرا که باید به پیش‌گیری و مصون‌سازی کودکان و نوجوانان در تمام حوزه‌ها بپردازیم و به آن‌ها مهارت «نه» گفتن را بیاموزیم.

—————————————————-

تعداد مدارس سمپاد به 350 مدرسه افزایش یافت

«مهری سویزی»، رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان، با اعلام افزایش تعداد مدارس سمپاد به 350 مدرسه در سال تحصیلی جدید، گفته این توسعه با فراهم‌سازی سه مولفه «دانش‌آموز مستعد و تیزهوش»، «نیروی انسانی متخصص» و «تجهیزات ساختاری و امکانی کالبدی و فیزیکی» امکان‌پذیر خواهد بود.

وی عنوان کرده که با توجه به برگزاری آزمون تکمیل ظرفیت مدارس سمپاد، تعداد این مدارس از برنامه پیش‌بینی شده نیز بیش‌تر می‌شود، به‌طوری که در حال حاضر در برخی استان‌ها بیش از 100 تا 150 درصد رشد در مراکز سمپاد و مدارس استعدادهای درخشان مشاهده شده است.

—————————————————-

کتاب فلسفه تعلیم و تربیت تدوین می‌شود

«حمیدرضا حاجی‌بابایی»، وزیر آموزش و پرورش از تدوین کتاب فلسفه رسمی تعلیم و تربیت خبر داده و گفته که تدوین این کتاب تا ماه‌های آینده به پایان می رسد و در اختیار عموم ملت قرار می‌گیرد.

وی این کتاب را نتیجه سال‌ها کار مطالعاتی دانسته و عنوان کرده که: «موضوع آن‌چه که بزرگان هم‌چون امام خمینی، رهبری، استاد مطهری و بزرگان حوزوی در رابطه با تعلیم و تربیت اعلام کرده‌اند‌، در این کتاب لحاظ شده است.»

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که برای تدوین این کتاب هم‌کاری مطلوبی با حوزه‌ علمیه قم صورت گرفته است، گفته که: «آموزش و پرورشی می‌خواهیم که قدم به قدم در جهت آموزه‌های دینی که مبتنی بر ولایت و امامت باشد، گام بردارد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,