Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
دست‌گاه قضایی جمهوری اسلامی:

«آزادی دوکوه‌‌نورد آمریکایی در دست بررسی است»

2011 September 15

خبر / رادیو کوچه

دست‌گاه قضایی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، 14 سپتامبر، خبر آزادی دو کوه‌نورد آمریکایی محبوس در ایران را تکذیب کرده است.

بر اساس بیانیه‌ای که در خبرگزاری‌های دولتی منتشر شده است «دو تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی آزاد نشدند و درخواست وکلای مدافع این دو متهم مبنی بر صدور قرار وثیقه و آزادی آنان در دست بررسی است.»

این در حالی است که پیش‌تر محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی گفته بود دو شهروند آمریکایی که به اتهام ورود غیر‌قانونی به کشور و جاسوسی زندانی هستند، طی دور روز آینده آزاد خواهند شد.

به گزارس فارس، در همین حال مسعود شفیعی وکیل شین باور و جاش فتال اعلام کرد که شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر دادگاه انقلاب اسلامی با آزادی این دو تبعه آمریکایی با قرار وثیقه نیم میلیون دلاری موافقت کرد.

دست‌گاه قضایی اما اکنون در بیانیه خود تاکید کرده است که درخواست برای آزادی موقت آن‌ها در دست بررسی است.

در این بیانیه اعلام شد «هرگونه اطلاع‌رسانی در این زمینه از سوی قوه قضاییه انجام شده و اطلاع‌رسانی از ناحیه سایر افراد موجه نیست.»

شین بائر، جاش فاتال و ساراد شورد، سی و یکم ژوئیه 2009 در جریان یک کوه‌پیمایی در مرز ایران و عراق توسط مرزبانان ایرانی دستگیر و سپس از سوی مقامات جمهوری اسلامی به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به خاک ایران زندانی شدند. سارا شورد یک‌سال پس از بازداشت به قید 500 هزار دلار وثیقه از زندان آزاد و به کشورش بازگشت.

وکیل مدافع دو زندانی آمریکایی روز گذشته گفته بود شین بائر و جاش فتال پس از تودیع ودیعه مانند سارا شورد می‌توانند از ایران خارج شوند.

بیشتر بخوانید:

«آزادی دو کوه‌نورد آمریکایی متهم به جاسوسی با قرار وثیقه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,