Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
گفت‌وگوی روز - آغاز به کار اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو

«گزارش احمد شهید در مورد ایران در دور بعدی شورا»

2011 September 15

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

از روز دوشنبه دوازدهم سپتامبر هجدهمین اجلاس شورای حقوق بشر کار خود را در ژنو ‌- مقر اروپایی سازمان ملل- آغاز کرد. این اجلاس که سه هفته به طول خواهد کشید به موارد مختلف در مناطق مختلف جهان در خصوص حقوق بشر خواهد پرداخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

‫در نخستین روز این اجلاس خانم «پیلای» گزارش خود را به شورا ارایه داد و اعضای شورا نظر خود را نسبت به آن ابراز کردند. هم‌چنین در روز دوشنبه پنلی در مورد شرکت کودکان در مناقشات مسلحانه برگزار شد.

در روز دوم گزارش‌گر ویژه هم‌بستگی بین‌المللی و مسوول گروه کار مربوط به استخدام مزدوران گزارش خود را به شورا ارایه داد.

‫در بعد‌از‌ظهر پنلی با عنوان «گسترش و حفاظت از حقوق بشر در ارتباط با تظاهرات مسالمت‌آمیز» برگزار شد که از جمله معاون کمیساریای عالی حقوق بشر و نماینده فدراسیون جوامع حقوق بشر به اجتماعات پس از انتخابات هشتاد‌‌و‌هشت در ایران اشاره کردند. برای اطلاع بیش‌تر شنوده‌گان و خوانندگان رادیو کوچه از آخرین رخ‌داد‌های این اجلاس با «حسن نایب هاشم» فعال حقوق بشر و یکی از حاضران در مقر سازمان ملل در ژنو گفت‌و‌گو کردم و از او خواستم از آخرین رخ‌داد‌های هجدهمین اجلاس شورای حقوق بشر بگوید.

ضمن تشکر از حضور شما در استودیوی کوچه، می‌دانید که از روز دوشنبه 12 سپتامبر هجدهمین اجلاس شورای حقوق بشر آغاز به کار کرده و سه هفته ادامه خواهد داشت. توضیح دهید در این دوره از اجلاس چه نکته‌هایی و چه مسایلی مرتبط با ایران طرح می‌شود؟

برنامه‌های حقوق بشر این‌طور است که هفته اول کمیساریای عالی حقوق بشر و گزارش‌گران ویژه گزارش‌های خود را ارایه می‌دهند. هفته دوم عمده‌ترین مسایل حقوق بشر جهان بررسی می‌شود و هفته سوم معمولن هفته تصمیم‌گیری‌ها است به اضافه مسایل مربوط به فلسطین، تبعیض نژادی و کشورهایی که دوران گذار را طی می‌کنند.

در هفته دوم (هفته آینده) در ارتباط با این‌که چه مسایل حقوق بشری در سطح جهان حاد است بسیاری از کشوها و سازمان‌های غیر‌دولتی به ایران اشاره می‌کنند. ما هم سعی کردیم روی‌دادهای جانبی یا پنل را در این هفته داشته باشیم و کسانی که کارشناس یا فعال حقوق بشر، قربانی مستقیم یا غیر‌مستقیم نقض حقوق بشر در ایران هستند در این روی‌دادها شرکت می‌کنند و کسانی که در شورای حقوق بشر حضور دارند سعی می‌کنند همه را از مسایل ایران آگاه کنند.

آقای احمد شهید در این برنامه‌ها شرکت خواهد کرد. آیا ارتباطی از سوی فعالان ایرانی با وی برقرار و یا گزارشی به او  داده خواهد شد؟

آقای احمد شهید به نیویورک مراجعه می‌کنند و در این دوره جلسات حقق بشر حضور نخواهند داشت. قاعدتن سعی کردند با مقامات ایرانی وارد گفت‌وگو شوند‌. امکان حضور در ایران را پیدا کنند و با بسیاری از فعالان حقوق بشر تا‌کنون نیز صحبت کردند و بعد از این‌که گزارش ایشان و دبیر کل سازمان ملل متحد به مجمع عمومی ارایه شد، در اواخر این ماه و اوایل ماه آینده به کمیته سوم مجمع عمومی ارایه خواهد شد. این مجمع در سال‌های اخیر با یک گزارش روبه‌رو بود اما این بار با دو گزارش روبه‌رو است. هم آقای بن کی‌مون و هم آقای احمد شهید گزارش‌های خود را ارایه خواهند داد. انتظار می‌روم قطع‌نامه این بار مجمع عمومی قوی‌تر از هر سال باشد و با استقبال بیش‌تری در جهان مواجه شود و کسانی که به آن رای می‌دهند از تعداد کسانی که در سال‌های پیش رای دادند بیش‌تر باشد.

انتظار می‌روم قطع‌نامه این بار مجمع عمومی قوی‌تر از هر سال باشد و با استقبال بیش‌تری در جهان مواجه شود و کسانی که به آن رای می‌دهند از تعداد کسانی که در سال‌های پیش رای دادند بیش‌تر باشد

اما آقای احمد شهید گزارش مشروح و مبسوط خود را در جلسه آتی شورای حقوق بشر که در ماه مارس (اسفند) برگزار خواهد شد، ارایه می‌دهد و برای این اجلاس شورا گزارشی ندارند.

یعنی آقای شهید چه به ایران برود و چه نرود گزارشی را ارایه خواهد کرد؟

بله به جامعه جهانی و شورای حقوق بشر تعهد دارد. مطابق مصوبه‌ای که دو اجلاس پیشین شورای حقوق بشر داشت، گزارش‌گر قرار بوده و هست به مجمع عمومی و اجلاس نوز‌دهم در ماه مارس گزارش ارایه دهد و این تعهد را به جامعه بین‌المللی داده و نمی‌تواند به آن عمل نکند.

با توجه به حضور شما در ژنو و پی‌گیری رخ‌دادهایی که در این زمینه اتفاق می‌افتد، به نظر شما آقای شهید تا‌کنون اشراف نسبی نسبت به مسایل ایران پیدا کرده است؟

بله. ایشان مسایل ایران را از قبل و دورادور تعقیب می‌کردند و در خاطرات ایشان هم هست، روزی که نقطه عطفی در زندگی ایشان بوده جمعه سیاهی است که مالدیو داشته و در دوران شروع دموکراسی در این کشور وی به یکی از افرادی که فکر کرده، کسی بوده که در مشهد زندگی می‌کرده است. بنابراین ایشان قبل از این‌که به عنوان شخصیت سیاسی تا سطح مسوولیت وزارت خارجه در مالدیو رشد داشته باشند، ارتباطات را داشتند و از همان زمانی که مسئله کاندیداتوری وی مطرح شده روی این موضوع کار کرده‌اند و شواهد بر این مسایل تاکید دارند که ایشان به مسایل ایران واقف هستند و امیدوارند به عنوان کسی که از جامعه‌ی مسلمان می‌آیند، بتوانند به ایران سفر کنند. اما اطلاعاتی که فعالان حقوق بشر از مسایل ایران در اختیار او گذاشتند نشان می‌دهد که بر مسایل اشراف دارند.

خانم پیلای در جلسه روز نخست گزارشی را به شورا ارایه کرده‌ است، آیا در این گزارش به ایران هم اشاره‌ای شده یا خیر؟

این گزارش خانم پیلای برخلاف گزارشی که در دور قبل ارایه داده بود، خیلی عام بود و به‌طور مشخص به ایران اشاره نکرد. در حال حاضر مسئله سومالی و مسئله عام جهان عرب به خصوص سوریه مطرح است. اما در گزارشی که معاون ایشان در روز گذشته در مورد مسئله آزادی اجتماعات ارایه داد به‌طور مشخص به ایران و روی‌داداهای بعد از انتخابات 22 خرداد اشاره شده بود. معاون خانم پیلای، بعضی کشورها و سازمان‌های غیر‌دولتی در پنل مربوط به آزادی اجتماعات به ایران و روی‌داداهای بعد از انتخابات اشاره کردند.

Engilish

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,