Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
مجله جاماندگان- سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت دویست‌و‌پنج

«خانه ما هم دزد دارد هم دیوانه»

2011 September 16

 شراره سعیدی/ رادیو کوچه

تنها دزدان نیستند که خانه را غارت می‌کنند بلکه گاهی دیوانه‌ای خانه‌زاد داروندار را به آتش فنا می‌سپارد، حال تصور کنید خانه‌ای را که دیوانه و دزد با هم دارد، خانه ما در دوران «پاک‌ترین دولت تاریخ» این‌گونه است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آمارهای عجیب «پاک‌ترین دولت تاریخ» در تمامی عرصه‌های اقتصادی یکی از شوخی‌های عادت‌شده آقای احمدی‌نژاد است، مطمئنن لازم نیست کارشناس اقتصادی بود تا هرج‌ و مرج بی‌سابقه را در کلیه امور اقتصادی دریافت. از سال‌های ابتدایی ریاست‌ جمهوری آقای احمدی‌نژاد، اقتصاددانان بسیاری بودند که آشکار و نهان پی‌در‌پی هشدار برای آینده‌ای تاریک می‌دادند، اما وزیر معزول کابینه دوره اول ریاست‌ جمهوری نکاتی را به عنوان سرفصل‌هایی از ضعف‌های عمده این دولت ارایه داد که با نگاهی بی‌غرض و پس از گذشت زمان می‌توان در میان آن‌ها علت آشفتگی بی‌سابقه شرایط فعلی را دریافت، او 3 سال پیش که شرایط به‌تری نسبت به امروز حاکم بود از دیوانگان و دزدان گفته بود.

آقای «دانش جعفری» در مراسم تودیع‌اش انتقاداتی از سیاست‌های اقتصادی آقای احمدی‌نژاد انجام داد که اکنون معنای واضح‌تری دارد، او گفت که در سیاست‌های آقای احمدی‌نژاد، بسیاری از مفاهیم پذیرفته شده علم اقتصاد در دنیای امروز از قبیل تاثیر نقدینگی در تورم یا چگونگی تقسیم کار مطلوب بین دولت و مردم زیر سوال بود، به برنامه چهارم توسعه اقتصادی کشور به عنوان سندی که پیروی از آن لازم باشد نگاه نمی‌شد و در عین حال هیچ تلاشی هم برای تغییر این برنامه و منطبق ساختن آن با سیاست‌های دولت نمی‌شد. مسایل جنبی دست چندم کشور که اصولن اهمیت نداشتند را به مسئله دست اول کشور تبدیل می‌کرده و به عنوان نمونه، به اختلاف مجلس و دولت بر سر تعیین ساعت کار بانک‌ها اشاره کرد که به گفته وی، ماه‌ها وزارت دارایی را به خود مشغول کرد.

وزیر پیشین اقتصاد و دارایی، از حضور گروه‌های فشار در مسایل جاری و اجرایی دست‌گاه‌های وابسته به وزارت‌خانه‌اش سخن گفت که به گفته وی سعی می‌کردند با اطلاع‌رسانی غلط، حرکت امور را در جهت موردنظر خود تغییر دهند، آقای دانش جعفری در این زمینه گفت که قبل از آن‌که حکمی به دست او برسد، پیامک‌های تلفنی به صورت دسته‌جمعی درباره آن دریافت می‌شد و این قبیل اقدامات در موارد زیادی به اقتصاد کشور آسیب می‌رساندند.

انتقاد دیگر وی از دولت محمود احمدی‌نژاد این بود که این دولت به دلیل مشکلات‌اش با مجلس، مجمع تشخیص مصلحت، اشخاص خاص، صدا و سیما، روزنامه‌ها، نامزدهای رقیب در انتخابات قبلی ریاست جمهوری، افرادی که احتمال دارد نامزد دور بعدی ریاست جمهوری شوند و هم‌چنین ده‌ها مسئله دیگر که قابل ذکر نیست، با دیگر نهادهای حکومتی دچار مسئله می‌شد و در نتیجه فضای سنگینی بر کار دست‌گاه‌هایی مثل وزارت امور اقتصادی و دارایی سایه می‌افکند و باعث می‌شد این وزارت‌خانه از حرکت تند و سریع و پرشتاب باز بماند.

آقای دانش جعفری انتقاد دیگر را معطوف تندروهای مذهبی اصول‌گرا دانسته و گفت: «داستان تعیین دقیق نرخ سودبانکی در اقتصاد فرایند علمی دارد و سلیقه‌ای نیست، بعضی‌ها متاسفانه آن را با مسایل شرعی مرتبط کردند، می‌گفتند وقتی سود بالا می‌رود یعنی شبهه ربوی دارد … سال گذشته که بحث سود بانکی داغ بود یکی از مراجع عظام قم پیامی از طریق نماینده خود برای من ارسال نمودند، سوال ایشان این بود که با توجه به شناخت مثبتی که از من وجود دارد، چرا من با کاهش نرخ سود در جلسه شورا پول و اعتبار مخالفت کرده‌ام.»

بخش دیگری از مسایلی که به گفته آقای داوود دانش جعفری، در زمان وزارت او برای بانک‌های ایران به وجود آمده نیز از نظر او به ارتباط سیاسی بعضی از مدیران با بعضی از اشخاص بانفوذ، معوق شدن بازپرداخت‌ها، دادن تسهیلات به اشخاص خاص و ندادن تسهیلات کافی به طرح‌های مورد نظر دولت مربوط می‌شده است.

در مورد بیمه هم، داوود دانش جعفری گفته کسانی به تضعیف نظام بیمه پرداختند که حتا یک روز هم سابقه فعالیت در نظام بانکی و بیمه‌ای کشور نداشتند و صرفن با برداشت‌های غیراجرایی خود عمل‌کرد این مجموعه‌ها را نظاره می‌کردند.

دستور محمود احمدی‌نژاد برای انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که در نوع خود اقدامی بی‌سابقه و جنجال‌برانگیز بود نیز، از دید داوود دانش جعفری، اقدامی حساب شده نبوده و جز ایجاد سرخوردگی و یاس برای کارکنان این سازمان اثر دیگری نداشته است.

داوود دانش جعفری دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد را دوره‌ای هیجانی توصیف کرد که در آن، هر کس به خود اجازه می‌داد در مسایل کلان اقتصادی کشور دخالت کند.

آقای دانش جعفری در این بخش از سخن‌رانی خداحافظی‌اش گفت: «در قسمت بازرسی رییس ‌جمهوری افرادی نفوذ کرده بودند که جزو ناراضی‌های دست‌گاه‌ها بودند، عده‌ای هم بودند که صلاحیت پذیرش شغل را نداشتند، به‌طور مثال معاون اقتصادی بازرسی یک دام‌پزشک بود … این افراد با دست‌رسی محدودی که داشتند به خوداجازه می‌دادند در مسایل پیچیده گزارش تهیه کنند و با دست‌رسی آسانی که به مقام بالا داشتند، ذهنیت کارشناسی نشده خود را منتقل کنند، این‌ها مدیران بالای دست‌گاه‌های اجرایی، حتا وزرا را نیز که منتخب رییس‌ جمهوری بودند و از مجلس رای اعتماد گرفته بودند به راحتی زیر سوال می‌بردند و در موارد بسیاری باعث شکل‌گیری مدیریت دوگانه یا موازی در دست‌گاه شدند.»

وی نمونه‌ای را هم در این زمینه ذکر کرد: «یک بار نامه آوردند که کلیه مدیران شعب خارجی بانک‌ها به دلیل این‌که بازنشسته‌اند باید برکنار شوند، کی؟ موقعی که تحریم بانکی شروع شده بود. یک بار نامه آوردند که گروهی از مدیران سطح میانی بانک‌ها به دلیل حرف گوش نکردن باید برکنار شوند … ولی من همه این‌ها را علیه منافع ملی می‌دانستم و لذا هم‌کاری نکردم.»

وزیر پیشین دارایی به سخن‌رانی محمود احمدی‌نژاد در شهر قم اشاره کرد که وی در آن از وجود مافیای اقتصادی و اعمال نفوذ برخی اشخاص و نهادها برای ایجاد مانع در قبال سیاست‌های اقتصادی‌اش سخن گفت، به گفته آقای دانش جعفری، این قبیل اظهارات آقای احمدی‌نژاد برپایه گزارش‌های غیرکارشناسی بوده که بدون بررسی صحت آن‌ها به رییس جمهوری رسیده است.

وی در مورد نادرست بودن پایه و اساس اظهارات محمود احمدی‌نژاد در سخن‌رانی‌های‌اش افزایش شدید قیمت‌ها در بازار مسکن را به یکی از بانک‌های خصوصی نسبت داده بود. اما داوود دانش جعفری در رد نظر وی، بالارفتن بهای مسکن را به سیاست دولت در تزریق نقدینگی نسبت داد که باعث می‌شود قدرت خرید بالا برود اما وقتی به اندازه کافی کالا برای خرید وجود نداشته باشد، افزایش نقدینگی به افزایش بهای کالا می‌انجامد، از سوی دیگر مردم برای سرمایه‌گذاری پول نقد بیش‌تری که در دسترس‌شان قرار گرفته به بازار مسکن روی آورده‌اند که بنابر گزارش بانک مرکزی، سودآوری بسیار بیش‌تری نسبت به دیگر سرمایه‌گذاری‌ها داشته، خیلی از سرمایه‌گذاری‌های سنتی مردم عادی هم‌چون خرید خودرو و تلفن هم‌راه نیز جاذبه و سودآوری پیشین را ندارد.

با توجه به این‌که داوود دانش جعفری به عنوان وزیر دارایی مسوولیت مستقیم در بالارفتن رشد نقدینگی داشته، وی در دفاع از خود گفت: «ریشه اصلی رشد نقدیندگی فزاینده در اقتصاد ما را باید در بودجه دولت، در کسری بودجه‌های آشکار و پنهان یا در اضافه خرج‌های آشکار و پنهان آن جست‌وجو کرد، آیا می‌شود انتظار داشت که برای انجام تکالیف بودجه سال 87 نزدیک به شصت میلیارد دلار نفتی توسط بانک مرکزی تبدیل به ریال شود ولی نقدینگی بالا نرود؟ هر‌کس بلد است بفرماید انجام دهد، یا اگر نقدینگی بالا رفت، کاری کنیم که تورم بالا نرود؟ هر‌کس می‌تواند بفرماید انجام دهد، تورم نتیجه محتوم این سیاست است و نمی‌شود از واقعیت فرار کرد.»

این سخنان وزیری است که توسط شخص آقای رییس‌ جمهوری انتخاب و سپس عزل شد، او از اپوزیسیون نبود و مسلمن انتقادات‌اش با توجه به مسوولیت‌اش یکی از ملایم‌ترین انتقادات آن زمان است، تنها با توجه به همین سخنان می‌توان علت شرایط آشفته فعلی را دریافت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,