Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
گزارش اجتماعی

«مشروبات الکلی / مصرف و اما و اگرهای بسیار آن در ایران»

2011 September 16

ترانه رسولی/ رادیو کوچه

شراب سازی از گذشته‌های دور در بسیاری از مناطق جهان رواج داشته ‌است اما نقل شده است که شراب برای اولین بار حدود شش هزار سال پیش در ایران کشف شد و ایرانیان نخستین مردمانی بودند که آن را نوشیدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شیخ الرئیس ابوعلی سینا در کتاب «قانون» می‌گوید:

«شراب را چه گنه گر که ابلهی نوشد       گهی به تیغ برد دست و گهی به سوی نجق

چو بوعلی می ناب ار خوری حکیمانه        به حق حق که وجودت به حق شود ملحق

حلال گشت به فتوای عقل بر دانا           حرام گشت به فتوای شرع بر نادان»

اگرچه به لحاظ دینی و شرعی در اسلام خوردن مشروبان الکلی حرام است و برای خورنده آن مجازاتی وضع شده است اما واقعیت‌ها حاکی از آن است که هم اکنون مصرف مشروبات الکلی در  ایران اسلامی بسیار رونق دارد.

آیات و احادیث زیادی در خصوص مذمت شراب و می خواری وجود دارد، در حدیثی از «امام هشتم شیعیان» نقل شده است: «خدای عزوجل شراب را حرام کرد زیرا شراب تباهی می‌آورد، عقل شراب‌خواران را دگرگون می‌سازد و آنان را به انکار خداوند عزوجل و دروغ و تهمت بستن به او و پیامبرش وا می‌دارد و دیگر اعمالی چون تبه‌کاری و قتل که از شراب‌خواران سر می زند.»

پس از پیروزی انقلاب اسلامی شرب خمر و  نوشیدن مشروبات الکلی در ایران ممنوع شد اما به رغم  تلاش‌های حکومت اسلامی جمهوری اسلامی ایران جهت مبارزه با مصرف مشروبات الکلی تولید و توزیع این گونه نوشیدنی‌ها هم‌چنان ادامه دارد و هر ساله صدها هزار لیتر مشروبات الکلی تولید داخل و خارج توسط نیروی انتظامی کشف و معدوم می‌شود.

به گفته مسوولان «سالانه بین 60 تا 80 میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی به ایران وارد می‌شود و  حداکثر پنج‌ درصد از این کالاها توسط نیروی انتظامی کشف و ضبط می‌شوند.»

در حال حاضر به جزء شراب و عرق  دست ساز ساخت داخل، مشروبات الکلی مانند «ودکا»  از جمهوری آذربایجان و ارمنستان، «ویسکی»، آب‌جو و انواع شراب های خارجی از ترکیه و کردستان عراق به طور قاچاق وارد ایران می‌شوند.

سالانه بین 60 تا 80 میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی به ایران وارد می‌شود و  حداکثر پنج‌ درصد از این کالاها توسط نیروی انتظامی کشف و ضبط می‌شوند

به گفته مسوولان انتظامی ایران، «در حال حاضر قریب به 80 درصد مشروبات الکلی از کردستان عراق وارد ایران می شوند. »

این در حالی است که برخی از ایرانی‌ها از الکل طبی (اتانول) به رغم وجود مقدار زیاد ماده‌ی تلخ «دناتونیوم بنزوات» که در داروخانه‌ها توزیع می‌شود به عنوان یک مشروب الکلی استفاده می‌کنند.

تنها 200 هزار نفر در ایران معتاد به الکل هستند!

تحقیقات گسترده‌ای پیرامون مصرف الکل در ایران وجود ندارد اما بر اساس بررسی‌های موجود، متوسط سن مصرف الکل در ایران به 20 سال رسیده و 27 درصد از جوانانی که به مصرف الکل روی آورده‌اند، سابقه مصرف این گونه مشروبات را در خانواده خود داشته ‌اند.

هم‌چنین نتایج تحقیقی که بر روی بیش از پنج هزار دانش‌جو در 21 دانشگاه کشور صورت گرفته است، نشان می دهد که 48 درصد از دانش‌جویان عنوان کرده اند که به میزان زیاد مشروبات الکلی را به صورت تفریحی مصرف می‌کنند.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معتقد است: «حداکثر تعداد افراد معتاد به الکل در کشور حدود 200 هزار نفر است در حالی که در سایر کشورها با وضعیت متفاوتی مواجه ایم یعنی کل معتادان به مواد مخدر در دنیا 25 میلیون نفر است اما در مقابل 250 میلیون نفر از جمعیت جهان اعتیاد به الکل دارند.»

شراب و انواع نوشیدنی‌های الکلی

نوشیدنی‌های الکلی که حاوی «اتانول» هستند به سه دسته «آبجو، نوشیدنی‌های تخمیری و نوشیدنی‌های تقطیری» تقسیم می‌شوند.

شراب یا نوشیدنی‌های تخمیری از انواع میوه های شیرین مانند «انگور، گیلاس، خرما، انجیر و سیب» ساخته می‌شود و نوشیدنی‌های تقطیری که غلظت الکل در آنها بالاتر است شامل «عرق، ودکا، ویسکی، تکیلا و براندی» می‌باشند.

اگرچه از انواع میوه‌ها و تقریبن از تمامی رستنی‌ها  شراب ساخته می‌شود ولی واژه‌ی شراب بدون ذکر نام میوه تقریبن همیشه به معنی شراب انگور است و شراب‌های دیگر را با نام آن‌ها می‌آوریم مانند شراب سیب.

شراب از تخمیر انگور له شده به وسیله‌ی انواع مخمر که شکر موجود در انگور را به الکل تبدیل می‌کند بدست می‌آید، برای بدست آوردن انواع شراب از انواع مختلف انگور با مخمرهای گوناگون استفاده می‌شود.

خاصیت شیمیایی طبیعی انگور به‌ گونه‌ای است که می‌تواند بدون افزودن مواد «شکر، اسید، آنزیم» یا دیگر افزودنی‌ها تخمیر شود.

معمولن شراب‌هایی که از دیگر رستنی‌ها مانند برنج، گندم، رازک و غیره به دست می‌آیند برای استفاده به عنوان شراب در نظر گرفته نمی‌شوند بلکه فرایندهای دیگری بر روی آن‌ها انجام می‌شود تا نوشیدنی‌های دیگری از جمله آب‌جو یا ویسکی به دست آیند.

 در حال حاضر کشورهای فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، ایالات متحده آمریکا، آرژانتین، استرالیا، چین، آفریقای جنوبی، شیلی، آلمان و مراکش در تولید و فروش شراب شهرت دارند.

مضرات و فواید شراب از دیدگاه پزشکی

درحال حاضر برخی پزشکان مصرف اندک الکل را برای کمک به حفظ سلامت قلب توصیه می‌کنند.

اما دکتر «راد جکسون» از دانش‌گاه «آکلند» معتقد است: «فواید مصرف مقادیر اندک الکل بر عروق کرونر قلب بسیار اندک است و احتمال نمی‌رود از ضررهای آن بیش‌تر باشد.»

و در همین راستا دانش‌مندان نیوزلندی معتقدند: «شواهد بیشتری نشان می‌دهد افراد الکلی سرخرگ‌های نسبتن سالم‌تری دارند و بیشترین فواید الکل برای قلب در این افراد دیده می‌شود اما زیاده روی در مصرف الکل نیز ضررهای دیگری در بر دارد. »

این در حالی است که تحقیقات  دهه های  ۱۹۷۰و ‪۱۹۸۰ نشان می‌دهد که مصرف مقادیر اندک الکل برای قلب مفید است و بر این اساس ۲۰ تا ‪ ۲۵ درصد کاهش خطر بیماری قلبی با مصرف اندک الکل مرتبط است.

«بلیندا لیندن» رییس اطلاعات پزشکی بنیاد قلب انگلیس می‌گوید: «نباید مردم را به مصرف مشروبات الکلی برای محافظت از قلب ترغیب کرد چراکه راه های بسیار سالم تری هم برای این کار وجود دارد. »

وی می‌گوید: «درحالی که مصرف اندک الکل حفاظت کمی در برابر بیماری کرونر قلب فراهم می‌کند، اما ضررهای الکل از فواید آن بیش‌تر است. »

یه گفته وی «توصیه ما هم‌واره این بوده است که بهترین راه برای حفظ سلامت قلب ترک سیگار، افزایش فعالیت بدنی و تغذیه سالم و متعادل است.»

تحقیقات دیگری نشان داده اند افرادی که در زندگی شان فعالیت بدنی و ورزش به اندازه کافی دارند،کم‌تر در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی هستند و اگر کمی هم الکل بنوشند باز هم ریسک بیماری قلبی در آنها کم‌تر است.

بر اساس این تحقیق افرادی که ورزش و فعالیت مناسب داشتند ولی الکل نمی‌نوشیدند حدود 33 درصد کم تر از سایر افراد بیماری قلبی داشتند از سوی دیگر  خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در کسانی که ورزش می کردند و هفته ای یکبار هم مقداری  الکل می‌نوشیدند نیز  50 درصد کم‌تر بوده است.

هم‌چنین مطالعات مرکز تحقیقات سرطان «سیاتل» نشان داده است که نوشیدن شراب قرمز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد و هم‌چنین الکل باعث کاهش التهاب عروق می‌گردد.

از سوی دیگر پزشکان نسبت به مسمومیت با الکل و مصرف زیاد مشروبات الکلی هشدار می‌دهند، عوارض کبدی، کلیوی، بینایی و سرطان زایی از جمله مضرات مصرف الکل بر شمرده شده است.

توصیه‌های ابوعلی سینا برای شراب

ابوعلی سینا در کتاب «قانون» در طب آورده است: «کسی که مغزش نیرومند است و با شرب شراب به آسانی مست نمی‌شود و مغز وی بخارهای بالا رو و نا پسندیده را پذیرا نیست و از شراب بجز گرمای مناسب مزاج را نمی‌پذیرد، از تاثیر شراب چنان صفای ذهنی بر او دست می‌دهد که ذهن های دیگر به آن نمی رسد، در اشخاصی که حالت مغز بر عکس آن است، کنش های شراب نیز برعکس می باشد»

«شراب به‌ترین غذا رسان به تمام بخش‌های بدن است، شراب بلغم را می‌گدازد، صفرا را از ادرار و مشابه آن بیرون می‌راند، سودا را می‌لغزاند و آسان بیرون می‌کند و بازگشت آن مانع می‌شود؛ هر بند آمده ای را بدون اینکه گرمی بیگانه را زیاد بکار برد آب می‌سازد و می‌گدازد. »

«شراب کهنه را باید در رده داروها قرار داد نه رده غذاها، شراب نو رسیده برای کبد خوب نیست و کبد را بر اثر باد کردن و اسهال دادن به شورش می‌اندازد، بهترین شراب‌ها آن است که نه کهنه و نه بسیار تازه است بلکه در میانه قرار دارد، صاف است و سفیدی اش به سرخی می‌زند، خوش بوست و طعم آن بین ترش و شیرین یعنی میخوش است. »

ابوعلی سینا معتقد است: «شراب خوردن خردسال بدان می‌ماند که چوب نازک سوزان را در آتش بیاندازند، پیران تا می‌توانند بنوشند، جوانان باید اندازه نگه‌دارند که اندازه نکوست، شراب مناسب برای جوانان، شراب کهنه و آمیخته با آب انار یا آب سرد و این مانع می‌شود که آسیب ببینند و مزاجشان بسوزد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,