Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
مهارت‌های زندگی

«به سبزی آب …»

2011 September 16

سیمین/ رادیو کوچه

 simin@koochehmail.com

 امروز به بهانه روز جهانی «حفاظت از لایه ازن» که هر ساله از سال 1994 گرامی داشته می‌شود قصد دارم به مهارت‌هایی زیست محیطی بپردازم. اگر شما هم از طرف‌داران حفظ محیط زیست هستید و تلاش می‌کنید همیشه سبز زندگی کنید با برنامه امروز من همراه باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با رشد صنعت و ماشینی شدن جوامع به تدریج آسیب‌های جبران‌ناپذیری به طبیعت زمین جایی که بشر را در دل خود با مهربانانه‌ترین شکل خود جای داده، وارد کرده است.

تغییرات آب و هوایی و از بین بردن بخشی از لایه ازن از آشکارترین و با اهمیت‌ترین این آسیب‌هاست و این وظیفه هر انسانی بر روی این کره خاکی است که از آن محافظت کند. این نگاه‌داری و توجه از راه‌های بسیار ساده آغاز می‌شود تا همراهی در طرح‌های ملی یا جهانی.

این توجه می‌تواند به سادگی در بسیاری از رفتارهای ما نمود یابد. از بهره بردن کم‌تر از کیسه‌های پلاستیکی، جلوگیری از هدر دادن کاغذ که در نتیجه وجود درختان بیشتری را منجر می‌شود تا کم‌تر یا هرگز استفاه نکردن از افشانه‌ها (اسپری‌ها) که در شعار روز جهانی حفاظت از لایه ازن امسال نیز بر آن تاکید شده است.

به هر روی توجه به محیط زیست تمامی عناصر موجود در طبیعت را در بر می‌گیرد، آب، خاک، گیاهان، هوا و در نهایت هر موجود زنده‌ای بر روی زمین…

در این برنامه به مهارت‌هایی از زبان دکتر مائو ، این پزشک چینی متخصص طب طول عمر اشاره می‌کنم که سبب می‌شود تا از آب در این سیاره سبز مراقبت بیشتری شود در عین حال که سلامت بیشتر انسان را نیز سبب می‌شود.

   هرچند که به نظر می‌رسد منابع آب بر روی سیاره ما بی پایان است اما حقیقت این است که توان‌مندی تامین آب آشامیدنی تازه در سراسر جهان رو به کاهش است. بیابان‌ها در بسیاری از کشورها حال گسترش است، رودخانه‌ها که زمانی به دریا سرازیر می‌شدند در حال حاضر برای رسیدن به آن‌جا باید مبارزه کنند و  بدنه آبی سیاره ما آکنده از آلاینده‌ها و بقایای پلاستیکی شده است.

شما ممکن است با خودتان فکر کنید که من به تنهایی فقط کمی می‌توانم به حل مشکلات زیست محیطی جهان کمک کنم اما این طور نیست بهتر است برای خودتان ارزش بیشتری قایل شوید. در این جا به 5 راه ساده برای حفاظت از آب و پاک نگاه داشتن آن اشاره می‌کنم:

در خانه از آب کم‌تری استفاده کنید  

در طول انجام فعالیت‌های روزمره به طور معمول با استفاه از آب سر و کار دارید اما آیا به واقع نیاز روزانه شما این همه استفاده از آب را می‌طلبد؟

حتا اگر در منطقه‌ای زندگی کنید که با خشک سالی روبرو نباشد باید در نظر داشته باشید که استفاده از آب مستلزم مصرف انرژی فراوانی است. از انرژی که آب را به خانه‌های شما می‌فرستد تا مراقبت‌هایی که برای تصفیه آن لازم است حتا انرژی که برای گرم کردن آب برای حمام یا برای شستن ظرف مصرف می‌شود.

حال برای جلوگیری از مصرف بی رویه و هدررفتن آب چه باید کرد؟

– ابتدا باید تمامی نشتی‌ها را یافت و مانع از هدر رفتن آب شد و از تبدیل آب به زباله جلوگیری کرد. گفته می‌شود به ازای هر نفر 9.5 گالن آب در روز به هدر می‌رود.

–  هنگام مسواک زدن شیرآب را ببندید

–  مدت زمان دوش گرفتن تان را کوتاه‌تر کنید.

–  از سردوش‌های تنظیم کننده فشار آب استفاده کنید

– روزانه درصد زیادی آب خانگی و تصفیه شده برای آب دادن گل‌ها و گیاهان استفاده می‌شود. به جای آن، آب باران را جمع آوری کرده و از آن استفاده کنید.

از بطری‌های پلاستیکی آب استفاده نکنید  

هر چند که آب برای سلامتی ضروری است و هر کسی باید عادت نوشیدن آن را حفظ کند اما بهتر است عادت نوشیدن آب‌ داخل بطری‌های پلاستیکی را ترک کنید.

گفته می‌شود که تنها حدود 13 درصد از بطری‌های پلاستیکی بازیافت می‌شوند و بقیه در محل‌های دفن زباله‌های شهری و یا حتا بدتر، به عنوان زباله در اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها، و دریاچه‌ها باقی می‌مانند. بطری‌های پلاستیکی صدها سال زمان لازم دارند تا پوسیده شوند بنابراین می‌بینید که ماندگاری آن‌ها در طبیعت بسیار زیاد است. ضمن آن که آب این بطری‌ها شاید چندان هم سلامت‌تر از آب لوله کشی نباشد.

آب را در بطری‌های پلاستیکی نخرید. به جای آن از یک لیوان یا فلاسک استفاده کنید و آن را از آب فیلتر شده منزل پرکنید. با این کار هم مقداری پول صرفه‌جویی می‌کنید هم به نجات سیاره کمک می‌کنید

برای جلوگیری از این کار می‌توان آب را در بطری‌های پلاستیکی نخرید. به جای آن از یک لیوان یا فلاسک استفاده کنید و آن را از آب فیلتر شده منزل پرکنید. با این کار هم مقداری پول صرفه‌جویی می‌کنید هم به نجات سیاره کمک می‌کنید.

با حفاظت از ذخایر آب، از خود محافظت کنید

این آب درواقع تمامی آن چیزی است که شما می‌نوشید بنابراین مراقبت کنید تا آلوده نشود. گفته می‌شود بیشترین آلاینده‌های آب ناشی از صنایع، کشاورزی و آلودگی ناشی از آب‌های روان در سطح شهر است.

به این منظور توصیه می‌شود از پاک‌کننده‌هایی استفاده کنید که طبیعی است و آسیب بیشتری به ذخایر آب نمی‌افزاید.

یا در سازمان‌های محلی که با هم در ارتباط هستند ایده‌های مبتنی بر طبیعت را به اشتراک بگذارید و برای مثال در پی راه‌هایی برای داشتن باغ‌ها و مزرعه‌هایی سلامت بدون بهره بردن از آفت‌کش باشید.

یا کیفیت آب مصرفی خود را با استفاده از سیستم تصفیه آب بر مبنای استفاده از فیلترهای مبتنی بر کربن حفظ کنید.

 آب هدیه بدهید

به طور تقریبی یک پنجم جمعیت جهان یعنی چیزی در حدود یک میلیارد نفر به آب نوشیدنی سالم دسترسی ندارند. بیایید با شرکت در خیریه‌ها و کمک به آن‌ها هر چند کم و ناچیز سلامتی و شادی را به تک تک افرادی که سیاره‌مان را با آن‌هاشریک هستیم هدیه کنیم.

 سواحل را پاک نگاه دارید

   بیایید بخشی از راه حل باشید، «جهانی بیاندیشید و محلی عمل کنید». از اطراف خود آغاز کنید و یک گروه کوچک برای حفاظت از آب تشکیل دهید و شروع کنید به پاک‌سازی ساحل‌ها و محیط اطراف از زباله و جلوگیری از ریختن آن‌ها به رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و یا تالاب‌ها.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,