Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
معاون نماینده یونیسف در جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان تاکید کرد:

«درنظرگرفتن حقوق کودکان هنگام گزارش‌نویسی»

2009 December 09

«پاتریتزیا دی جووانی»، معاون نماینده یونیسف در ایران، در جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، گفت:« در هر شرایطی باید به شان و حقوق کودکان احترام گذاشته شود.»

20091209-soc-unicef-media

وی با اشاره به این که در سطح جهانی یونیسف اصولی را تدوین کرده‌است که به خبرنگاران در تهیه گزارش در زمینه‌هایی که بر روی کودکان اثر می‌گذارند کمک می‌کند گفت:«این اصول در دستورالعملی ارایه شده‌است که به اعتقاد یونیسف به رسانه‌ها برای تهیه گزارش‌های مربوط به کودکان با روشی حساس و متناسب با سن آن‌ها کمک خواهدکرد.  این دستورالعمل به منظور پشتیبانی از اهداف عالیه گزارش‌گران اخلاق‌مداری است که بدون لطمه‌زدن به حقوق کودک به مردم خدمت می‌کنند.»

تهیه گزارش درمورد کودکان و نوجوانان چالش‌های خاص خود را به همراه دارد. در برخی موارد گزارش‌کردن درباره کودکان، آنان یا دیگر کودکان را در معرض خطر تلافی‌جویی یا انگ قرار می‌دهد

«دی جووانی» که در زمینه تهیه گزارش اخلاق-مدار صحبت می‌کرد، به حضار یادآور شد که تهیه گزارش در مورد کودکان و نوجوانان چالش‌های خاص خود را به همراه دارد. در برخی موارد گزارش‌کردن درباره کودکان، آنان یا دیگر کودکان را در معرض خطر تلافی‌جویی یا انگ قرار می‌دهد.

او افزود: «در مصاحبه و تهیه گزارش درباره کودکان، باید توجه خاصی به حق هر کودک برای حفظ حریم خصوصی و مسایل محرمانه آنان شود، نظرات آنان باید شنیده شود، کودکان باید در تصمیماتی که بر روی آنان اثر می‌گذارد مشارکت کنند و از آنان در برابر هرگونه آسیب و تلافی جویی بیشتر، حتی آسیب و تلافی جویی بالقوه، حمایت گردد.»

معاون نماینده یونیسف در سخنرانی خود هم‌چنین گفت که منافع عالیه کودک باید به هرموضوع دیگری که مد نظر است مثل ترویج برای مسایل کودکان و  ارتقای حقوق کودک ترجیح داده‌شود.

دی جووانی گفت:«زمانی‌که قرار است درمورد منفعت عالیه کودک تصمیم‌گیری شود، باید به حق کودک مبنی بر به حساب آوردن نظرات او متناسب با سن و بلوغش توجه کرد.»

در میان دستورالعمل‌ها هم چنین اشاره شد که هرگز نباید گزارشی یا عکسی را که امکان دارد کودک، خواهران و برادران و یا هم‌سآلان او را در معرض خطر قرار دهد منتشر شود، حتی زمانی که مشخصات آنان تغییر داده‌شده، مبهم ذکر شده و یا استفاده نشده است.

وی با اشاره به شعار امسال روز کودک «به کودکان گوش دهیم!» که توسط کانون پرورش نیز به عنوان شعار این روز انتخاب شده‌بود، به برنامه مشترک آموزش روزنامه‌نگاران جوان بین یونیسف، وزارت بهداشت و موسسه آموزش همشهری اشاره کرد که در آن نوجوانانی از مراکز دوستدار نوجوان شش شهر ایران شرکت می‌کنند. این نوجوانان به هم‌سالان خود در مدرسه، محله و جامعه محلی درباره مسایل بهداشتی و به خصوص اچ ای وی/ ایدز آموزش می‌دهند. روزنامه‌نگاری به آن‌ها این فرصت را داده است که از خودشان، تجربه‌ها و چالش‌هایشان صحبت کنند.

معاون نماینده یونیسف در ایران هم چنین از برنامه‌سازان رادیو و تلویزیون دعوت کرد تا برنامه‌هایشان را برای جایزه روز جهانی رسانه در دست کودکان که هر ساله در ماه نوامبر برگزار می‌شود، ارسال کنند.

در اکثر کشورها جای چندانی برای نگاه کودکانه در رسانه‌ها نیست، رسانه‌های مطرح به طور معمول کودکان را نادیده می‌گیرند

او هم‌چنین افزود:«در اکثر کشورها جای چندانی برای نگاه کودکانه در رسانه‌ها نیست، رسانه‌های مطرح به طور معمول کودکان را نادیده می‌گیرند. هرچند چیزهای زیادی در این دنیا هست که کودکان و جوانان باید درباره آن‌ها بدانند، از سیاست و تاریخ گرفته تا فرهنگ و اخلاق. علاوه بر این، کودکان و جوانان معمولن فقط مخاطب در نظر گرفته می‌شوند در حالی که آن‌ها می‌توانند با دیدگاه‌ها، تجربیات و نظراتشان سهم بزرگی در این برنامه‌ها داشته باشند. مهم است که برنامه‌ها طوری ساخته شوند که نظر جوانان را هم جلب کنند و آن‌ها را هم در این عرصه سهیم و درگیر کنند.

«همه بچه‌ها، همه حقوق!» شعار امسال روز جهانی رسانه در دست کودکان است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روز جهانی رسانه در دست کودکان از این آدرس دیدن کنید.  

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,