Saturday, 18 July 2015
20 February 2020
ادامه بی‌خبری از وضعیت کوهیار گودرزی،

«محاکمه مادر کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر»

2011 September 18

خبر / رادیو کوچه

با گذشت بیش از چهل و پنج روز از بازداشت کوهیار گودرزی، تاکنون هیچ یک از دست‌گاه‌های امنیتی و قضایی مسوولیت بازداشت وی را به عهده نگرفته‌اند. این در حالی است که جلسه محاکمه پروین مخترع مادر کوهیار نیز برگزار شده است.

اتهام او «مصاحبه با رسانه‌های بیگانه و توهین به مقام رهبری و شهدا» عنوان شده است. وی در حالی در زندان مرکزی کرمان با زندانیان عادی نگه‌داری می‌شود که از امکان تماس تلفنی محروم است و خواهران و مادر وی نیز تنها با تصمیم مسوولان می‌توانند با وی ملاقات کنند.

به گزارش جرس، یکی از نزدیکان پروین مخترع با اشاره به این‌که وی هم اکنون در زندان مرکزی کرمان در بازداشت موقت است، در خصوص آخرین وضعیت وی اظهار داشت: «دادگاهی برای خانم مخترع برگزار کردند و حدود بیست روز دیگر مشخص خواهد شد چه حکمی برای مادر کوهیار صادر خواهد شد. الان هم خانواده‌اش هر زمانی که خود آقایان اطلاع دهند می‌توانند با وی ملاقات کنند.»

این فرد نزدیک به پروین مخترع در خصوص حضور و عدم حضور وکیل وی در دادگاه اعلام کرد: «متاسفانه وکیلی در این دادگاه نبوده است. اتهاماتی هم که به ایشان زده‌اند مصاحبه با رسانه‌های بیگانه و توهین به مقام رهبری و شهدا و اتهامات از این دست بوده؛ این در حالی است که این اتهامات واهی بوده و خانم مخترع هیچ توهینی نکرده‌اند و فقط در خصوص وضعیت کوهیار، پسرش اطلاع‌رسانی می‌کرده است.»

این منبع نزدیک به خانواده مخترع در خصوص وضعیت «نامعلوم» و «نگران‌کننده» کوهیار می‌گوید: «نهم مرداد ماه کوهیار را به هم‌راه دو دوست دیگرش دستگیر کردند. یکی از دو دوستش به نام بهنام گنجی بعد از آزادی خودکشی کرد، و از دوست دیگر کوهیار که با آن‌ها بازداشت شده هم هیچ خبری نیست. از آن زمان هم کوهیار به هیچ‌یک از اقوام و دوستان تلفن نزده و وضعیتش کاملن نامشخص است؛ حتا هیچ کس از محل و شرایط نگه‌داری‌اش اطلاعی ندارد. در پی‌گیرهایی که اقوام انجام داده‌اند و در مراجعاتشان به دادستانی و هر جایی که به ذهنشان می‌رسیده، هیچ پاسخی به آن‌ها داده نمی‌شود و اصلن مشخص نیست چه نهادی کوهیار را بازداشت کرده و این بسیار نگران‌کننده است.»

کوهیار گودرزی، مدافع حقوق بشر و دانش‌جوی محروم از تحصیل‌، آذرماه ۱۳۸۸هنگامی که هم‌راه با جمعی از فعالان حقوق بشر جهت شرکت در مراسم تشییع آیت‌‌اله منتظری عازم قم بود، دستگیر شد. در تیرماه ۱۳۸۹ ، قاضی پیرعباسی در دادگاه انقلاب کوهیار گودرزی را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک‌سال حبس محکوم کرد. کوهیار گودرزی نزدیک به ده ماه در زندان اوین نگه‌داری و سپس در مهرماه ۱۳۸۹ به زندان رجایی شهر (گوهردشت کرج) منتقل شد. او بعد از یک‌سال حبس، آذرماه گذشته از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

گفتنی است، کوهیار گودرزی، «برنده‌ی جایزه ملی مطبوعات آمریکا» در روزهای پایان دوران محکومیتش بار دیگر توسط بازجوی پرونده‌اش مورد بازجویی قرار گرفته بود.

 بیشتر بخوانید:

«هیچ اطلاعی از وضعیت کوهیار گودرزی ندارم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,