Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
گزارش روز تاجیکستان

«آغاز تحقیق نوار ویدئویی دعوت به جهاد در تاجیکستان»

2011 September 19

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

مقامات امنیتی تاجیکستان می‌گویند، به تحقیق نوار ویدئویی که آن را گروهی با نام «جماعت انصاراله» ضبط و در وب‌سایت‌های مختلف، از جمله «یوتیوب» منتشر کرده است آغاز نموده‌اند. در این نوار ویدئویی مردی با ریش دراز و کلاه افغانی که با زبان تاجیکی حرف می‌زند، مردم را به جهاد علیه کفار و مشرکان در تاجیکستان دعوت کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی می‌گوید، هدف آن‌ها به دست آوردن مسندی در حکومت تاجیکستان نیست، بلکه آن‌ها می‌خواهند فرموده‌های قرآن حاکم باشد. این مرد در ادامه بیانیه خود از علمای اسلامی تاجیکستان تقاضا کرده که به آن‌ها بپیوندند و می‌گوید از مردم تاجیکستان توقع دارد تا برای موفقیت کار آن‌ها دعا کنند. در این نوار ویدئویی «جماعت انصاراله» گفته می‌شود، که در تاجیکستان صف زائران حج و قرآن‌خوانان افزوده است، ولی‌ به تاکید او نباید قرآن را از دیدگاه کمونیستی و یا دموکراسی خواند.

در این نوار که ظاهرن با تلفن مابیل ضبط شده است، به نظر می‌رسد که اعضا این گروه نه کم از ۲۰ نفرند و هر کدام در تن لباس نظامی دارند. این برای دومین بار در یک سال آخر است، که گروه مذهبی «جماعت انصاراله» مردم را به جهاد دعوت می‌کند. دعوت نخستین آن‌ها پس از قتل «ملا عبداله» فرمانده پیشین اتحاد نیروهای مخالفین پیشین تاجیک که قنات تاجیکی «جماعت انصاراله» را بر دوش داشته است، در بهار سال جاری میلادی صدا داده بود. آن‌ها تاکید بر آن داشتند که انتقام رهبر خود را خواهند ستاند.

مقامات امنیتی تاجیکستان وجود «جماعت انصاراله» در تاجیکستان را تایید می‌کنند. آن‌ها می‌گویند، نخستین ترکش مرگ طلبانه در شهر «خجند» شمال تاجیکستان که ماه سپتامبر سال گذشته روخ داد، کار دست این گروه بود. هم‌چنین به قول آن‌ها در جریان قتل «ملا عبداله» از مکان بود و باش او و هم‌راهانش پرچمی را با نوشته «انصاراله» پیدا کرده‌اند. ولی‌ مقامات می‌گویند هنوز دقیق نیست که این نوار خیلی‌ بروقت ضبط شده تازه روی سایت‌های اینترنتی آمده است و یا این نوار تازه است که به حکومت تاجیکستان واقعن هشدار می‌دهد.

دولت تاجیکستان در یک سال آخر به دلیل مبارزه با افراط‌گرایی اسلامی مناسبتش با دین‌داران را تا حدی تغییر داد. مقامات رفتن نوجوانان به مساجد را ممنوع کرده و بیش از هزار دانش‌جوی تاجیک را از مدارس دینی کشورهای اسلامی بازپس آوردند.

کارشناسان می‌گویند ایجاد چنین محدویت گروه‌های اسلامی در تاجیکستان را ناراحت کرده است و بعید نیست که آن‌ها روزی علیه رژیم کنونی تاجیکستان سر بالا کنند. هم‌چنانی که پاییز سال گذشته گروه مربوط با «علی بیدکی» و «ملا عبداله» در شرق تاجیکستان به کاروان ماشین سربازان وزارت دفاع حمله برده ۲۵ تن از آن‌ها را کشتند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,