Saturday, 18 July 2015
29 January 2020
تمام رخ - پیرامون اختلاس و جلسه غیر‌علنی مجلس

«اختلاس در نظام بیمار»

2011 September 19

آرش حسینی‌پژوه/ رادیو کوچه

داستان اختلاس سه هزار میلیاردی در ایران هم‌چنان ادامه دارد، در همین رابطه روز گذشته مجلس شورای اسلامی ایران، جلسه غیر‌علنی را برپا کرد تا در آن به این اختلاس رسیدگی کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

غیر علنی بودن این جلسه باعث شد تا حرف‌های ضد و نقیضی از سوی رسانه‌ها پیرامون این موضوع منتشر شود، در همین باره کاتوزیان نماینده مردم تهران می‌گوید: «در موضوع اختلاس اخیر نباید مردم را غریبه تلقی کرد و نقل مباحث طرح شده در مجلس اعتماد از دست رفته افکار عمومی را باز می‌گرداند.»

«حمید‌رضا کاتوزیان» پیرامون آن‌چه در این جلسه گذشته است می‌گوید: «در ابتدا رییس بانک مرکزی اعلام کرد که اختلاس مسئله مهمی نیست و در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد، که البته نمایندگان مجلس اظهارات او را غیر قابل توجیه دانستند.»

کاتوزیان به نقل از وزیر اقتصاد گفت: «وزیر اقتصاد فرد اختلاس کننده را قهرمان صنعتی کشور خواند که در سال‌های گذشته ده هزار اشتغال ایجاد کرده است و اکنون خطایی صورت گرفته ولی این فرد قهرمان است.»

کاتوزیان پیرامون ابعاد این اختلاس و این‌که مسوولان مرتبط با این موضوع چه باید بکنند می‌گوید: «ماجرا در حدی است که وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی از سمت‌های خود استعفا کنند، استعفا مسوولان نظام بانکی به منزله مقصر بودن آنان نیست بلکه نشان می‌دهد آن‌ها کفایت لازم را نشان نداده‌اند و با این استعفا به افکار عمومی و درک مردم احترام گذاشته‌اند.»

سانسور شده‌ها

بخش‌های زیادی از جلسه غیر‌علنی مجلس نیز در رسانه‌های رسمی سانسور شد، که می‌توان به بخش سانسور شده صحبت‌های توکلی در این مورد اشاره کرد، توکلی در سخن‌رانی که در این جلسه داشت، گفته است: «رییس کل بانک مرکزی می‌گوید ما علم غیب نداشته‌ایم، معلوم است که آن‌ها علم غیب ندارند، اما نظام بازرسی را هم برای کشف غیب طراحی کردند. آقای پورمحمدی که دکترا ندارد و معاون بانک مرکزی است‌، ایشان مسوول نظارت بر بانک‌ها، ‌صدور مجوز بانک‌ها و مسوول تنظیم مقررات اعمالی برای نظارت بود، اما به کدام وظیفه‌اش عمل کرده است؟ وقتی افراد فاسد و کسانی که معوقه دارند جواز بانک می‌خواهند، چطور یک روزه کار آن‌ها راه می‌افتد؟ چطور وقتی بانک مرکزی مطلع است که اختلالی در پرداخت‌های یک فرد وجود دارد، باز به او جواز بانک می‌دهند؟ وقتی افراد غیرشایسته ولی وابسته با پشتیبانی دفتر رییس جمهوری سمت می‌گیرند، همین اتفاقات می‌افتد، مطالعه علمی بانک جهانی نشان داده که نسبت معکوسی بین سلامت و وابسته‌سالاری وجود دارد به این معنا که هرچه وابسته‌سالاری بیش‌تر باشد و شایسته‌سالاری بیش‌تر نادیده گرفته شود فساد در سیستم هم بیش‌تر می‌شود پس جای تعجبی وجود ندارد.»

این اختلاس معلول یک اتفاق بزرگ‌تر در چندین سال گذشته در کشور است‌. وقتی بدنه دست‌گاه‌های تخصصی از افراد متخصص تهی شود، وقتی رسانه‌ها قدرت نقدشان را از دست ‌بدهند، وقتی منتقدان اجازه نقد دل‌سوزانه پیدا نکنند

وی در ادامه سخن‌رانی خود می‌گوید: «من به کل کابینه و دولتیان می‌گویم خودکشی پیش‌کش‌، استعفا کنید و بروید. شما که نمی‌توانید زیر‌دست‌تان را کنترل کنید و اقتصاد کشور را به این وضع می‌کشید استعفا کنید. در ژاپن یک کارمند وزارت اقتصاد متهم به رشوه‌خواری شد، مدیر کل زیربط خودکشی کرد و وزیر اقتصاد استعفا داد؛ اگر آقای رییس جمهوری مطلع بود باید مستقیمن پاسخ‌گوی یک هزار و 800 میلیارد تومانی باشد که متخلف‌ها بعد از عید گرفتند. اگر آقای احمدی‌نژاد از این مطلع بود باید خودش جواب این رقم که بیش از نصف 3 هزار میلیارد تومان است را بدهد. وقتی ما نسبت به فساد قاطعانه برخورد نکنیم و فقط شعار بدهیم همان کاری که دولت می‌کند، مسلم بدانید که افراد فاسد و به اصطلاح زرنگ و رند علامت مثبت می‌گیرند و احساس امنیت می‌کنند تا دست به این جنایات غیرقابل تصور بزنند.»

در همین رابطه «محمد‌رضا تابش» نماینده مردم اردکان در رابطه با بستر این‌گونه تخلفات بزرگ اقتصادی در گفت‌وگو با یکی از خبرنگاران گفته است: «اختلاس سه هزار میلیارد تومانی فساد بزرگی بود که باید عزم شود که به پرونده رسیدگی شود اما توجه داشته باشید که این اختلاس معلول یک اتفاق بزرگ‌تر در چندین سال گذشته در کشور است‌. وقتی  بدنه دست‌گاه‌های تخصصی از افراد متخصص تهی شود، وقتی رسانه‌ها قدرت نقدشان را از دست ‌بدهند، وقتی منتقدان اجازه نقد دل‌سوزانه پیدا نکنند، وقتی مجلس نتواند کارکرد طبیعی خود در دفاع از حقوق ملت را ایفا کند؛ مجلس کارکرد واقعی ندارد و حتا  وقتی مسوولان قضایی تحت فشار قرار ‌گیرند و نتوانند به پرونده‌های مهم رسیدگی کنند، انتظار وقوع چنین روی‌دادهایی بسیار طبیعی است از این رو باید ریشه‌های این تخلفات آسیب‌شناسی شود.»

دولت مدرک رو می‌کند

در حالی که انگشت اتهام پیرامون این اختلاس به سمت دولت احمدی‌نژاد اشاره رفته است، دولتیان نیز در این میان ساکت ننشسته‌اند، محمود احمدی‌نژاد در سخن‌رانی خود در جمع مردم اردبیل گفت به خاطر احترام به رهبری و مردم سکوت کرده است، اما به زمانش پرونده‌های فساد را علنی خواهد کرد.

در همین رابطه روزنامه «ایران» و «شبکه ایران» نوشته‌اند محمود احمدی‌نژاد از 314 مقام در جمهوری اسلامی 140 هزار سند در اختیار دارد که در زمان مناسب آن‌ها را منتشر خواهد کرد.

روزنامه ایران روز شنبه این مطلب را در قالب شعری کوتاه منتشر کرده است که شبکه اینترنتی موسسه ایران نیز اقدام به باز‌نشر آن کرده است. در این متن ادبی به صراحت آمده که اسناد مذکور «به وقت قریب» منتشر خواهد شد و تیم احمدی‌نژاد برای «روز مبادا» گفتنی‌های زیادی دارد، روزنامه ایران به منتقدان و مخالفان محافظه کار دولت احمدی‌نژاد هشدار داده است در صورتی که معنای این «نهیب» را نفهمند، صبر احمدی‌نژاد روزی به پایان خواهد رسید.

آن‌طور که به نظر می‌رسد، داستان این اختلاس بزرگ گسترده‌تر از آن چیزی است که تا‌کنون در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، آن‌چه که مشخص است این اختلاس عظیم بانکی فرصتی جدید برای تاخت تاز دو جناح سیاسی اصول‌گرا در تقابل با یک‌دیگر فراهم کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,