Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
رییس مجلس شورای اسلامی:

«رسیدگی به شکایت نمایندگان از رییس جمهوری»

2011 September 20

خبر / رادیو کوچه

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه، 19 سپتامبر، اظهار داشت که گزارش شکایت نمایندگان از رییس​جمهوری اسلامی «در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.»

به گزارش خبرآنلاین، آقای لاریجانی در مصاحبه‌ای هم‌چنین در مورد طرح سوال از رییس جمهوری اسلامی اعلام کرد که نمایندگان امضا‌کننده این طرح «خودشان خواسته​اند که ما فعلن دست نگه داریم.»

این در حالی است که طرح سوال از رییس جمهوری اسلامی، در تیرماه گذشته با امضای حدود ۱۰۰ نماینده تقدیم هیت رییسه مجلس شد؛ هرچند پس از آن برخی اعضای هیت رییسه طرح آن را خلاف مصلحت دانستند.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست‌‌کم یک چهارم نمایندگان مجلس سوالی را در مورد یکی از وظایف رییس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان جواب دهد.

در خرداد ماه گذشته، برخی رسانه‌ها از در دست بررسی بودن شکایت ۱۲ نفر از نمایندگان به هیت رییسه مجلس در زمینه ۵۰ مورد «تخلف دولت» از قانون اساسی خبر داده بودند.

بر اساس آیین‌نامه داخلی قوه مقننه جمهوری اسلامی، هرگاه دست‌کم ۱۰ نفر از نمایندگان یا هرکدام از کمیسیون‌های مجلس به هیت رییسه در مورد «عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رییس‌جمهوری یا وزیر یا مسوولان دست‌گاه‌های زیرمجموعه آنان» شکایت کنند، موضوع بلافاصله از طریق هیت رییسه جهت رسیدگی به کمیسیون‌ مرتبط ارجاع می‌شود.

در صورتی که مجلس در مورد رییس‌جمهوری یا هر یک از وزیران، سه نوبت رای به وارد بودن گزارش بدهد، طرح استیضاح آنان در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

 بیشتر بخوانید:

«تندروها می‌خواهند رای‌دهندگان به موسوی را محو کنند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,