Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
گزارش روز کابل- وزارت فواید عامه افغانستان،

«جلو ورود وسایط اضافه‌بار گرفته می‌شود»

2011 September 21

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

وزارت فواید عامه افغانستان اعلام کرد، پس از این به موترهای با توناژ بلند اجازه داده نمی‌شود در جاده‌های شاهراه‌ها گشت و گذار کنند.

هدف از این برنامه مراقبت از جاده‌هایی می‌باشد که در اثر رفت و برگشت موترهای با توناژ بلند تخریب شده ‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سال‌های اخیر برخی از جاده‌ها در شاهراه‌ها به دلیل عدم مراقبت درست، پایین بودن کیفیت مواد ساخت آن و انفجارات ماین‌های کنار جاده تخریب شده‌اند.

«عبدالقدوس حمیدی» وزیر فواید عامه افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد در جلسه که روز گذشته میان نهادهای مختلف برگزار شده بود، قرار شد سر از امروز تدابیری تازه‌ برای حفاظت از سرک‌ها عملی شود.

وی افزود: «این تدابیر چهار مرحله دارد که در مرحله نخست آن به رانندگان توضیح داده می‌شود تا از اضافه باری خود‌داری کند و در مرحله دوم بار اضافی‌شان تخلیه می‌شود.»

به گفته آقای حمیدی در مرحله سوم وسایط این رانندگان برای یک ماه توقف داده می‌شود و اگر باز هم بی‌اعتنایی کردند به دادستانی معرفی می‌شوند.

وزیر فواید عامه افغانستان گفت: «از گذشته‌ها برنامه‌هایی برای مواظبت از جاده‌ها وجود داشت، اما نظر به عوامل مانند جنگ و عدم هم‌کاری نهادهای محلی زیاد جدی گرفته نمی‌شد.»

از جانب دیگر در سال‌های اخیر برخی از افراد زورمند نیز حاضر نمی‌شدند وسایط‌شان در دروازه‌های شاهراه بررسی شود.

آقای حمیدی افزود: «با این مشکلات مبارزه می‌کنند و در روزهای اخیر نیز در اثر برخورد محافظان این دروازه‌ها با رانندگانی که وسایط‌شان را در دروازه‌ها توقف نمی‌دادند، چندتن زخمی نیز شده است.»

وزیر فواید عامه افغانستان گفت: «21 دست‌گاه تعیین وزن این وسایط در تمام بندرها نصب شده و چهار دست‌گاه سایر نیز در مسیر شاهراه‌ها موترهای باربری را مراقبت می‌کنند.»

یکی دیگر از چالش‌های عمده در بندرها این است که کارمندان وزارت فواید عامه در عوض گرفتن پول و به وسایطی با توناژی بلند اجازه عبور را می‌دهند.

در این مورد وزیر فواید عامه افغانستان گفت: «با این کارمندان نیز برخورد جدی شده و برای مجازات به دادستانی معرفی می‌شوند و تا هنوز نیز شماری از آنان شناسایی و مجازات شده‌اند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,