Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
سی‌ام شهریور- بیست‌ویکم سپتامبر

«تقویم تاریخ سی‌ام شهریور»

2011 September 21

رادیو کوچه

روز جهانی آلزایمر- آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال عقل است. علایم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات در دوران پیری آغاز شده و به‌تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این بیماری علاج‌ناپذیر را اولین بار روان‌پزشک آلمانی به نام «الویز آلزایمر» (Alois Alzheimer) در سال ۱۹۰۶ میلادی معرفی کرد. همه ساله چنین روزی به مناسبت روز جهانی آلزایمر در دنیا مراسم و همایش‌های مختلف برگزار می‌شود.

1832 میلادی- «سر والتر اسکات» (Sir Walter Scott)، رمان‌نویس، شاعر، تاریخ‌دان و زندگی‌نامه‌نویس اسکاتلندی درگذشت. از آن‌جایی که وی قالبی را برای رمان تاریخی در ادبیات داستانی به‌کار بست که تا امروز از آن پیروی شده‌ است، او را ابداع‌کننده و یا پدر این سبک می‌دانند، اشعار و رمان‌های معروف به «ویورلی» او، به بازگویی وقایع مهیج مربوط به تاریخ موطنش می‌پردازند و سایر رمان‌های وی به بریتانیا و فرانسه‌ی دوران قرون وسطا برمی‌گردند که شخصیت‌های آن را شاهان، ملکه‌ها، افراد سیاسی، مزرعه‌داران، گدایان و راهزنان تشکیل می‌دهند.

اسکات سالیانی نیز به امور سیاسی و اجرایى پرداخت و در 28 سالگی فرمان‌دار یکی از مناطق انگلستان شد و با آن‌که سال‏ها در این سمت باقی ماند، هرگز از نویسندگی دست باز نداشت.

وی از برجسته‌ترین چهره‌های رمانتیسیسم بریتانیا نیز محسوب می‌شود که آثارش هنوز از استقبال بالایی برخوردار است. از آثار معروفش به «آیوانهو» (Ivanhoe)، «راب روی» (Rob Roy)، «بانوی دریاچه» (The Lady of The Lake) و «ویورلی» (Waverley) می‌توان اشاره کرد.

1937 میلادی- کتاب خیال‌پردازانه‌ی «هابیت»  (The Hobbit)، یا «آن‌جا و بازگشت دوباره»  (There and Back Again) نوشته «جی.آر.آر تالکین» (J. R. R. Tolkien) نویسنده انگلیسی منتشر شد. این کتاب در فضایی تخیلی و برای بچه‌ها نوشته شده ‌است. این کتاب داستان یک هابیت را دنبال می‌کند که درگیر ماجرایی می‌شود تا سهمی از گنجی را به دست آورد که به دست اژدهایی افتاده است.

کتاب در چنین روزی منتشر و برنده جایزه «نیویورک هرالد تریبون» برای به‌ترین داستان تخیلی جوانان شد. این این کتاب هنوز هم پرطرف‌دار است و به عنوان یک نمونه کلاسیک کتاب‌های کودکان شناخته می‌شود.

1964 میلادی- کشور «مالت» در دریای مدیترانه بین ایتالیا و لیبی واقع شده است. نوع حکومت این کشور جمهوری است‌ و در چنین روزی در سال از انگلستان مستقل شد و در تاریخ اول دسامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در‌آمد‌. واحد پول آن «لیره» نام دارد و پایتخت آن «والتا» (Valletta) است .

در سال ۱۷۹۸ میلادی، ناپلئون بناپارت، جزایر مالت را فتح کرد. مردم مالت با پشتیبانی نیروهای بریتانیایی، بر ضد فرانسویان شورش کردند و در ۱۸۰۰ میلادی، مالت مستعمره‌ی بریتانیا شد. نیروهای بریتانیایی در طول جنگ اول جهانی، از مالت به عنوان پای‌گاهی دریایی در برابر نیروهای متحدین استفاده کردند. و پس از ۴۳ سال، استقلال کامل خود را از بریتانیا در سال ۱۹۶۴ باز پس گرفت و به جمهوری تبدیل شد.

  ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1305 خورشیدی- زادروز «فریدون مشیری» شاعر معاصر ایرانی.

1388 خورشیدی- درگذشت «پرویز مشکاتیان» آهنگ‌ساز، موسیقی‌دان، نوازنده سرشناس سنتور، استاد دانش‌گاه و پژوهش‌گر نامی ایران.

1866 میلادی- امروز زادروز «هربرت جورج ‌ولز» داستان‌نگار، تاریخ‌دان و جامعه‌شناس انگلیسی است که 80 سال عمر کرد. برخی او را پدر داستان‌نگاری «علوم تخیلی» می‌خوانند. چهار داستان معروف او «ماشین زمان»، «جزیره دکترمورو»، «آدم نامریی» و «جنگ دنیاها» در همین زمینه‌اند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,