Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
به بهانه روز جهانی «صلح»

«روزنگاشت/با دوستان مروت، با دشمنان مدارا»

2011 September 21

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌یکم سپتامبر مصادف با سی‌ام‌شهریور، برابر است با «روز جهانی صلح» که از سوی سازمان ملل متحد در پنجاه‌وهفتمین جلسه مجمع عمومی انتخاب شده است. اعلام این روز و تجلیل و گرامی‌داشت از آن در بسیاری از نقاط جهان دست‌کم این حقیقت را که بشریت از جنگ و خشونت و توسل به قهر و زور و مشکلات میان انسان‌ها بیزار است، تثبیت شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در ادبیات قدیم پارسی «صلح» هم‌معنای لغت آشتی و به معنای مقابل جنگ آمده است، در دوران معاصر مفهوم صلح گسترش یافته و با تفکرهای شرق آسیایی و بعدها تفکرات مسیحی که صلح درونی را معرفی کرده‌اند آمیخته شده ‌است اما در این مفهوم صلح شرایطی آرام، بی‌دغدغه و خالی از تشویش، کش‌مکش و ستیز است.

 صلح یک آرمان جهانی تلقی می‌شود. صلح یک مفهوم مطلق نیست و می‌تواند بسته به دیدگاه دینی و فرهنگی تعریف متفاوتی داشته باشد به همین ترتیب از جنبه‌های مختلفی می‌توان صلح را مطالعه کرد. شامل مسائل مربوط به جنگ، خلع سلاح و کنترل تسلیحات نظامی و سایر موضوعات.

«امانوئل کانت» فیلسوف نام‌دار آلمانی در سال ۱۷۹۵ میلادی کتابی با عنوان «صلح پایدار» نوشت که در آن مبانی رسیدن به یک صلح پایدار به صورت شش اصل مشخص شده ‌است. در این کتاب کانت برای اولین بار خواستار اتحاد جامعه بین‌المللی و تشکیل سازمانی برای برقراری صلح در جهان شده ‌است.

به همین منظور سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم با هدف تثبیت و ارائه صلح در جهان تشکیل شد. این سازمان تا کنون قطع‌نامه‌های زیادی را برای برقراری صلح تصویب کرده ‌است.

و در نهایت «سازمان ملل متحد» روز بیست‌و‌یکم سپتامبر برابر با سی‌ام شهریور را «روز جهانی صلح» اعلام کرد. این تاریخ در پنجاه‌وهفتمین جلسه مجمع عمومی انتخاب شد، در گذشته تاریخ سی‌ام نوامبر ۱۹۸۱ سومین سه‌شنبه سپتامبر، روز بازگشایی جلسات عادی مجمع عمومی به عنوان روز جهانی صلح انتخاب شده بود.

اعلام این روز به عنوان روز جهانی صلح و تجلیل و گرامی‌داشت از آن در بسیاری از نقاط جهان دست‌کم این حقیقت را که بشریت از جنگ و خشونت و توسل به قهر و زور و مشکلات میان انسان‌ها بیزار است، تثبیت شده است.

گرچه هنوز هم در همه نقطه‌های جهان نشانه‌های آشکاری از  کاربرد خشونت و زمینه‌سازی برای جنگ و خون‌ریزی هم‌چنان وجود دارد و حتا بسیاری‌ فقط از روی ریا و دروغ و مصلحت و تظاهر به صلح‌خواهی و ضدیت با جنگ می‌پردازند و می‌کوشند نیات و مقاصد جنگ‌افروزانه‌‌ خود را در پرتو شعارهای صلح‌خواهی و ضدیت با جنگ پنهان دارند، ولی حتا همین نکته که جنگ‌افروزان نیز، ناگزیراند برخلاف واقع خود را هوادار صلح معرفی کنند، نشانه‌ آن است که صلح به عنوان یک مطلوب و مقصد منطقی و باارزش، جای‌گاه خودش را در روان انسانی و وجدان بشری تثبیت کرده است.

 این چیزی است که می‌تواند امید به استقرار کامل صلح و برچیده شدن بساط جنگ را برای همیشه نوید دهد. ولی برای رسیدن به آن روز و آن مقصد، باید در همین سطح قانع نباشیم بلکه هر کدام ما باید صلح‌پروری را در دستور کار خود قرار دهیم و با پذیرش این حقیقت که با ایفای همین نقش و انجام این مسوولیت خطیر انسانی، قادر هستیم جهانی آکنده از صلح و صفا و مبرا از جنگ و خشونت را شاهد باشیم و بس، نقشی از خود به یادگار بگذاریم.

زیرا زندگی در نظام و سیستمی که بر بنیاد جنگ و حق‌کشی بنا یافته است، تمایل به قرار گرفتن در موقعیت حق‌کشان و زورگویان و حاکمان را در ما نهادینه کرده است. صلح‌خواهی واقعی فقط زمانی میسر است که بتوانیم و بخواهیم عوارض تاریخی زیستن در نظام‌های ضدانسانی‌ای که انسان را از خودش و با خودش بیگانه و ناآشنا کرده است، از خود بزداییم و در کردار و اعمال خود به آن تمایلاتی که نشان از میراث گذشته است، نه بگوییم و صلح‌پروری را پیشه نماییم.

و اما جایزه صاح نوبل، جایزه صلح نوبل یکی از شش جایزه نوبل است که توسط «آلفرد نوبل» صنعت‌گر و مخترع سوئدی وقف شده است. این جایزه برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ اعطا شد. آلفرد نوبل در وصیت‌نامه خود گفته است که این جایزه باید «به کسی داده شود که به‌ترین یا بیش‌ترین کوشش را در راه برادری ملل یا انحلال با کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح کرده باشد.»

این جایزه هر ساله در اسلو پایتخت نروژ اهدا می‌شود. «شیرین عبادی» اولین ایرانی و اولین زن مسلمان است که در سال 2003  جایزه صلح نوبل را برای تلاشش در مورد ترویج مردم‌سالاری و رعایت حقوق بشر در ایران به ویژه در مورد حقوق زنان و کودکان دریافت کرد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

سایت هشت صبح

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,