Saturday, 18 July 2015
01 April 2023

«آرتیمیس؛ نخستین زن دریانورد ایرانی»

2009 December 09

«آرتیمیس» نخستین زن دریانورد ایرانی است که در حدود 2480 سال پیش فرمان دریا سالاری خویش را از سوی «خشایارشا»٬ شاه هخامنشی دریافت کرد. وی اولین بانویی است که در تاریخ دریانوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است.

20091208-weblog-koocheh
پرستو نویسنده وب‌لاگ «دختر ایران زمین» با ذکر این مطلب در ادامه می‌نویسد: «در سال 484 پیش از میلاد هنگامی که فرمان بسیج دریایی برای شرکت در جنگ با یونانیان از سوی خشایارشا صادر شد٬ آرتیمیس یکی از فرمانروایان سرزمین کاریه ( یکی از بخشهای سوریه کنونی ) با 5 فروند ناو جنگی که خود فرماندهی آن ها را در دست داشت به نیروی دریایی ایران پیوست.
در این جنگ که ایرانیان موفق به تصرف آتن شدند٬ نیروی زمینی ایران را 8000 هزار پیاده و 80 هزار سوار تشکیل می دادند. نیروی دریایی ایران شامل 1200 کشتی جنگی و 3 هزار کشتی حمل و نقل بود.آرتیمیس در جنگ «سالامین» در سال 480 پ.م  که بین نیروی دریایی ایران و یونان در گرفت شرکت داشت.
او دلاوری‌های بسیار از خود نشان داد و با ستایش دوست و دشمن روبرو شد و با دلیری و بی‌باکی کم مانندش بخشی از نیروی دریایی ایران را که در بدترین شرایط در جنگ سالامین قرار گرفته بود را از خطر نابودی نجات داد. به همین دلیل از سوی خشایارشا افتخار دریافت عنوان دریاسالاری را نصیب خود کرد.
در دوران پهلوی در سال‌های دهه 60 برای نخستین بار نیروی دریایی ایران ناوشکن بزرگی را به نام یک زن نام گزاری کرد و او آرتیمیس بود. ناوشکن آرتیمیس در دوران خدمت فرج الله رسایی به آب انداخته شد و سال‌ها به روی آب‌های نیل گون خلیج فارس پاسدار سواحل ایران بود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,