Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
هم‌زمان با نشست نیویورک،

«رای ایران در سازمان ملل به تشکیل کشور فلسطین چه خواهد بود‌؟»

2011 September 22

پیمان روشن‌ضمیر / اهواز

قرار است در سازمان ملل در مورد تشکیل کشور مستقل فلسطین با مرزهای 1967 رای‌گیری شود‌. ارایه این درخواست به سازمان ملل به معنی آن است که فلسطین می‌پذیرد تا همین مرزها موجودیت دارد و هیچ‌گونه ادعای مالکیتی بر خارج از این مرزها ندارد‌. در واقع رای به کشور مستقل فلسطین به نوعی به رسمیت شناختن کشور اسراییل محسوب می‌شود به‌خصوص مقامات فلسطین با این کار وجود اسراییل و مالکیت او را بر خارج از مرزهای 1967 به رسمیت خواهند شناخت‌.

دولت اسراییل و آمریکا مثل همه این سال‌ها بدترین واکنش را در برابر اتفاقی که صد در صد به نفع اسراییل است پیش گرفته‌اند‌. رای منفی به این پیشنهاد و تهدید به وتو چیزیست که قطعن نتیجه یک تحلیل غلط از سوی این دو کشور است‌.

اگر فلسطین تبدیل به یک کشور مستقل شود قطعن بسیار کم خطرتر از آن‌چه امروز است برای اسراییل خواهد بود‌. مردمی که صاحب کشور می‌شوند خود مراقب کشورشان خواهند بود آن‌ها مراقب خواهند بود که هرگز بهانه برای حمله و اشغال کشورشان به دست اسراییل داده نشود‌. آن‌ها مرزهای مشخصی دارند که می‌خواهند آن را حفظ کنند‌. آن‌ها به مرزهای اسراییل احترام می‌گذارند تا اسراییل هم به مرزهای آن‌ها احترام بگذارد‌. اگر اسراییل این‌ها را نمی‌خواهد پس باید با بی‌اعتمادی کامل به گفته‌های مقامات اسراییل در مورد مذاکرات صلح نگاه کرد‌. تنها چیزی که می‌تواند دلیل مخالفت اسراییل با تشکیل کشور مستقل فلسطین باشد آن است که اسراییل برنامه دارد در بلند مدت کل سرزمین فلسطین را مال خود کند در این صورت تمام ژست‌های اسراییل مبنی بر شرکت در مذاکرات صلح زیر سوال می‌رود‌. در این صورت می‌توان نتیجه گرفت اسراییل دروغ می‌گوید که کشور مستقل فلسطین باید پشت میزها مذاکره به دست بیاید‌.

فلسطینی‌ها می‌خواهند صاحب یک کشور مستقل شوند‌. این بهترین فرصت برای اسراییل است که از نمایندگان فلسطین در سازمان ملل تایید بگیرد که اسراییل را در صورت رای دادن به این پیشنهاد به رسمیت می‌شناسند در آن صورت اسراییل نیز به تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای پیشنهادی رای مثبت دهد‌.

حال قرار است در سازمان ملل به پیشنهاد فلسطین و کشورهای مسلمان تشکیل کشور مستقل فلسطینی به رای گذاشته شود‌. اکثریت کشورهای جهان به این پیشنهاد رای مثبت خواهند داد‌. این رای به معنی پذیرش دو کشور فلسطین و اسراییل در کنار هم است‌

اما تصمیم ایران در این ماجرا چه خواهد بود و در روز رای‌گیری در سازمان ملل چه رایی خواهد داد‌؟

در حالی که مقامات فلسطین بارها با اسراییلی‌ها دور میز مذاکره نشسته اند ایران حتا حاضر نیست اسم این کشور را بیاورد‌. در حالی که مقامات فلسطین در پای میز مذاکره از وجود دو کشور مستقل فلسطین و اسراییل در منطقه سخن می‌گویند مقامات ایران صحبت از نابودی اسراییل می‌کنند‌.

حال قرار است در سازمان ملل به پیشنهاد فلسطین و کشورهای مسلمان تشکیل کشور مستقل فلسطینی به رای گذاشته شود‌. اکثریت کشورهای جهان به این پیشنهاد رای مثبت خواهند داد‌. این رای به معنی پذیرش دو کشور فلسطین و اسراییل در کنار هم است‌. در این رای‌گیری مرزهای فلسطین به روشنی مشخص خواهد شد و فلسطین از نظر رای‌دهندگان کشوری خواهد بود با مرزهای مشخص شده و نه بیش‌تر.

رای نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل چه خواهد بود‌؟

اگر ایران به این پیشنهاد رای مثبت دهد پذیرفته است که فلسطین کشوریست با همین مرزها و نه بیش‌تر‌. در این صورت جدی‌ترین قدم را در حذف شعار نابودی اسراییل برداشته است‌.

اگر رای منفی دهد پذیرفته است که ایران حتا با آن‌چه خواست همه فلسطینی‌ها هست مخالف است‌. در هر نظر‌سنجی در فلسطین مشخص خواهد شد اکثریت نزدیک به صد در صد فلسطینی‌ها خواهان رای مثبت کشورها در سازمان ملل به این پیشنهاد هستند‌. کشورهای عربی و کشورهای مسلمان جهان همه رای مثبت می‌دهند‌.

آیا ایران تنها کشور اسلامی خواهد بود که در کنار آمریکا و اسراییل به این پیشنهاد رای منفی می‌دهد‌؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,