Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«رد انتقاد اتحادیه اروپا از بازداشت سلطانی و ستوده ازسوی ایران»

2011 September 22

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، انتقاد کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در انتقاد از بازداشت عبدالفتاح سلطانی و نسرین ستوده، دو تن از فعالان حقوق بشر در ایران به دلیل اتهامات سیاسی را رد کرده است.

رامین مهمانپرست، انتقاد اتحادیه اروپا از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را «استفاده ابزاری» از حقوق بشر دانسته و گفته است که این اتحادیه به جای طرح مسایل مربوط به ایران، بهتر است وضعیت حقوق بشر در کشورهای اروپایی به خصوص بریتانیا را مورد توجه قرار دهد.

در تابستان سال جاری، یک مرد سیاه‌پوست مظنون به ارتباط با گروه‌های تبه‌کار هنگام دستگیری در لندن به ضرب گلوله پلیس کشته شد که تجمع‌های اعتراضی را در پی‌آورد.

در روزهای بعد، شورش هایی در نقاطی از لندن و شهرهای دیگر روی داد که چند روز به طول انجامید و عمدتن شامل حمله به فروش‌گاه‌ها و غارت اجناس بود که چندین نفر در جریان آن بازداشت شدند و پلیس نیز با مراجعه به خانه کسانی که مرتکب غارت فروش‌گاه‌ها شده بودند، ده‌ها تن دیگر را هم‌راه با اموال غارت شده دستگیر و تعدادی از آنان را زندانی کرد.

تا‌کنون شماری از بازداشت شدگان محاکمه و چندین تن به مجازات زندان محکوم شده‌اند که انتقاد دولت ایران را به دنبال داشته و برخی از حقوق‌دانان و مدافعان حقوق بشر در بریتانیا نیز بعضی از این احکام را سخت‌گیرانه دانسته و از آن‌ها انتقاد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی حوادث تابستان سال جاری در بریتانیا را مصداق نقض حقوق بشر دانسته اما مدافعان حقوق بشر تاکید داشته‌اند که حتا اگر مواردی از نقض حقوق بشر در کشورهای پیش‌رفته هم مشاهده شود این موارد توجیه‌کننده نقض فاحش حقوق شهروندان در سایر کشورها نیست..

بیشتر بخوانید:

«دانش‌جویان معترض برابر سفارت را به گفت‌وگو دعوت می‌کنیم»

«شش سال حبس محکومیت قطعی نسرین ستوده»

«بازداشت عبدالفتاح سلطانی و‌کیل دادگستری»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,