Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
به منظور ارایه نمایش مجازی از سایت‌های ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی

«هم‌کاری گوگل و یونسکو درمحوطه‌های جهانی»

2009 December 09

شرکت «گوگل» و یونسکو به منظور ارایه نمایش مجازی از سایت‌های ثبت شده در فهرست میراث جهانی قراداد مشترکی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، طبق این قراداد مشاهده برخی از محوطه‌های شاخص ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو که واجد ارزش‌های بشری و جهان شمول محسوب می‌شوند، ازاین پس توسط کاربران گوگل به صورت آن‌لاین درسرتاسر جهان قابل دسترسی خواهند بود.

درحال حاضر سه محوطه تاریخی «کاخ ورسای» در فرانسه و «مرکز تاریخی پراگ» در کشور چک و شهر قدیمی «کاسرز» در اسپانیا تنها مواردی هستند که طبق این قرارداد از طریق سایت گوگل وبه صورت آن‌لاین قابل دسترسی هستند.

20091209-dan-googleunesco2

اما طبق همین قرارداد به زودی کاربران اینترنت قادر می‌شوند 19 سایت دیگر از 890 اثر ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی را از طریق نرم‌افزار ویژه‌ی نمایش‌گر گوگل به گونه‌ای خاص مشاهده کنند ولی دیگر آثار ثبت‌شده در فهرست میراث‌جهانی نیز با استفاده از «گوگل‌مپ» و «گوگل‌ارث» قابل مشاهده خواهدشد.

19 سایت یادشده در کشورهای اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، هلند، چک و انگستان هستند که با استفاده از «گوگل استریت ویو اینترفیس» امکان مشاهده این سایت‌ها به صورت پانوراما (360 درجه افقی و 290 درجه عمودی)فراهم می‌شود. این تصاویر همگی با استفاده از دوربین‌هایی متحرک تهیه می‌شوند که قبلن تنها از طریق گوگل مپ و تصویرهای ماهواره‌ای قابل مشاهده بودند.

انجام این کار مستلزم چند ماه کار است و در برخی محوطه‌های تاریخی که استفاده از تجهیزات ممکن نیست از ماشین‌های سه چرخه استفاده خواهد شد.

«ایرنا بوکوا» دبیرکل یونسکو نیز دراین باره گفت:«این قرارداد به تمام علاقه‌مندان امکان می‌دهد که به صورت مجازی از محوطه‌ها و آثار تاریخی جهانی دیدن کنند و امکان افزایش آگاهی عمومی وتشویق مشارکت به حفاظت از این گنجینه‌ها را بیش از همیشه فراهم می آورد.»

«کارلو داسارو» معاونت بخش اروپای جنوبی و خاورمیانه و افریقای گوگل نیز دراین باره گفت:«محوطه‌های میراث فرهنگی و طبیعی منابع غیرقابل جایگزینی از جذابیت و الهام هستند و این پروژه‌ای هیجان‌انگیز است که ما بسیار مشتاق به این هم‌کاری با یونسکو هستیم که امکان می‌دهد این محوطه‌های جهانی بیش از همیشه برای همه افراد قابل دسترسی و مفید باشند.»

بنا به درخواست یونسکو کارکنان گوگل به زودی از سایت‌های دیگر ثبت‌شده درفهرست میراث جهانی بازدید و عکاسی خواهدکرد. اولویت در انتخاب آثار برای مستند‌سازی با آثاری است که دسترسی به آن ها دشوارتر است که با مجوز مدیران این سایت‌ها انجام خواهد شد. این کار مورد تقدیر و سپاس گزاری میلیون‌ها انسان خواهد شد که هرگز امکان بازدید از این آثار را نداشته‌اند.

طبق همین گزارش گوگل و یونسکو در زمینه دسترسی آن لاین برخی دیگر مراکز وابسته به یونسکو از طریق گوگل مپ، یوتوپ، گوگل ارث برای درسترسی به متن‌ها و نقشه‌ها و نیز آثار دیگری چون ذخایر بیوسفر و نیز نسخه‌های خطی ثبت‌شده در حافظه جهانی و یا زبان‌های در خطر هم‌کاری خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,