Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
کوچه سلامتی - سرطان روده بزرگ

«سرطانی خاموش»

2011 September 23

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

روده بزرگ یا کولن بخش دوم روده است به طول یک و ۸۰ سانتی متر. روده بزرگ در مقعد به پایان می‌رسد. سرطان روده بزرگ و سرطان مقعد، معمولن یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در امریکای شمالی شناخته شده است. یک مرد در ۱۴ و یک زن در ۱۵ ممکن است در طول عمر خود به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند. سرطان کولورکتال در کشورهای صنعتی بسیار رایج است. شیوه زندگی، به ویژه رژیم غذایی، نقش مهمی در به وجود آمدن این سرطان بازی می‌کند. برای مثال، ژاپنی‌ها، که کم‌تر تحت تاثیر سرطان روده بزرگ در ژاپن قرار دارند، پس از مهاجرت به ایالات متحده و داشتن رژیم غذایی آمریکایی، همان اندازه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را خواهند داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خطر ابتلا به سرطان روده با سن افزایش می‌یابد و پس از ۳۰ سالگی، خطر ابتلا به حداقل دو برابر در هر ده سال تبدیل می‌شود. اکثر پزشکان  تست‌های غربال‌گری را در سن ۵۰ سالگی تجویز می‌کنند. به نظر می‌رسد که مردان در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

غربال‌گری بسیار مهم است زیرا هر چه زود تر سرطان روده بزرگ تشخیص داده شود، درمان موثرتر و شانس بهبود بیش‌تر خواهد بود. سرطان به طور کلی با توجه به اندازه تومور و به ویژه درجه گسترش بیماری به سایر نقاط بدن طبقه بندی می‌شود. آلودگی غدد لنفاوی، توده‌ای از سلول‌های سیستم ایمنی، بسیار مهم است زیرا سرطان اغلب از طریق سیستم لنفاوی به سایر ارگان‌ها گسترش می‌یابد. در مورد سرطان روده بزرگ، مراحل یک و دو نشان دهنده سطوح مختلف نفوذ سلول‌های سرطانی در دیواره روده بزرگ است. مرحله سه سرطان، نشان دهنده نزدیکی به گره‌های لنفاوی است و مرحله چهار سرطان نشان دهنده متاستاز، یعنی گسترش به سایر نقاط بدن است. اگر سرطان روده بزرگ پس از یک درمان موفق عود کند، به جای روده بزرگ اغلب در کبد یا ریه ها ظاهر می‌شود.

 عامل اصلی خطرسرطان روده بزرگ، وجود پولیپ در روده بزرگ است. پولیپ‌ها غده‌های خوش خیم در داخل روده بزرگ هستند که به تنهایی سرطانی نیستند ولی حضور تعداد زیادی از غده‌های خوش خیم خطرناک است به دلیل این‌که برخی از آن‌ها می‌توانند به احتمال زیاد به تومورهای سرطانی تبدیل شوند. پولیپ به شکل یک توپ است که بر روی یک میله به شکل یک تورم در دیواره داخلی روده بزرگ قرار داده شده است. آن‌ها می‌توانند خونریزی مقعدی ایجاد کنند، اما این خون معمولن در مدفوع پنهان است. هر پولیپ جدید، دو و نیم درصد احتمال دارد در پنج سال اول به سرطان تبدیل شود و ۲۴ درصد پس از ۲۰ سال. هر چه پولیپ ها بزرگ‌تر باشند، احتمال بیش‌تری برای تبدیل شدن به تومور بدخیم دارند.

 

سن بالای 50 سال، سیگار کشیدن، مصرف الکل، عدم انجام ورزش، رژیم غذایی پر گوشت، پر چربی و پروتئین زیاد، بیماری کرون، سابقه خون ریزی رتروکولیت، سابقه خانوادگی پولیپ، سرطان روده، سرطان تخمدان، آندومتر رحم یا سرطان پستان، عوامل خطر پولیپ و سرطان روده بزرگ به حساب می‌روند.

مانند بسیاری از سرطان‌ها، به نظر می‌رسد که سرطان روده بزرگ تا حدودی علت ژنتیک دارد و هم چنین عوامل مربوط به محیط زیست، و عوامل تصادفی نیز برای آن وجود دارند. در بعضی خانواده‌ها، ژن‌های خاصی وجود دارند که ترویج پولیپ را آسان می‌سازد و خطر ایجاد سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. در بعضی خانواده‌های دیگر که این ژن را ندارند، با این حال سرطان روده بزرگ در بسیاری از افراد خانواده مشاهده شده است. به طور مشابه، افرادی هستند که به سرطان روده بزرگ مبتلا شده‌اند در حالی که هیچ یک از افراد خانواده به این بیماری مبتلا نبوده است.

پولیپ و سرطان روده بزرگ معمولن خون‌ریزی مداوم و آهسته ای در روده بزرگ ایجاد می‌کند. خون در مدفوع وجود دارد اما اغلب نامریی است. بسیاری از شرایط دیگر نیز می‌تواند باعث وجود خون در مدفوع باشد، اما مهم است که به دکتر مراجعه کرد. اغلب، از دست دادن خون نامریی باقی می‌ماند، اما اثر آن از کم خونی با فقر آهن احساس می‌شود.

عامل اصلی خطرسرطان روده بزرگ، وجود پولیپ در روده بزرگ است. پولیپ‌ها غده‌های خوش خیم در داخل روده بزرگ هستند که به تنهایی سرطانی نیستند ولی حضور تعداد زیادی از غده‌های خوش خیم خطرناک است به دلیل این‌که  برخی از آن‌ها می‌توانند به احتمال زیاد به تومورهای سرطانی تبدیل شوند.

سرطان روده بزرگ می‌تواند علایم مبهمی مانند کاهش وزن یا اختلالات روده ایجاد کند یا ممکن است هیچ علایمی نداشته باشد. در بیش‌تر موارد، سرطان روده بزرگ، تا زمانی که در مرحله پیش رفته بیماری نرسد بی نشانه است. به همین دلیل است که غربال‌گری ضروری است. علایم احتمالی سرطان روده بزرگ به طور کلی شامل تغییرات در اجابت مزاج و یا وجود خون در مدفوع است. اسهال، یبوست و یا احساس عدم تخلیه کامل دستگاه گوارش، درد عمومی شکم، نفخ ، احساس پری و یا دردهای دل پیچه ای، کاهش وزن بدون علت و خستگی ثابت نیز از علایم سرطان روده بزرگ به شمار می‌روند. 

 در مطالعات اپیدمیولوژیک مشخص شده است که سرطان کولورکتال در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم شایع تر است.

به نظر می‌رسد که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مناطق از جهان که در آن مردم کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند بیش‌تر است. اعتقاد بر این است که ویتامین D تولید شده در اثر نور خورشید بر روی پوست اثر محافظتی بر سرطان روده بزرگ دارد.

 بهترین راه برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ، اجتناب از رفتارهای پر خطر، مانند سیگار کشیدن است. یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه و فیبر به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک می‌کند. کاهش وزن، ترک سیگار و ورزش نیز خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد. برخی از مطالعات نیز نشان می‌دهد که سلنیوم، و زرد چوبه نیز به احتمال زیاد در برابر این بیماری از شما محافظت می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,