Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
گزارش اقتصادی هفته

«مهدی‌آباد یزد بزرگترین معدن سرب و روی جهان می‌شود»

2011 September 23

سایه کوثری / رادیو کوچه

معادن سرب و روی مهدی‌آباد یزد توسط یک شرکت که بانک صادرت ایران و موسسه‌ی دولتی تکنولوژی روسیه را در بر می‌گیرد، مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

معدن روی و سرب مهدی‌آباد بزرگ‌ترین معدن سرب و روی در دنیاست که هنوز به مرحله‌ی بهره‌برداری نرسیده است. ذخایر این معدن حدود ۴٠٠ میلیون تن برآورد شده است.

معدن مهدی‌آباد یزد بزرگ‌ترین معدن سرب و روی دنیاست که هنوز دست نخورده باقی مانده است.

قرار است روسیه در کار بهره‌برداری از معادن عظیم مهدی‌آباد یزد با ایران شریک شود.

به نوشته‌ی روزنامه‌ی روسی کومرسانت، برای اجرای این طرح شرکتی ایجاد شده که موسسه‌ی دولتی تکنولوژی روسیه و بانک صادرات ایران در آن سهیم هستند.

تفاهم‌نامه‌ی مربوط به این پروژه در دیدار اخیر علی اکبر صالحی، وزیر خارجه، با وزیر انرژی روسیه، سرگئی شماتکو امضاء شد.

سهم اصلی سرمایه‌گذاری که جمعن یک تا یک میلیارد و دویست میلیون دلار برآورد شده، توسط ایران تأمین خواهد شد.

اما خبرگزاری‌ها از نارضایتی بخش خصوصی از واگذاری این معدن به بانک صادرات نوشتند.

خبرگزاری ایلنا در این‌باره چنین نوشت: «با گذشت سال ها تعلل دولت در واگذاری معدن مهدی آباد و ایجاد مشکلات فراوان برای فعالان صنعت سرب و روی در تامین خوراک مورد نیاز، بالاخره در سایه سکوت خبری بزرگ‌ترین معدن سرب و روی کشور به بانک صادرات واگذار شد.»

معدن مهدی آباد، از نظر میزان ذخایر معدنی بزرگ‌ترین و اصلی ترین معدن سرب و روی کشور محسوب می‌شود. هر چند که این معدن از عیار خاک معدنی پایین‌تری نسبت به معدن غنی انگوران برخوردار است، اما به دلیل ذخایر فراوان، برای فعالان اقتصادی در این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این در حالی است که این معدن باوجود تاکید فعالان بخش سرب و روی بر بهره برداری از منابع آن، طی سال‌های متمادی تقریبا غیرفعال بوده و تنها در برخی از دوره‌های زمانی توسط دولت برداشت هایی عمدتا غیراصولی از آن صورت گرفته است.

با ابلاغ سیاست های اصل 44 قانون اساسی، معدن مهدی آباد به همراه انگوران در لیست واگذاری‌های وزارت صنایع و معادن قرار گرفت و این دستگاه طبق قانون ملزم به واگذاری آن به بخش خصوصی شد.

اما امروز با گذشت سال‌ها تعلل دولت در واگذاری این معدن و ایجاد مشکلات فراوان برای فعالان صنعت سرب و روی در تامین خوراک مورد نیاز، بالاخره در سایه سکوت خبری بزرگترین معدن سرب و روی کشور واگذار شد، آن هم واگذاری به سبک اغلب واگذاری های صورت گرفته توسط در سال های اخیر.

به گزارش ایلنا بر این اساس باز هم شبهه دولتی‌ها واگذاری دیگری در قالب اصل 44 قانون اساسی را به نام خود ثبت کردند تا دوباره سناریو حاشیه نشینی بخش خصوصی تکرار شود.

طبق این امر، سرانجام پس از سال ها وعده به فعالان بخش خصوصی برای واگذاری واقعی معدن مهدی آباد به این بخش و آغاز فصلی نوین در فعالیت‌های صنعتی و معدنی در این حوزه، امتیاز بهره برداری معدن مهدی آباد به مدت 25 سال به بانک صادرات ایران واگذار شده است. گفتنی است طبق قرارداد واگذاری معدن مذکور، بانک صادرات متعهد شده که ظرف سه سال آتی، به دلیل پایین بودن عیار خاک معدن مهدی آباد، کارخانه پرعیار سازی و ذوب فلز را مورد بهره برداری قرار دهد.

اما در این وادی، فعالان بخش خصوصی که سال ها چشم امید خود را معطوف به وعده های واگذاری این معدن کرده بودند، امروز خود را در برابر بن بست دولتی‌ها می‌بینند، بن بستی که مسلمن امید این گروه را به دولت کمرنگ‌تر خواهد کرد.

یوسف مرادلو، رییس انجمن سرب و روی ایران با انتقاد شدید نسبت به این عمل‌کرد دولت در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «فعالان بخش خصوصی 100 درصد مخالف این واگذاری هستند، متاسفانه این اقدام دولت به هیچ عنوان با وعده ها و شعارهای آن هم‌خوانی ندارد.»

وی ضمن تاکید بر اینکه واگذاری ها باید با رویکرد حضور بخش خصوصی در حوزه های اقتصادی صورت گیرد، مطرح کرد: «این اقدام را نمی توان واگذاری نام نهاد، این سیاست در واقع نوعی تحریم دوستانه بخش خصوصی از سوی دولت است.»

مرادلو با اشاره اینکه طبق مذاکرات صورت گرفته قرار بود معدن انگوران و مهدی آباد به کنسرسیومی متشکل از فعالان حوزه سرب و روی واگذار شود، متذکر شد: «این رویکردها نه تنها برای اقتصاد کشور مناسب نیست، بلکه بدون شک زمینه را برای ایجاد رانت دولتی در این حوزه ها فراهم می آورد. در این خصوص تنها بخشی که متضرر شده و با مشکلات بیش‌تری روبرو خواهد شد، بخش خصوصی است.»

مرادلو با اذعان به اینکه بخش خصوصی سال‌ها برای این حوزه زحمت کشیده اند، تصریح می کند: «دولت با این اقدام خود در واگذاری معدن مهدی آباد، به نوعی آبروی مدیریتی خود را زیر سوال برد.»

یک عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در این‌باره گفته است: «نوع واگذاری معدن مهدی آباد شبه دولتی است و انحراف از اصل 44 قانون اساسی محسوب می‌شود و واگذار کردن آن خطرناک‌تر از عدم واگذاری آن است.»

به گفته مهرداد لاهوتی در حالی‌که آمارهای ارایه شده در خصوص سطح واگذاری‌ها در راستای اصل 44 قانون اساسی بیش از 70درصد اعلام شده است ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان واگذاری‌های واقعی تنها 6درصد است.

وی ادامه داد: «بخش بیش‌تر از این واگذاری‌ها که در لیست مسوولان دولتی قرار دارد اصطلاحن شبه دولتی است که واگذار کردن آن از عدم واگذاریش به مراتب خطرناک تر است.»

نماینده  لنگرود در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «واگذاری معدن مهدی آباد به بانک صادرات از جمله واگذاری‌های شبه دولتی است که به هیچ وجه هدف اصل 44 قانون اساسی را محقق نمی‌سازد. »

وی تاکید می‌کند: «کمیسیون اصل 44 در پی اجرای این امر بسیار مهم است تا طبق هدف‌گذاری‌های صورت گرفته برای کاهش تصدی گری دولت به معنای اخص آن صورت گیرد.»

گفتنی است معدن مهدی آباد در صورت واگذاری واقعی به کارشناسان و متخصصان امر و پرعیارسازی خاک آن توسط این گروه، به دلیل برخورداری از میزان ذخایر فراوان می‌تواند خاک مورد نیاز بخش وسیعی از کارخانجات تولیدی را تامین کند. مسلمن این سیاست اخیر دولت در واگذاری یکی از مهم‌ترین معادن سرب و روی کشور به بانک صادرات که البته این بانک با هم‌کاری یک شرکت خارجی قرار است بهره برداری از مهدی آباد را آغاز کنند، می‌تواند به منزله زنگ خطر بزرگی برای بخش خصوصی باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,