Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
رییس تشکیلات خودگردان فلسطین:

«فلسطینی‌ها مستحق زندگی آزادانه هستند»

2011 September 24

خبر / رادیو کوچه

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخن‌رانی روز جمعه، 23 سپتامبر، خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که در خواست به رسمیت شناختن حاکمیت فلسطین را به عنوان کشوری مستقل تسلیم سازمان ملل کرده تا به شورای امنیت ارایه دهد.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد، دوشنبه آینده برای بررسی درخواست دولت خودگران فلسطینی، تشکیل جلسه دهد.

عباس در سخن‌رانی خود گفت کسی که ذره‌ای وجدان داشته باشد، نمی‌تواند با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد مخالف باشد.

دقایقی پس از سخن‌رانی عباس،، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متخد گفت که دست خود را برای ملت فلسطین دراز می‌کند اما تاکید کرد: «با قطع‌نامه‌های سازمان ملل صلح محقق نمی‌شود.»

عباس از اعضای شورای امنیت خواست به عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد رای دهند و گفت که سازمان‌های بین‌المللی آمادگی فلسطینی‌ها برای اداره کشور را تایید کرده‌اند.

او گفت: «وقت آن رسیده است که پس از ده‌ها سال رنج و عذاب، فلسطینی‌ها در سرزمین‌های خود آزادانه زندگی کنند.»

رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی دولت اسراییل را به تخریب تلاش‌ها برای برقراری صلح متهم کرد و از اسراییلی‌ها خواست به سوی صلح گام بردارند.

عباس گفت: «تلاش‌های ما برای صلح همواره با برخورد به صخره دولت اسراییل ویران می‌شد» و تاکید کرد که آماده است «فورن» مذاکرات با اسراییل را بر پایه تشکیل دولت فلسطینی در مرزهای 1967 و متوقف کردن شهرک‌سازی را آغاز کند.

از سویی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، طی نطقش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از شهرک‌های یهودی‌نشین که عمدتن در اراضی اشغالی کرانه باختری ساخته شده‌اند دفاع کرد. وی خواهان آن شد که فلسطینی‌ها موجودیت اسراییل را به رسمیت بشناسند.

اصرار تل آویو بر احداث شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری علت اصلی شکست مذاکراتی شناخته می‌شود که پس از روی کار آمدن باراک اوباما در آمریکا آغاز شد.

وی به محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینیان پیشنهاد کرد که حاضر است به رام‌اله برود و با رهبری فلسطینی‌ها مذاکره کند. سپس اما افزود که حاضر است همین امروز (جمعه) در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک با محمود عباس دیدار و گفت‌وگو کند.

اما بنیامین نتانیاهو گفت که فلسطینیان ابتدا باید با اسراییل صلح کنند و سپس کشورشان تاسیس شود.

بنیامین نتانیاهو بارها با اشاره مستقیم به ایران و محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی که روز پنج‌شنبه در مجمع عمومی سخن‌رانی کرد از سیاست‌های خاورمیانه‌ای جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

وی ایران را متهم کرد که با حمایت از جنبش فلسطینی حماس امنیت اسراییل را به‌خطر انداخته است.

محمود ‌ژاد، در نیویورک گفت که دولت ایران «تمام سرزمین فلسطین» (سرزمین‌های فلسطینی و اسراییل) را حق فلسطینی‌ها می‌داند.»

هم‌چنین آقای اوباما دو روز پیش در نطقش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که فلسطینیان مستحق داشتن کشور مستقل هستند، ولی باید از راه مذاکره با اسراییل به آرزوی خود برسند و در این مسیر، راه میان بر وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

«درخواست عضویت کامل کشور فلسطینی تحویل داده شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,